Haber Detayı
14 Mayıs 2021 - Cuma 19:17
 
'Uzun Yıllardır Bu Tarihte Görülmeyen Bir Hasar'
9-10 Mayıs tarihleri arasında hava sıcaklığının düşmesinden kaynaklı birçok ilçede kayısı zirai don nedeniyle zarar gördü.
GÜNDEM Haberi
'Uzun Yıllardır Bu Tarihte Görülmeyen Bir Hasar'

9-10 Mayıs tarihleri arasında hava sıcaklığının düşmesinden kaynaklı  birçok ilçede kayısı zirai don nedeniyle zarar gördü. 
Ziraat Mühendisleri odası Malatya şube başkanı Fevzi Çiçek; "uzun yıllardır bu tarihte görülmeyen bir hasarla karşı karşıya gelindi " dedi. Çiçek, hasarın rekolteyi etkileyeceğini ifade ederek; Şuan itibariyle zararın boyutları belirli değil. 1300-1400 rakımdan yukarıda olan bölgelerde hasar var. Meyve aşamasında olduğu için 1600 rakımın üzerinde de küçük meyve aşamasında olduğu için en hassas periyot.  Dolayısıyla 1600 rakımın ve üzerinde olan bölgelerde hasarın daha çok etkili olacağının tahmin ediyoruz." dedi. 
 Çiçek açıklamasında şunları söyledi; "Şuan itibariyle zararın boyutları belirli değil. 1300-1400 rakımdan yukarıda olan bölgelerde hasar var. Meyve aşamasında olduğu için 1600 rakımın üzerinde de küçük meyve aşamasında olduğu için en hassas periyot.  Dolayısıyla 1600 rakımın ve üzerinde olan bölgelerde hasarın daha çok etkili olacağının tahmin ediyoruz. Meteoroloji kayıtlarına göre 0 derece görülüyor ama hissedilen sıcaklık -3,-4'lerin yaşandığı yer yer -5'lerin ölçüldüğü ifade ediliyor. Ciddi anlamda hasar olduğuna dair bilgiler alıyoruz. Hasarın oranı ve miktarı anlamında bir ifade kullanmak şuan doğru değil. Darende, Kuluncak, Hekimhan bölgeleri, Akçadağ'ın yüksek kesimlerinde kayısıya özellikle, diğer meyve ağaçlarında ise genç sürgünlerde yanma, soğuktan etkilenme şeklinde bir hasar söz konusu. Bu uzun yıllardır bu tarihte görülmeyen bir hasar. Genellikle hasar 23-25 Nisan tarihlerinde Malatya'da ilkbahar geç donlarının sonu olarak bakardık. 9-10 Mayıs tarihleri arasında uzun zamandır yaşadığımız bir hasar tarihi değil. Küresel iklim etkileri, onların tarıma olan bu etkilerini süreç içerisinde sıklıkla yaşayacağız bunlara hazırlıklı olmamızda gerekiyor. Hasar konusunda kendim şahsen çıkmadım ama bölgeden aldığımız bilgilerden hasarın olduğu ifade edildi. Rekolte konusunda net bir şey diyemiyoruz oransal boyutları birkaç gün sonra ortaya çıkar. Hasar söz konusuysa mutlaka verim kaybı söz konusu olacaktır.

 

 

malatyatekhaber.com

 

Kaynak: () - habermerkezi Editör: malatyatekhaber
Etiketler: malatya haber,
Yorumlar
Haber Yazılımı