Yazı Detayı
22 Ocak 2019 - Salı 00:38
 
İnsanlığa Evrilen Hayvanlar!
EMRAH ÇETİNKAYA
 
 

Georg ORVELL'lin Hayvan Çiftliğini okurken kendimi o kadar kitabın ahenginde hissediyorum ki suya kapılmış dalgalara karşı kulaç atarcasina nefesi,soluğu kesilmiş yorgunluktan bitkin bir o kadarda merakli gözlerle  okumaya,Aksetmeye devam ediyorum .
Koca reis yedi madde koymuş önüne nefes almaksızın dinliyorum.
O an ben okumayi birakmis sanki bizzat yaşıyorum. Teker, teker sıralıyor maddeleri;
"1-) İki ayak üstünde yürüyen herkesi düşman bileceksiniz 
2-)Dört ayak üstünde yürüyen yada kanatları  olan herkesi dost edineceksin.
3-) Hicbir hayvan giysi giymeyecek.
4-) Hiçbir hayvan yatakta yatmayacak.
5-) Hicbir hayvan içki içmeyecek. 
6-) Hiçbir hayvan başka bir hayvani öldürmeyecek.
7-) Bütün hayvanlar eşittir."
Kendimce itiraz refleksimi harekete koydum insanları neden düşman belledin çok sinirliyim patlayacam. derken; Hayvalar hayvanları oldurmecek maddesi yüreğimi ferahlatti neticede bizlerde beynini kullanan hayvanlariz yani bizi oldurmeycekler. Desemde inanmayin.


"Tek gerçek düşmanımız insandır" derken neyi kastediyordu? Biraz akledip düşündüğümde insanoğlu hayvanları, çiçeği,böceği,tasi,toprağı bütün ekosistemin yerle bir eden tescilli mahkumları degilmidir diye söylenmeye başladım koca reis haklı hemde çok.
derken mırıldanmaya başladı koca reis "burnumuzdaki halka , sırta vurulan semer, kırbaç birdaha şaklamayacak" aslında empati yetenegimin ne kadar cılız belkide yokluğunu o an ilk defa damarlarıma kadar htim onlar haklıydı biz insan oğlu en zararlı mahlukat idik.
Zaman ilerledikçe hayvanlar özgürlüklerine kavuşacak kendileri ekip kendileri biçmeye kurdukları itopyayi şekillendirmeye başladılar hayretler içerisinde iş bölümlerini çalışma azimlerini gözlerim dolarak okuyordum aslında ne çok msj verilmisti meğer ne çok somurmustuk onları karşılıksız köle idiler bizim gözümüzde zaman ilerledikçe yaşanan entrikalar siyasi çatışmalar aldatma üzerine kurdukları otoriteleri benliklerini yitirip insanlaşma çabaları gün geçtikçe artan hırsları maddeye yani paraya olan düşkünlükleri artan zümre sınıf olarak tanınan domuzların insanlaşma hikayesine döndü 7 maddenin hepside teker teker cignendi ve sıradanlaştirildi   
Insanlarla alışveriş yapılmaya insanlarla gezip tozmaya koyunların sürekli tekrarladi o nameler  "Dört ayak ıyi, iki ayak kötü!" Yerini "Dört ayak ıyi, iki  ayak daha ıyi!" Oldu domuzlar artık iki ayak üstünde yürür kıyafet giyer kravat takar oldu artık itopya otoriterlesmiş domuzların bi gece insanlar ile olan kokteyllerinde insanlar şöyle sesleniyordu domuzlara: " Sizler aşağı kesimlerden hayvanlarinizla uğraşmak zorundaysanız,"dedi,"bizler de bizim aşağı sınıflardan insanlarımızla uğraşmak zorundayız!" Bunu görüp işiten diyer hayvanlar bir domuzların yüzlerine, bir insanların yüzlerine bakıyor; ama onları birbirlerinden ayırt edemiyorlardı. Yorumu size mi bırakayım yoksa şu iki kelimeyide verip öylemi sizleri düşünmeye sevk edeyim !  
"BÜTÜN HAYVANLAR EŞITTIR
AMA BAZI HAYVANLAR
ÖBÜRLERINDEN DAHA EŞITTIR"...

 
Etiketler: Emrah Çetinkaya, İnsanlığa Evrilen Hayvanlar!, Georg ORVELL, Hayvan Çiftliği
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı