Haber Detayı
10 Haziran 2021 - Perşembe 00:27
 
Malatya'da Eğitimde Bir Başarı Daha
Malatya’dan Bir Proje Türkiye ikincisi olurken bir proje teşvik ödülü aldı.
EĞİTİM Haberi
Malatya'da Eğitimde Bir Başarı Daha

Malatya’dan Bir Proje Türkiye ikincisi olurken bir proje teşvik ödülü aldı. 
Lise öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı’nca Biyoloji, Coğrafya, Değerler Eğitimi, Fizik, Kimya, Matematik, Psikoloji, Sosyoloji, Tarih, Teknolojik Tasarım, Türk Dili ve Edebiyatı ile Yazılım alanlarında Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması düzenlenmektedir.
Bu yıl yarışmaya Bu yıl yarışmaya Türkiye genelinde 2.615 farklı okuldan 11.251 kız ve 7.858 erkek öğrenci olmak üzere toplam 19.109 öğrencinin hazırladığı 14.010 proje başvurusu yapılmıştı. 
Proje başvurularının ön değerlendirmeleri Adana, Ankara, Bursa, Erzurum, İstanbul Asya, İstanbul Avrupa, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun ve Van olmak üzere 12 bölge merkezinde yapılmış ve ön değerlendirmeyi geçen 2.160 projenin sahibi öğrenciler, 25-26 Mart 2021 tarihleri arasında bölge yarışmalarına katılmıştı. Bölge değerlendirmeleri sonucunda finalist olarak belirlenen 240 proje, 1-3 Haziran 2021 tarihleri arasında final değerlendirmesine katılmıştı.
Bu yıl final yarışmasına 52 ilde bulunan 182 farklı okuldan toplam 383 projenin sahibi öğrenci katılmış, Final yarışmasına katılan 240 projeden 12’si Birincilik, 24’ü İkincilik, 36’sı Üçüncülük ve 36’sı Teşvik olmak üzere toplam 108 projenin sahibi öğrenci ödül kazanmıştır.
Malatya’da 12 alanda 146 proje başvurusu yapılmış bunlardan 31 proje bölge sergisine katılmıştır. Bölge sergisinde 5 proje bölge birincisi olarak finalde yarışma hakkını elde etmişti.  Malatya’dan 5 proje final yarışmasına katılmış, bunlardan 2 proje derece yaptı. 
Malatya Bilim ve Sanat Merkezinden, danışmanlığını Savaş Zafer GÜLER’in yaptığı,  öğrencilerinden Feridun BALABAN’ın hazırladığı proje, Kimya alanında Türkiye ikincisi, yine Malatya Bilim ve Sanat Merkezinden, danışmanlığını Arzu Bozdağ TULUM’un yaptığı,  öğrencilerinden Ege Atakan YAPA ve Ahmet Turan ZARIÇ’ın hazırladığı proje, Değerler Eğitimi alanında teşvik ödülü almıştır. 

 

malatyatekhaber.com-bülten

 

Kaynak: () - habermerkezi Editör: malatyatekhaber
Etiketler: malatya haber,
Yorumlar
Haber Yazılımı