Haber Detayı
06 Temmuz 2021 - Salı 00:36
 
Malatya'da Memur-Sen'den Zam Tepkisi
Memur- Sen Malatya Şubesine bağlı üyeler; "Her şeye zam yapılırken memurun seyretmesi beklenemez Biz, gerçeklere uygun yüzdelik zam, geçmiş kayıpların telafisi için seyyanen zam ve büyüyen Türkiye'den memurların refahına düşen payını istiyoruz." Diyerek seslerini duyurmaya çalıştılar.
GÜNDEM Haberi
Malatya'da Memur-Sen'den Zam Tepkisi

Memur- Sen Malatya Şubesine bağlı üyeler; "Her şeye zam yapılırken memurun seyretmesi beklenemez Biz, gerçeklere uygun yüzdelik zam, geçmiş kayıpların telafisi için seyyanen zam ve büyüyen Türkiye'den memurların refahına düşen payını istiyoruz." Diyerek seslerini duyurmaya çalıştılar.
Memur- Sen Malatya şubesine bağlı üyeler, Malatya soykan meydanında 'Seyyanen zam' talebiyle eylem gerçekleştirdiler.

"ZAM RAKAMLAR ALTINDA EZİLDİ"

Üyeler adına bir açıklama yapan Diyanetsen Malatya Şube başkanı Mehmet Engin; "Malum bugün Haziran ayı enflasyon rakamı açıklandı. Böylelikle kamu görevlilerinin 2021 yılı ilk altı aylık zam oranına eklenecek enflasyon oranı da belirlenmiş oldu.  5. Dönem Toplu sözleşmenin mutabakatsızlıkla sonuçlanması sonucu Kamu İşvereni ve Kamu Görevlileri Hakem Kurulu 2021 yılı için 3 + 3 zammı kamu görevlilerine reva görmüştü.  Bugün açıklanan 1,94’lük Haziran ayı enflasyon oranıyla 2021 yılı ilk altı aylık enflasyon farkı 5,45 olmuş, böylelikle 1 Temmuz 2021 itibariyle 8,45’lik bir artış olmuştur.  Bu zam değil, enflasyon kaynaklı memurun kaybıdır.  Malum, 2019 yılı Ağustos ayında açıklanan ve 2020 yılı Ocak ayından itibaren geçerli olan Hakem Kurulu kararından bugüne tam 18 ay geçti. ve bu 18 Ayda: Gerçekleşen enflasyon: 24,28  Hedeflenen enflasyon: 7,5 Memura verilen zam:  11,40 18 ayda Dolar 46,05 arttı.  18 ayda Euro 54,50 arttı. 18 ayda Altın (Gr.) 71,33 arttı.  18 ayda Yağ (18 LT) 116,04 arttı.  18 ayda Elektrik (kr/kWh) 30,91 arttı. 18 ayda Doğal Gaz (m3/TL) 23,68 arttı. Bu veriler maalesef, memur maaşlarının enflasyona yenik düştüğünü, memurun alım gücünü zayıflattığını gösteriyor. Biz bugün burada, işte bu gerçekler ışığında, hem bir durum tespiti yapmak hem de oluşan kayıpların tazmini noktasında taleplerimizi dile getirmek için toplandık" dedi.  

"EVDEKİ HESAP ÇARŞIYA UYMUYOR"

Engin açıklamasının devamında ise; "6. dönem toplu sözleşmenin arefesinde,  bugün açıklanan enflasyon rakamları,  deyim yerindeyse evdeki hesabın çarşıya uymadığını bir kere daha tescil etmiştir.  Son 18 aylık enflasyon rakamlarına baktığımız zaman hedeflenen enflasyonun 3 katı, maaş ve ücretlere yapılan artışın ise tam 2 katından fazla oranda bir sapma olduğu görülecektir.  Böylesi büyük bir sapma, hedeflenen enflasyon üzerinden ücretlendirme politikasının yanlışlığını ortaya koymuyor mu? Biz, ilk günden beri bu yöntemin yanlış olduğunu dile getirdik. kaldı ki, kamu işvereninin üzerinden pazarlık yaptığı öngörüler hiçbir zaman tutmadı, tutmayacaktır da. Aslında hükümet,  oluşturduğu sistematikte  “kamu görevlilerini enflasyona ezdirmeyeceğiz” diyerek  bu gerçeği itiraf etmektedir. Fakat Memur-Sen olarak; 4. ve 5. Dönem Toplu sözleşme süreçlerinde hükümetin sığınağı haline gelmiş olan “kamu görevlilerini enflasyona ezdirmeyeceğiz” sözünün hakkaniyeti yansıtmadığını söyleyerek kamu görevlilerinin büyümeden ve refahtan pay alması gerektiğinin altını çizdik ve bunun mücadelesini verdik.  Biz ülke gerçeklerini temel alan tekliflerle masaya oturduk hep Ekonominin gerçekleri ve alın terinin hakkını vermeye dair gerekler yerine, tahmini enflasyon rakamları ile alım gücünü sıfırlayan, gerçekleşmesi mümkün olmayan hedefler üzerinden belirlenen artış oranına dayanan mantıkta ısrar etmenin manası ve anlamı yok.  Geldiğimiz nokta ortada yaşanan süreç maalesef Memur-Sen’in haklılığını tescilledi. Gelin bu çarpık sistematiği değiştirelim! Hayali enflasyon hedefler üzerinden değil,  reel gerçekler üzerinden artışları belirleyelim. Artık enflasyon oranı bazlı güncelleme/yeniden değerleme katsayı uygulaması yerine büyümenin yansıtıldığı, refah payının kamu görevlilerine aktarıldığı adil bir sistemin kuruluş startının hep birlikte verelim. Kamu görevlisi devletin yükü değil gücüdür." Şeklinde konuştu.  

"HER ŞEYE ZAM YAPILIYOR SEYREDEMEYİZ"

Açıklamasını yapılan zamlara getiren Engin, açıklamasının devamında ise; "Her şeye zam yapılırken memurun seyretmesi beklenemez Biz, gerçeklere uygun yüzdelik zam, geçmiş kayıpların telafisi için seyyanen zam ve büyüyen Türkiye'den memurların refahına düşen payını istiyoruz. Kamu işvereninin belirlediği zam, Mart demeden buharlaşıyor. Tam da bu yüzden,  en düşük devlet memuru maaşının 10’undan  az olmamak üzere seyyanen zam talebini  her zemin ve şartta dile getirdik, getirmeye de devam edeceğiz. Artık  bahaneleri ortadan kaldıralım, gerçekleri konuşalım" şeklinde konuştu.  

 

malatyatekhaber.com

 

Kaynak: () - habermerkezi Editör: malatyatekhaber
Etiketler: malatya haber,
Yorumlar
Haber Yazılımı