Haber Detayı
16 Ekim 2021 - Cumartesi 20:48
 
Emine Aydıncak Orman Anaokulunun Açılışı Yapıldı
Malatya ilk Türkiye'de ise sayılı olan konseptiyle dikkat çeken Emine Aydıncak Orman Anaokulu'nun açılışı ünlü sanatçılar, Malatya bürokrasisi, siyasiler ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla gerçekleştirildi.
GÜNDEM Haberi
Emine Aydıncak Orman Anaokulunun Açılışı Yapıldı

Açılışa Yazar Ayşe Sarızeybek, Sanatçı Müfit Can Saçıntı ve Betül Arım başta olmak üzere Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, AK Parti Malatya Milletvekili Ahmet Çakır, Malatya İl Emniyet Müdürü Ercan Dağdeviren, Malatya Baro Başkanı Onur Demez, CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, MHP İl Başkanı Mesut Samanlı ve çok sayıda vatandaş katıldı. CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba'nın ise şehir dışında olması nedeniyle mesajı okundu. 
"TÜRKİYE'DE ÖRNEĞİ YOK"
Açılış konuşmasını yapan Yazar Ayşe Sarızeybek: "Bu okulu ortaya çıkarmak için çok uzun yıllar verilmiş bir emek var. Bugün bu emeği ortaya koymak çok heyecan verici. Mutlu bir heyecan tabiki. Bizim bir hayalimiz vardı. Çocukları doğayla, bilimle ve sanatla bütünleştirebildiğimiz bir sistemde okul kurmak. TÜİK 2020 yılı verilerine göre 83 milyon nüfusun yüzde 27'si çocuk nüfusuna ait. 22 milyon olan çocuk nüfusunun yüzde 26'sı 0-4 yaş grubunu içeriyor. Bu bizim için tükettiğini  üretme becerisi olmayan, evinin dışındaki dünyayı tanımayan çocuklara dünyayı anlatma sorumluluğu demekti. Topluma yararlı olacak üretken bir birey olmanın tohumlarını ekme sorumluluğu demekti. 21. yüzyıl dünyasında yer edinmesi için onlara donanım kazandırmak demekti. Biz bunu ancak bir anaokulu olarak başlangıç yaptığımızda kendi potansiyelinin bütününü kullanarak yapabilirdik. Bir insan doğayla, yaşamla, sanatla, keşifle yaşam yolculuğuna başlarsa başarılı olma şansını yakalıyor. Çağdaş eğitim, ezberin olmadığı yaratıcılığın doğallıkla buluştuğu bir eğitimdir. Biz "Malatya'daki çocuklara bu şansı nasıl yaratabiliriz. Onları dünya standartlarına nasıl  hazırlarız?" diye düşündük. Bu noktada meslek hayatımda tanıdığım en üretken en emektar eğitim savaşçısı olarak adlandırdığım Emine Aydıncak ile yollarımız keşişti. Ve böylelikle bu hayalin ilk tohumları atılmış oldu. Bu eğitim döneminde hizmete açtığımız orman okulu için Emine Hanım'ın 20 yıllık tecrübesi  ve çabasının bir sonucu olarak ortaya çıktı. Tabi ki bu bir ekip işi. Emine hanıma bu mücadele katkı veren Hakan Çoban'a, Melek Büyükkaradağ, okulumuzdaki tüm eğitmenler, Müdürümüz Aysın Özkul bu okulun ortaya çıkmasında büyük desteği olan Rahmi Özkul ve okulda tüm emeği geçenler bizi yıllar içerisinde bu noktaya taşıdılar. Burası bir başlangıç. Malaya'da olan bu okulun Türkiye'de örneği yok. Burada yetişen çocuklar dünya standartlarına ulaşmış olacaklar." ifadelerini kullandı. 
"SON DERECE ÖNEMLİ"
Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ise Emine Aydıncak Orman Anaokulunun Malatya için çok önemli bir eğitim projesi olduğunu belirtirken: "Buranın açılışı bizim için çok önemliydi. Bizim elimizde yetişen bir evlatlarımız için böyle bir yatırım son derece önemli. Ben bu anlamda Emine Hanım'a ve Hakan Bey'e teşekkür ediyorum. Bir öğretmen olarak şunu söylemek istiyorum: Bir Eğitim kurumunun açılışı çok önemlidir. Bu okulda eğitim görecek tüm çocuklarımızı şimdiden tebrik ediyorum." dedi. 
Konuşmaların ardından Emine Aydıncak Orman Anaokulu kurdele kesimiyle açıldı. 

 

 

malatyatekhaber.com 

 

Kaynak: () - habermerkezi Editör: malatyatekhaber
Etiketler: malatya haber,
Yorumlar
Haber Yazılımı