Haber Detayı
17 Temmuz 2021 - Cumartesi 23:09
 
Malatya'da Sağlık Camiası Karıştı
Sağlık Sen Malatya Şube Başkanı Mehmet Bingöl, "Malatya 112 Acil Komuta Kontrol Merkezi Başhekiminin 112 personeline yönelik mobing" iddialarını gündeme getirmişti. İddialar üzerine bugün iki sendika bir raya gelerek "iddiaların asılsız olduğu" ifade ederek basın açıklaması yaptılar.
GÜNDEM Haberi
Malatya'da Sağlık Camiası Karıştı

Toplamda 100 kişiye yakın 112 çalışanı ve farklı iki sağlık alanında faaliyet çalışma gösteren sendika komuta merkezi önünde bir araya gelerek iddiaları yalanladı.

Geçtiğimiz gün Sağlık Sen Malatya Şube Başkanı Mehmet Bingöl, "Malatya 112 Acil Komuta Kontrol Merkezi Başhekiminin 112 personeline yönelik mobing" iddialarını gündeme getirmiş ve isimleri gizli tutulan toplamda 8 kişi olduğu iddia edilen 112 mobinge uğradıkları yönündeki dilekçeyi gündeme getirildi. Konunun basına yansımasıyla birlikte Şehit gazi sen sağlık genel başkanı Ahmet Adıyaman ve Türk Sağlık Sen Malatya Şube başkanı Şinasi Yıldırım, 112 Acil Komuta Kontrol Merkezi önünde bir araya gelerek mobing iddialarını yalanladı.

Toplamda 500'ün üzerinde bir merkezde 8 kişi üzerinden genelleme yapılarak açıklama yapıldığını dile getiren Adıyaman, iddiaları kabul etmeyerek, başhekim görevini en iyi şekilde yürüttüğünü dile getirdi. Mobing açıklamasını yapan sendikaya eleştirilerini yönlendiren Adıyaman; "Bugün burada toplanma sebebimiz haksız bir iftiradan rahatsız olmamız, haksızlığa sessiz kalamayışımızdır. Dün yazılı basında yer alan bir haberde "malum sendikanın Malatya 112 başhekimi hakkında gerçeği yansıtmayan, iftira dolu ve mesnetsiz iddiaları" yer almıştır. Bu yalanların arkasındaki kötü amacı görüyoruz ve kınıyoruz. Malatya 112 başhekimi göreve başladıktan sonra yaptığı sistemsel değişimlerle, usulsüz görevlendirmelerin sonlandırılmasıyla, mesai sistemine şeffaflık getirmesiyle, çalışma ortamındaki fiziksel şartların iyileştirilmesiyle ve personelin moral ve motivasyonunu yükseltmesiyle tüm sağlık çalışanlarının takdirini kazanmıştır. Malum sendika önceki dönemlerde idare üzerinde baskı kurarak usulsüz taleplerde bulunup karşılığını alabilmekteydiler. Başhekimimizin dik duruşuyla malum sendikanın baskıları boşa çıkmış, usulsüz talepleri karşılık bulamamıştır. Malum sendika yapmış olduğu yalan açıklamalarla bu sefer baltayı taşa vurmuştur. Personelin takdirini kazanmış olan başhekime atılan çamur tutmamıştır. 112 çalışanları bugün burada başhekimimize atılan iftiralara tepkilerini göstermek için toplanarak haksızlığa karşı birlik ve beraberliklerini en güzel şekilde göstermişlerdir. Personelin hakkını savunduğunu iddia edip arka planda personel üzerinden kendi çıkarları için rant sağlayan malum sendikaya üye olan arkadaşlarımızın istifa ederek tepkilerini ortaya koymalarını temenni etmekteyiz. Şehit gazi sen sağlık genel başkanı Ahmet Adıyaman olarak bütün sağlık çalışanlarımızın ve liyakat sahibi yöneticilerimizin yanında olacağımı belirtir, dik duruşunuzdan dolayı hepinize teşekkür ederim." dedi.

Malatya 112 Acil Komuta Kontrol Merkezi Başhekimi ise iddialar hakkında henüz bir değerlendirme yapmadı.

 

NE OLMUŞTU?

 

 

Sağlık Sen Malatya Şube Başkanı Mehmet Bingöl, "Malatya 112 Acil Komuta Kontrol Merkezi Başhekimi'nin, sağlık çalışanlarına mobing, küfürlü hakaretler, baskı ve kendi egosunu çalışanlar üzerinde çıkarmaya çalıştığını" iddia ederek başhekimin görevden alınması gerektiğini savundu.
Malatya 112Acil Komuta Kontrol Merkezi Başhekimi'nin, sağlık çalışanlarına mobing küfürlü hakaretler, baskı ve kendi egosunu çalışanlar üzerinde çıkarmaya çalıştığı iddia edildi. İddialarla alakalı bir değerlendirme yapan Sağlık Sen Malatya Şube Başkanı Mehmet Bingöl, yetkili mercilere çağrıda bulunarak ilgili başhekimin görevden alınmasını talep etti.

 "KEYFİ UYGULAMALAR YAPILIYOR"

 İlgili başhekim için 'keyfi uygulamalar yaptığını' söyleyen Bingöl;"Bu dönemde şartların zorluğuna rağmen mesleklerini icra ederken insani değeri yüksek bir fedakârlık örneği gösteren sağlık çalışanları tüm kamuoyu nezdinde takdirle karşılanmakta ve kahraman olarak kabul edilmektedir. Maalesef taraflı tarafsız herkesin alkışladığı sağlık çalışanları kendi başhekimi tarafından mobing küfürlü hakaretler, baskı ve kendi egosunu çalışanlar üzerinde çıkarmaya çalışan bir zihniyet ile karşı karşıyadır. Baskıcı tutumları ile personeli yıldıran, sözlü hakaretlere varan ifadelerde bulunan, istişareye kapalı, ben merkezci ve keyfi uygulamalar ile bu durum sağlık çalışanlarının moral ve motivasyonunu bozmuştur. Baştan aşağıya sirayet eden bu huzursuzluk ortamı hem sağlık çalışanlarını hem de vatandaşlarımızı riske atmaktadır. Sağlık çalışanları mutsuz olursa bu mücadeleyi kazanamayacağımız aşikardır. Verimliliği ve kaliteyi aşağıya çekecek yeterince etken varken bir de yerel yöneticilerin iş bilmezlikleri sebebiyle pandemi ile mücadeleyi daha da zora sokmaktan bir an evvel, amasız, fakatsız ve gerekli yaptırımlarla birlikte bu haksızlığa bir an önce son verilmeli ve kendi egosu yüzünden böylesine hassas bir dönemi riske atan bu idarecilere gerekli yaptırımlar yapılmalıdır" dedi.

SAĞLIK ÇALIŞANLARITEHDİT VE BASKI ALTINDA

 Bingöl, yapmış olduğu mobing, baskı ve küfürden dolayı 112 acil komuta kontrol merkezi başhekimi görevden alınması gerektiğini savunarak, "Başta Sağlık Bakanlığımız olmak üzere, Malatya Valiliğinin bu yaşananlara duyarsız kalmayacağına inancımız tamdır. Bu olaya destek olan ve gereğini yapmayanlarda aynı oranda sorumludur. Aynı zamanda küfür, hakaret ve mobinge maruz kalanlar da tehdit ve baskı altına alınmıştır. Küfre ve hakarete maruz kalan fedakârca görevlerini yerine getiren sağlık çalışanlarımız kesinlikle sahipsiz değildir. Sürecin takipçisi olacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Sağlık Sen Malatya Şubesi olarak haksızlığa uğrayan sağlık çalışanlarımızın her zaman yanında olduk olmaya da devam edeceğiz" diye konuştu.

 

malatyatekhaber.com

Kaynak: () - habermerkezi Editör: malatyatekhaber
Etiketler: malatya haber,
Yorumlar
Haber Yazılımı