Yazı Detayı
29 Temmuz 2020 - Çarşamba 12:48
 
‘Doğu Anadolu'nun Doluları’, Ballıkaya ve Hekimhan’a Gidiş Geliş
SÜLEYMAN ÖZEROL
 
 

Âşık Ali Cemal Çetinkaya’nın bütün yapıtlarını bir arada düzenleme kararı alan ailesine yardımcı olacağımı belirttim. Önce ellerinde kalmayan Anadolu'nun doluları kitabından az sayıda tıpkıbasım yaptırdım.

‘Doğu Anadolu'nun Doluları’nın alt adında ‘Halk Ozanı Ali Kemal Hayatı ve Hayatı Deyişleri’ yazıyor.

56 sayfalık kitapta 22. sayfaya kadar ‘Deli Ali'nin Serüvenleri’, aynı sayfadan itibaren ‘Ali Cemalin Deyişleri’ (35 adet) yer almış.

Âşık Ali Cemal Çetinkaya, hem ‘Deli Ali'nin Serüvenleri’ hem de her şiirinin altında gezdiği yerlerde karşılaştığı, tanıştığı kişilerin sözlerini yazmış.

‘Çaldıran Köylümüz-Çalan Köylümüz’ adlı anlatının altında şunları yazmış.

“İnsan için en ön aile huzuru. Birlik görüşü başta gelendir. Kalender Dede Çavuşoğlu Mahallesi Malatya.

Yani Malatya'da merhum Şeyhhasanlı Kalender Topalcengiz Dede ile de görüşmüş.

Kitapta yer alan ‘Dertli Cemo’, Ali Cemal Çetinkaya’nın önemli bir şiirlerinden biridir (s 38). 1980 yılında Nizamettin Ariç, daha sonra pek çok sanatçı tarafından okunmuştur.

 

Hele bakın şu sefile

Köylü Cemo dertli Cemo

Gül rengi dönmüştür küle

Köylü Cemo dertli Cemo

 

Bedeni var başı yoktur

Koca yurtta işi yoktur

Barınmaya aşı yoktur

Köylü Cemo dertli Cemo

 

Çalıp yese hırsız olur

Çok dert yansa arsız olur

Bir esirden farksız olur

Köylü Cemo dertli Cemo

 

Eşeği yoktur ço desin

Öküzü yoktur ho desin

Nerden kazanıp ne yesin

Köylü Cemo dertli Cemo

 

Biz de evladız vatana

Neden hasretiz soğana

Hali ne bizden doğana

Köylü Cemo dertli Cemo

 

Ali Cemal asıl türküm

Dert ile örülü kürküm

Bir ölüden yoktur farkım

Köylü Cemo dertli Cemo

 

Ali Cemal Çetinkaya’nın diğer kitabı ‘İnsanlık Özlemi’, 2002 yılında Ozanlar Vakfı tarafından yayınlanmış, ‘Dertli Cemo’ bu kitapta da yer almıştır.

 

“Bütün insanlardan arzumuz vardır

İnsan birliğine dur demesinler”

 

Bu deyişini pek çok sanatçı okumuştur. ‘İnsanlık Özlemi’, şiirinin özet söylemidir.

Bu iki kitabı ile birlikte kendi el yazısı ile şiirlerini, hakkında yazılanları ve fotoğraflarını bir araya getirerek bütün yapıtlarını bir ad altında toplayıp yayınlamak ile onu ya da etmiş olacağız.

‘Doğu Anadolu'nun Doluları’nın tıpkıbasımından sonra Ankara'dan Ballıkaya dönmeye karar verdik.  18 Temmuz 2020 Cumartesi sabahı oğlum Ozan kendi arabasıyla bizi köye getirdi. Eşi İzel de birlikte geldi, bir gece kalıp döndüler.

Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de etkisini sürdüren korona salgını nedeniyle Ballıkaya’da her yerde uygulanan kurallara uyuluyor.

Tarla bahçe işleri olanlar işlerini sürdürülüyor, ancak ne olur ne olmaz diye toplu bulunmalardan kaçınılıyor, önlemlere uyuyor.

Her yaz her gün ziyaretçi akınına uğrayan Şah İbrahim Veli Ocağı Karadirek ile ocağın dedelerinden Vayloğ Dedenin türbesine kurban ile gelen yok. Bazı gelenler kısa süre uğrayıp gidiyorlar.

Hekimhan’a Gidiş Geliş

27 Temmuz 2020 günü alışveriş için Hekimhan’a gitmek üzere sabah 7 sıralarında kalktım. Bir süre sonra pazartesi ve cuma günleri köylüleri Hekimhan'a götürüp getiren şoför Tahsin Koçer’i aradım.20 dakika kadar sonra geldi arabada bir yolcu vardı bir de ben bindim, iki yolcu Hekimhan’a gittik.

Hekimhan’da kahvaltıdan sonra sanatçı hemşerimiz Şehriban Kırıcı ile eşi Ali Bey'in işletmecisi olduğu Hekimhan Belediyesi Çay Bahçesine uğradım. Bahçede Halil Kaynarca ile görüştük. Bir süre sonra Hekimhanlı şair Ömer Çetin geldi. Vahap Uzunoğlu, Süleyman Garipağaoğlu derken gelenler çoğaldı, oldukça sohbet ettik. Hekimhan dergisinin yaşatılması konusu kitap çalışmaları ve benzeri konular gündemimiz oluşturdu.

Alışveriş yaptıktan sonra 12 de minibüs durağında yolcu sayısı 3'e çıkmıştı. Azımsamayalım, yolcu sayısı 50 artmış (!) oldu. 40 kilometre gidiş geliş evlere bırakma ve benzeri durumlarla birlikte 50 kilometre diyelim. Acaba Tahsin Koçer benzin parasını kazanabildi mi bilmiyorum.

Ya arabanın yıpranması, ya şoförün emek parası?

Zor, zor…

Esnaflık zor…

 

Ballıkaya, 28 Temmuz 2020

 
Etiketler: ‘Doğu, Anadolu'nun, Doluları’,, Ballıkaya, ve, Hekimhan’a, Gidiş, Geliş,
Yorumlar
Haber Yazılımı