Haber Detayı
06 Temmuz 2021 - Salı 20:32
 
2 Eğitimciden Malatya’da Bir İlk: Çocuk Atölyesi
Pandemi döneminde eğitimde sorunlar yaşanırken Malatya’da 2 genç eğitimci ‘çocuk atölyesi’ ile bir ilke imza attılar. Çocuk atölyesinde çocuklar hem öğrenecek hem eğlenecek hem de resim analizi çalışmalarıyla sağlıklı bir psikolojide hayata başlangıç yapacaklar.
EĞİTİM Haberi
2 Eğitimciden Malatya’da Bir İlk: Çocuk Atölyesi

Pandemi döneminde eğitimde sorunlar yaşanırken Malatya’da 2 genç eğitimci ‘çocuk atölyesi’ ile bir ilke imza attılar. Çocuk atölyesinde çocuklar hem öğrenecek hem eğlenecek hem de resim analizi çalışmalarıyla sağlıklı bir psikolojide hayata başlangıç yapacaklar.

Çocukların eğitimde geri kalması pandemi döneminin en büyük sorunlarından biri haline geldi: Konuyla ilgili tartışmalar sürerken Malatya’da 2 eğitimci bir ilke imza atarak çocuk atölyesi kurdular. Başarılı girişimcilerin ‘çocuk atölyesi’ eğitim kurumu büyük ilgili toplarken Diren Işık ve Tuğçe Budak tarafından kurulan okul çocuklara eğitim vermeye başladı.

ARGE ÇALIŞMALARI YAPILDI

Okul Atölyesinin kurucularından Diren Işık daha öncede çocuk eğitimi hakkında başarılı çalışmalar yaptıklarını söylerken: “Biz öncelikle çocukların iç dünyalarına dokunan ve aynı zamanda uzun süredir aklımızda bulunan bir projeyi hayata geçirmek için çocuk ruhunu yaşayan iki çocuk girişimciyiz. Bu projeyi 2 kişi tasarladık. Arkadaşım Tuğçe Budak, Meslek Lisesi çocuk gelişimi ve eğitimi alanından mezun. Aynı zamanda Atatürk Üniversitesi çocuk gelişimi mezunu. Çocuk gelişimi alanında birçok eğitim alarak özel öğrencileriyle bire bir ilgilenmekte ve bu alanda çeşitli arge çalışmaları mevcut.  Ben ise İstanbul Üniversitesi çocuk gelişimi mezunuyum. Aynı zamanda Munzur Üniversitesi Gıda Teknikerliğini okudum. 2019 yılından beri anaokulları ve dil kursunda okul öncesi çocuklara İngilizce eğitim veriyorum. “ dedi.

EĞİTİM EĞLENCELİ HALE GELİYOR

Okul Atölyesinin Malatya ilk olduğunu belirten Işık: “Biz öncelikle diğer formatların dışında bir atölyeyiz. Eğitimlerimizi resmi bir okul eğitimi gibi değil, çocukların yaş düzeyi, karakter ve yeteneklerine göre eğlenceli hale getirip oyunlaştırarak eğitimimizi sunuyoruz. “ dedi.

OYUN BİLGİNİN BAŞLANGICIDIR

Pandemi sürecinde en çok çocuklarının etkilendiğini söyleyen Işık, eğitimde geri kalan çocuklara eksiklerini telefi edeceklerini söyledi. Işık: “2 yıldır mücadele ettiğimiz covid-19 salgını ile hepimiz çok zor süreçler atlatmaktayız. Bundan en fazla etkilenen kesim hem eğitim hem de sosyal aşamada olan çocuklar oldu. Çocuklar bu süreçte oyunlar oynayamadılar. Bildiğiniz gibi bir çocuk için oyun bilginin başlangıcıdır. Oyun çocuğun işidir. Pandemi doğal bir süreç haline gelerek bilgiyi geri plana attı. Bizim bu atölyedeki amacımız çocuğu işine yani oyununa kavuşturmak, bilgilendirmeyi amaçlamak. “ dedi.

RESİM ANALİZİYLE RUH SAĞLIĞI

Son olarak diğer eğitim kurumlarından farklı olarak rol model olarak çocukların arkadaşı olduklarını söyleyen Işık: “Biz anaokulu formatından ziyade atölyeyiz. Bu bağlamda çocuklara anne, baba, öğretmen rol modelinden çok oyun arkadaşı olmayı hedefliyoruz. Onların hikayelerini yönlendirmeyi değil hikayelerine kahraman olmayı amaçlıyoruz. Örnek verecek olursak Resim kursu ile çocuğun sanatsal yeteneğini ortaya çıkarırken aynı zamanda resim analizi ile çocuğun psikolojisi ve ruh sağlığını ortaya çıkarmayı hedefliyoruz. Aynı zamanda aile danışmanı Bahar Yıldız ile yapılacak olan çocuk psikolojisi ve gelişim testleri uygulayarak çocukları çok yönlü analiz ederek gelişim sağlayarak katkı sağlamayı hedefliyoruz. “ ifadelerini kullandı.

 

malatyatekhaber.com / Erkan Yılmaz Çakır

Kaynak: () - habermerkezi Editör: malatyatekhaber
Etiketler: malatya haber, çocuk atölyesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı