Yazı Detayı
17 Ekim 2020 - Cumartesi 01:33
 
Rüyada Rüya Gördüğünü Bilmek
SÜLEYMAN ÖZEROL
 
 

Rüya, dilimize Arapçadan girmiş. Arapçada ‘görme’ kökünden geliyor. Türkçede ise ‘düşünmek’ ile bağlantılı kurularak ‘düş’ denilmiş. Yani, ‘rüya görmek’ ile ‘düş görmek’ aynı şey...

Rüya ile ilgili bazı bilgiler yanında ilginç bir durumdan söz etmek istiyorum.

“Psikanalizin kurucusu Freud’a göre rüyalar, gerçekleşmemiş arzularımızın ya da derinde yatan korkularımızın sahnelenmesiydi. Freud’dan sonra gelen yararcı teoriciler ise rüyaları gerçek hayatımızın birer yansıması olarak gördü. Ancak hiçbiri rüyaların nasıl işlediğini, neden rüya gördüğümüzü bilimsel verilerle açıklamadı.”

Günlük yaşamda rüya oldukça yer alır. Sanatçıların yapıtlarına yansımıştır. Rüya ile ilgili müzik, resim, yontu, edebiyat yapıtları verilmiştir. Senarist, yönetmen, film yapımcısı, oyuncu, film müzikçisi, söz yazarı ve besteci Hulki Saner’in (1925-2005), “Rüyalar gerçek olsa/Seni her gün görürdüm” dizeleriyle başlayan şarkısını ve filmini pek çok kişi bilir.

Rüya ile ilgili pek çok deyim ve atasözü vardır. Bunlara birkaç örnek verelim.

Rüyasına yatmak.

Rüya gibi geçmek…

Kötü rüya görmek…

Rüyası çıkmak.

Rüyasına girmek.

Rüyasında görmek.

Ne karanlıkta yat ne kara düş gör.

Korkulu rüya görmektense uyanık yatmak iyidir.

Aç tavuk kendini arpa (buğday, darı) ambarında görür.

Rüyasında görse hayra yormamak…

Çoban kulübesinde padişah rüyası görmek…

İnsanoğlu boş durmamış, rüya üzerine çalışmalar yapmış. Hele de rüya yorumları yaşamın hep bir parçası olmuş.

Rüya konusunda Yahudi asıllı Avusturyalı nöroloğu ve psikanaliz biliminin kurucusu Sigmund Freud, ilk akla gelen bilim adamıdır. Her ne kadar eski uygarlıklarda rüya ile ilgili konular üzerinde durulsa da Freud ile birlikte Carl Gustav Jung ve Alfred Adler’in konunun uzmanları olduğu gerçeğini unutmamak gerek...

Dinlerde rüyalarla ilgili o kadar çok anlatım vardır ki; her şey rüya sanırsınız. Tasavvufta da pek çok örneği vardır. Anne-Maria Şimmel’in ‘Halifenin Rüyaları’ (İslam'da Rüya ve Rüya Tabiri alt başlıklı) kitabı önemli bir örnektir.

Rüya, uykunun genel ve karakteristik özelliklerinden biri olarak tanımlanır.

XX. yüzyılda rüya ile ilgili çalışmalar daha önem kazanır ve 1950'li yıllarda uykunun hızlı göz hareketi REM adlı evreleri ile yakından ilişkisi bulunan görsel ve işitsel algı ve duygular olduğu öne sürülmüştür.

Rüya’nın psikolojik yönü ile ilgili çalışmaların yanında biyolojik içeriği işleyişi ve amaçları tam olarak algılanmamıştır. Daha çok varsayımlar öne sürülmüştür.

İnsanların hemen her gün çok sayıda ev rüya görmeden e karşı pek azına hatırladıkları bilinir.

Bazı insanlar rüya gördüklerinin bilincinde olur. Bu tür rüyalara Lüsid Rüya (bilinçli rüya denir).

Bugün gördüğüm böyle bir rüyayı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Rüya Gördüğünün Bilincindeydim

20 Eylül 2020 günü rüyamda Malatya Doğanşehir yolunun Suçatı ya da Kömekavak köyü paralelinde bir yerdeyim. Gecenin karanlığında ancak birkaç metre yakınımı görebiliyorum. Yolun sağında ve kenara yakındayım. Açık bir bilgisayar ile yanında bezden küçük bir çanta torba görünüyor, biraz ileriden de algılayamadığım insan sesleri geliyor.

“Kaza olmuş ve bunlar bir araçtan düşmüş olabilir; 112'yi mi, 155'i mi arayayım?” diye kararsız dururken, ortada herhangi bir kimse olmadığını düşünerek 155'i aramaya karar veriyorum. “Rüya görüyorum, neden arayayım ki?” diyerek de telefonu cebime koyuyorum.

Rüyamda bilgisayar görmem gayet doğal bir durum. Saat gecenin ikisinde bilgisayarı kapatıp yatmıştım. Yaklaşık yirmi yıldır günlük olarak sanırım bazen de 12 saatten fazla kullandığım oluyor. Yaşamın ve de yaşamımın bir parçası artık. Hemen her gün yaptığım işler bilgisayarla bağıntılı...

Önceleri çocuklarımın ya da başkalarının bilgisayarını kullanırken, 2004 yılında maaş aldığım bankanın uzun süreli ödeme takvimi sayesinde kendi bilgisayarım oldu. Bunu on yıl kullandıktan sonra oğlum Yazar bana yeni bir bilgisayar aldı ve halen kullanıyorum.

Kırk yıla yakın bir süredir yaptığım derleme araştırmaları eski fotoğrafları çektiğin fotoğrafları videoları müzikleri kaydettiğim bilgisayar, diğer yandan basın çalışmalarımın belgelerini de barındırıyor. 65 kadar basıma hazırladığım ve basılmayan 30'dan fazla taslak kitap çalışmaları, Malatya Yorum, Malatya Hâkimiyet, Malatya Söz, Arguvan Yolu, Hekimhan ve daha pek çok yayın organının ve diğer konuların binlerce tutan sayfaları...

Bilgisayar aynı zamanda ilgilendiğim 20'den fazla site ve toplumsal paylaşım sitelerine bulunduğu internet ve iletişim teknolojisi ile barındırıyor.

Elbette ki yıllar öncesinde yaşadığın bazı olayları yeniden yaşadığımı düşündüğümde rüyada gördüğümü anlatmıştım. Yani rüyada gördüğüm olayı gerçek yaşamda da yaşamıştım birkaç kez. Bugün ise gördüğüm rüyanın rüya olduğunu rüyadayken bilmem ilginç bir durumdu. Aslında bu daha önce de yaşadığım bir durumdu…

 
Etiketler: süleyman özerol
Yorumlar
Haber Yazılımı