Haber Detayı
03 Aralık 2021 - Cuma 19:52
 
Öznur Çalık: Her zaman esnafımızın yanındayız
AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi (MKYK) ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, AK Parti iktidarları döneminde her zaman esnafın yanında olduklarını belirterek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde açıkladığı iki destek paketinin de ülke ekonomisine, katma değerli sürdürülebilir üretime dayalı büyüme modeline önemli katkı sunacağını söyledi.
GÜNDEM Haberi
Öznur Çalık: Her zaman esnafımızın yanındayız

Milletvekili Çalık, Malatya’daki temasları kapsamında Yaş Sebze ve Meyve Pazarı’ndaki esnafı ziyaret etti. Esnaf ve vatandaşlarla bir araya gelen Çalık, her zaman esnafın yanında olduklarını söyledi. Türkiye’nin Kasım ayı ihracatının geçen yılın aynı ayına oranla yüzde 33 artarak 21,5 milyar dolar olarak gerçekleştiğini ifade eden Çalık, Malatya'da ise Kasım ayı ihracatının geçen yılın aynı ayına oranla yüzde 47 artışla 47 milyon 123 bin dolar gerçekleştirildiğini kaydetti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde imalat sektörü ve istihdama yönelik müjdesini verdiği destek paketinin ülke ekonomisine, katma değerli sürdürülebilir üretime dayalı büyüme modeline önemli katkı sunacağını belirten Çalık, “İlave istihdama destek paketi ile 50 kişinin altında çalışan olan firmalara, istihdama kattıkları her yeni sigortalı çalışan için 6 ayı ödemesiz, toplam 24 ay vadeli olarak azami 100 bin TL kredi garanti fonu kefaleti ile krediye erişim imkanı sağlanacak” dedi.

İkinci destek paketinin ise imalata dayalı ithal ikamesi destek paketi olduğunu ifade eden Çalık, bu destek kapsamında uzun vadeli kredi imkanı oluşturarak üretimi ve ihracatı önceleyen yatırımların destekleneceğini ve bu yatırımlar için 7 puana kadar faiz indiriminin de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından karşılanabileceğini belirtti. Çalık, “Yeni ekonomi modeli kapsamında açıklanan bu desteklerin işletmelerimize, girişimcilerimize ve esnafımıza hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

 

malatyatekhaber.com

Kaynak: () - habermerkezi Editör: malatyatekhaber
Etiketler: öznur çalık,
Yorumlar
Haber Yazılımı