Haber Detayı
03 Aralık 2021 - Cuma 21:27
 
Malatya'da Sağlık Çalışanları İş Bıraktı
Malatya'da sağlık çalışanları, iyileştirme alamadıkları gerekçesiyle ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya tepki göstermek amacıyla 'Hekim dışı personel üvey evlat değil' diyerek alanlara indiler ve iş bıraktılar.
GÜNDEM Haberi
Malatya'da Sağlık Çalışanları İş Bıraktı

Malatya'da faaliyet veren sağlık sendikaları, 'haklarını alamadıkları ve sağlık çalışanlarının es geçildiği' gerekçesiyle Malatya Eğitim ve Araştırma hastanesi acil servisi önünde bir araya gelerek tepkilerini dile getirdiler. 
 Acil servis önünde Sağlık sen Malatya Şubesi ile Sağlık ve sosyal hizmet emekçileri sendikası (SES) üyeleri bir araya gelerek ortak açıklama yaptı. 
"HEPİMİZ  BİR BÜTÜNÜZ"
Sağlık çalışanları bir birini tamamlayan bir bütündür diyen SES Malatya şube başkanı Sakine Doğan; "Bu sıkıntılar sadece bir kişiye, bir tek sendikaya ait değil. Şuan hepimizin birlik olup örgütlü mücadelemizi güçlendirme zamanıdır. Son 20 yıldır maaşlarımıza yapılan zamlar her geçen gün erimekte. Sağlık bakanının açıklamasıyla 'hekim dışı personel' olarak adlandırılmaktayız. Biz 39 branşta sağlık hizmeti veren kuruluşuz. Ebemiz, hemşiremiz, teknisyenimiz, temizlik personelimiz, sekreterimiz birbirinden ayrılamaz bir bütünüz. Hepimizin yaptığı iş birbirimizin tamamlayıcısıdır" dedi. 
 "ARTIK YETER"
Sağlık Sen Malatya Şube Başkanı Mehmet Bingöl ise, sağlık çalışanlarının görmezden gelindiğine dikkat çekerek;"Geçtiğimiz gün itibariyle mecliste görüşülerek yasalaşan ve önümüzdeki günlerde yürürlüğe girecek olan düzenlemeyle hekimlerimizin sabit ek ödemeleri artırılmıştır. Yapılan düzenlemeyi hekimlerimiz adına memnuniyet verici bulmakla birlikte düzenlemeden hekim dışı personelin ayrı tutulmasını son derece yanlış ve olumsuz olarak değerlendirmekteyiz. Bu düzenlemeyle sağlık çalışanları arasında zaten var olan ücret adaletsizliğinin iyice artacağına dikkat çekmek istiyoruz. Bu nedenle sağlık çalışanları arasında ayrım yapan, Çalışma barışını ve ekip ruhunu bozan, adaletsiz ve hakkaniyetsiz bu düzenlemeyi eksik buluyor ve asla kabul etmiyoruz. Buradan bir kez daha haykırıyoruz. Sağlık bir ekip işidir ve temizlik personelinden uzman hekimine kadar tüm çalışanlar bu ekibin ayrılmaz ve vazgeçilmez bir parçasıdır. Yapılacak olan her türlü düzenleme bu ekip ruhuna zarar vermeden tüm çalışanları memnun edecek bir şekilde yapılmalıdır. Aksi halde yapılan düzenlemeler sisteme fayda değil zarar verecek ve sağlıktaki kötü gidişat artarak devam edecektir. Sahada her türlü zorluğa rağmen fedakârca mücadele eden sağlık çalışanlarımızı bir nebze olsun rahatlatmak yerine yaptığı her düzenlemeyle yeni bir kaos yaratan Sağlık Bakanlığı yetkililerine buradan sesleniyorum. Yeter Artik. Hekim dışı personel üvey evlat değildir."dedi. 
"HAKSIZLIĞA KARŞI SUSUSMAYACAĞIZ"
Bingöl açıklamasının devamında ise; "Şimdi birlik zamanı Sağlık ordumuz için Haklı talebimiz için Meslek onurumuz için birlik zamanı. Bunu herkes bilsin; Sağlık Sen olarak böyle bir yanlıştan acilen dönülmesini istiyoruz. Şöyle ki verilen zamma itirazımız yok. Herkesi kapsamadığına itirazımız var Pandemi'nin en yoğun günlerinde selde afetlerde depremde olağanüstü her şart ve koşulda meydanlardaydık. Ancak sağlık çalışanlarının önemli bir kesimini yok sayarak yapılan bu düzenleme, yüz binlerce sağlık çalışanımızı üzmüş ve isyan noktasına getirmiştir. Fedakar sağlık çalışanlarının çok büyük bir kesimi, üvey evlat muamelesi görmeyi hak etmediği gibi bunu sineye çekmesi de mümkün değildir. Sağlık Bakanlığından aklı-selim adımlar atmasını bekliyoruz. Yaşanabilir ücret politikası için tüm Türkiye de iş bırakma eylemine devam edilecektir. Sağlık çalışanlarına yapılan en büyük haksızlık, onları birbirine düşürmektir. Biz buna itiraz ediyoruz. Artık sağlık çalışanlarının insani ve mesleki onuruna yaraşır bir ücret düzenlemesi yapılıncaya kadar ve hakkımızı alana kadar eylemlerimize devam edeceğimizi kamuoyu ile paylaşıyoruz." 
BAKAN KOCA'YA SİTEM 
Sözlerini Bakan Koca'nın 'iyileştirme' açıklamasına getiren Bingöl;"Bu ayrıştırmaya bir son verin ve meydanlardan yükselen sese kulak verin. Yapacağınız düzenlemelerin bir kesimi memnun ederken diğer kesimleri mutsuz etmesine izin vermeyin. Sağlık çalışanlarımızın tamamını kapsayacak bir ücret düzenlemesinin hayata geçmesi için gerekli adımları atarak yapmış olduğunuz yanlıştan bir an önce geri dönün. Fedakar sağlık çalışanları arasında ayrım yapan hak gasp eden, alın terini yok sayan sağlık çalışanlarının moral ve motivasyonunu sarsan, iş barışını ve huzurunu bozan hak kayıplarına yol açan ve çalışanları meslekten soğutan bu çarpık sisteme bir an önce son verilmelidir. Yol yakınken bu hatadan dönmelisiniz. Aksi takdirde 1 Milyon sağlık çalışanının Bakanı olmadığınızı ispatlamış olursunuz. Pandemi'den dolayı ülke ekonomisi sıkıntı yaşıyorsa buna destek olmaya hazırız yok ekonomi iyi ise çalışanlar arasında niye ayrım yapıyorsunuz. Bu sistem artık sağlık çalışanları için zulümdür. Fedakar Sağlık çalışanlarımız bunu mu hak ediyor? Hakkınız ödenmez diyerek hakkımızı ödemediniz. Bizleri yok saydınız bizde sizi yok sayarak daha önce vermiş olduğunuz alkışları geri iade ediyoruz. Sağlık bir ekip işidir bu ekibi kimsenin bozmaya hakkı yok. Sağlık çalışanlarını görmezden gelenleri bizde görmeyeceğiz." dedi. 

 

malatyatekhaber.com

 

Kaynak: () - habermerkezi Editör: malatyatekhaber
Etiketler: malatya haber,
Yorumlar
Haber Yazılımı