Yazı Detayı
25 Mayıs 2020 - Pazartesi 23:46
 
Japon Topuzlu Kız
SEVİL ADIGÜZELMAN
 
 

18 Mart 2018 cumartesi günü sabah saat 08.54’te her hafta sonu olduğu gibi yine Yeşilyurt Belediyesi Medeniyet ve Sanat Araştırmaları Merkezinin asma katında etrafı çamla kaplı tavanı künde kari tekniğiyle yapılmış bölümde oturuyordum. Dumanı tüten kaçak çayımı yudumlayıp aynı zamanda gözlerim yolda benimle beraber programa katılacak olan arkadaşlarımı bekliyordum. O sırada yan masada sessizce oturan ve sürekli karşılaştığım, samimiyetimin bulunmadığı saçlarını her daim topuz yapan o kıza ilişti gözlerim. Çekik gözlü, 1.60 cm boylarında, boynunda yeşil, kırmızı renklerin hâkim olduğu fuları ve yeşil montu ile kom binlediği fosforlu renklerin hâkim olduğu ayakkabıları dikkatimi çekmişti. Beyaz masanin yamacında, beyaz klasik plastik sandalyede istifini bozmadan oturuyordu.
Tahminime göre renkli şeyleri çok seviyordu. Yanıına gitmek istedim ama çekincelerim vardı. Kısa süre bekledim…  Karşısındaki boş sandalyeye oturmak için müsaade istedim. Eliyle onayladı. Yüzüme bile bakmadı. Tekrardan çay almaya gittim ve kendisine de bir bardak çay getirdim. Ve kâse kâğıdının içerisindeki yağlı ekmeğimden ikram ettim. Beklediğim tepki geldi, ikramımı geri çevirdi. Kendimi tanıttım, anlattığım her şey bir kulağından girip diğerinden çıkıyor gibiydi. Herhalde beni umursamıyordu. Ağzından cımbızla laf alıyordum. Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümünde üçüncü sınıfta okuduğunu ve kitap kritiği için sürekli MSM’ye geldiğini söyledi. Anlattığı her şeyi can kulağıyla dinliyordum. Lakin ayni ilgiliyi kendisinden görememiştim.
Heyecandan adını sormadığım Japon topuzlu kızın çekingen tavırları gözümden kaçmıyordu. Kaçak çayı yudumlarken yüzündeki ekşimsi ifadeyi kaçak çayı beğenmemesine bağladım. Yine de ayıp olmasın diye gıdım gıdım içmeye çalışıyordu. Bir an arkamda cereyan eden sese odaklandığımı farkedince çayı köşede duran saksının dibine döküverdi. Çayı dökerken o çıkan sesi sinemde htim. Utanmasın diye bozuntuya vermedim. Özgüveni yerindeydi lakin yabani sohbeti beni çok etkilemişti. Birikimli biri olması da beni çok şaşırtmıştı. Programlarda sürekli protokol bölümünde oturup konuşmacının her kelimesini kaçırmadan yazdığına şahit olurdum. Belki de yazmaktan konuşmaya vakti kalmıyordu.  Bilirsiniz tipik çalışkan öğrenci profili… Yanında zaman çabucak geçti.
Sözde sohbetine tabi ki doyum olmazdı. Arkadaşlarımın geldiğini gördüm ve bu güzel sade sohbetten ötürü kendisine teşekkür ederek yanından ayrıldım. Teker teker sarıldığım arkadaşlar neden erken geldiğimi sorduklarında esprili bir tavırla lafı değiştirdim. Çok sürmeden kitap kritiğinin öğleden sonra yapılacağını öğrenince kala kaldım. Tekrardan Japon topuzlu kızın yanına gitmek istedim ama bıraktığım yerde değildi… 
Kitap kritiği sonunda sürekli heyecandan ismini unuttuğum Japon topuzlu kızı düşünüyordum. Belki yan masada yemek yiyor olabilmesi ümidiyle etrafıma bakınıyordum. Nasıl oldu bilmiyorum ama adını hatırlayıverdim. Telefonumu elime alıp sosyal medya hesaplarımdan arkadaşlık isteği attım. Sabırsızlıkla dönüşünü bekledim, dönüşü hayli geç oldu.

 

20 Mart 2018- 08:34

 
Etiketler: Japon, Topuzlu, Kız,
Yorumlar
Haber Yazılımı