Yazı Detayı
23 Eylül 2021 - Perşembe 02:46
 
Boşanma Nedeni Olan Bazı Kusurlu Davranışlar
YAĞMUR GÜNER
 
 

Önceki yazımda boşanma sürecinde kadınların ne gibi hakları olduğundan, bu süreçte faydalanabilecekleri ne gibi imkanlar olduğundan genel hatlarıyla söz etmiştik. Peki evlilik birliği içindeki hangi hareketler boşanma konusunda kusur olarak kabul edilmektedir? Bu hususu bizzat sizlerden gelen soruları cevaplayarak aydınlatmaya çalışacağız.

 

Eşimi başka bir kadınla kendi yatağımızda yakaladım. Boşanmak istemem halinde çocukları bana göstermemekle tehdit ediyor. Ne yapmalıyım?

Zina, Türk Medeni Kanununda özel boşanma sebebi olarak düzenlenmiş olup söz konusu olayın öğrenilmesinden itibaren 6 ay içinde zinaya dayanarak boşanma davası açma hakkınız bulunmaktadır. Ancak bu 6 aylık süre geçtiğinde dava açma süresi geçmişi olup bu durumu kusur olarak yöneltemezsiniz. Çocuklar hususunda ise çok ciddi gerekçeler olmadıkça velayet anneye verilmekte olup annenin bir işinin olmaması buna engel yaratmamaktadır. Dolayısıyla bu tehditlere kulak asmamak gerek.

 

6 ay içinde zinaya dayalı dava açmamak ya da bu olayı affetmek üzerine eşin aynı eylemine devam etmesi halinde dava açılabilir mi?

Yasal süresinde dava açmayarak ya da açılmış bir dava sürecinde davadan feragat edilirse daha sonra bu olaya dayanarak karşı tarafa kusur addedilemez. Ancak karşı taraf, aynı eyleme devam ediyorsa bu durum yeniden dava açma hakkı vermektedir.

 

Bebek sahibi olmayı çok istememe rağmen eşim istemiyor. Bu durumda dava açabilir miyim?

Yargıtay kararlarına göre makul bir sebep olmaksızın çocuk istemeyen eş kusurludur.

 

Kocam benim bilgim olmaksızın babası adına 250.000 TL kredi çekmiş. 10 yıldır evli olmamıza ve bizim hiçbir malvarlığımız olmamasına rağmen benden habersiz çekilen bu kredi nedeniyle evliliğimizde sorunlar yaşamaktayız. Bu durum kusur olarak kabul edilebilir mi?

Eşin bilgisi olmaksızın çekilen bu kredi Yargıtay tarafından ‘’güven sarsıcı hareket’’ olarak değerlendirilmekte olup kusurdur. Bununla birlikte ailenin ekonomisini bozacak şekilde borçlanmak ve ailenin geçimini sağlamamak da kusurdur.

 

Eşim sosyal medyadan sürekli başka kadınlarla/ erkeklerle görüşüyor ve bu durum beni rahatsız ediyor. Bu durum kusur mudur?

Eşlerden birinin sosyal medyada çokça zaman geçirmesi ve başka kadın/erkeklerle konuşması güven sarsıcı hareket olarak kabul edilmekte olup kusurdur.

 

Evli ve çocuklu olduğunu bile bile ilişkiye devam eden 3. Kişi kusurlu mudur?

Medeni Kanun sadakat yükümlüğünü eşlere yüklemiştir. Buna göre 3. Kişinin (bazı özel durumlar olmakla birlikte) herhangi bir suçu/kusuru bulunmamaktadır.

 

Eşimin şiddetli bir ağız kokusu var. Bu durum beni oldukça rahatsız ediyor. Bu nedenle boşanma davası açmam mümkün mü?

Hastalık konusu boşanma davalarında önemlidir. Burada dikkat edilmesi gereken husus tedavisinin mümkün olup olmadığı, eğer mümkünse eşin bu tedaviden kaçınıp kaçınmadığıdır. Tedavisi mümkün olan bir durumsa ve eş bu tedaviden kaçınıyorsa aynı zamanda bu durum evlilik birliğini diğer eş bakımından çekilmez hale getiriyorsa boşanma sebebi olarak kabul edilebilmektedir. Ancak tek başına ağız ve vücut kokusu boşanmak için yeterli değildir. Dikkat edilmelidir.

 

Eşim sırf beni mutsuz etmek ve evden gitmeye zorlamak için hasta olan annesini evimize getirdi. Ben bu durumdan memnun değilim. Bu durum boşanma sebebi olarak kabul edilir mi?

Yargıtay boşanma davalarında eşler arasındaki ilişki kadar eşlerin ailelere karşı olan tavır ve tutumlarına da önem vermektedir. Aileye karşı bakım ve yardım etme yükümlülüğü bulunmakta olup bu yükümlülüğün eşlerden biri nedeniyle yerine getirilmemesi boşanma sebebi olarak kabul edilmektedir. Yani bu durumda eşin hasta olan annesine bakmak istemeyerek ya da başka bir ifade ile eşin ailesine karşı var olan bakım ve yardım yükümlülüğünü ihmal etmesine neden olarak kusurlu taraf siz olacağınızdan sizin değil, eşinizin bu sebebe dayanarak boşanmak isteme hakkı olacaktır.

 

Eşimden gördüğüm şiddet nedeniyle evi terk ederek ailemin yanına döndüm ve boşanma davası açtım. Ancak eşim de evi terk ettiğim için bana boşanma davası açtı. Evi terk ettiğim için kusurlu muyum?

Yargıtay, şiddet uygulayarak evi terk etmeye neden olan başka bir ifadeyle terke zorlayan tarafın buna dayanarak açtığı davanın reddedilmesi gerektiğini belirtmektedir. Hatta buna ek olarak evi terk etmeye zorlayan ve haklı bir sebebi olmaksızın ortak konuta dönmeyi engelleyen eşin terk etmiş sayıldığını kabul etmektedir.

 

Önemle belirtmek isterim ki sorulara verilen cevaplar genel bilgiler olup sadece bu cevaplara dayanarak hareket etmek çok sağlıklı olmayacaktır. Zira her olay birbirinden farklı olup elbette sonuçları da farklıdır. Bu nedenle bir avukata danışmak herhangi bir hak kaybı yaşamamak için son derece önemldir.

 
Etiketler: Boşanma, Nedeni, Olan, Bazı, Kusurlu, Davranışlar,
Yorumlar
Haber Yazılımı