Yazı Detayı
17 Mart 2019 - Pazar 16:10
 
Bir Destandır Çanakkale
ONUR GÜLER
 
 

Çanakkale Zaferi, imkansızlıklar içerisinde kazanmanın bile mümkün olduğunun somut bir ispatıdır bizler için.

Nitekim tarih; zor şartlar içerisinde kazanılan zaferlerle doludur. Biz, kendi tarihimize bakıp en büyük dersi mazimizden çıkarmakla ve atiye aktarmakla mükellefiz. Çanakkale Savaşı'nın 104. yıl dönümünde, bu savaşın hangi bilinen sebeplerle başladığı, ne şartlar altında savaşıldığı, bu savaşın toplumlar üzerindeki etkisi ve verilen kayıplarla ilgili yazacağım.

Çanakkale Savaşı; I. Dünya Savaşı itibariyle Osmanlı İmparatorluğu'nu tarih sahnesinden silmek için açılmış ve İtilaf Devletleri'nin Çarlık Rusya'sında yaşanan ekonomik sıkıntılar sebebiyle ve beklenen Bolşevik İhtilali'ne (Gerçekte bu ihtilal Menşevikler tarafından gerçekleştirilmiş; fakat Lenin'in başını çektiği Bolşevikler ihtilali kendileri yapmış gibi tarihe lanse etmiştir)  karşı İstanbul üzerinden silah ve mühimmat yardımı göndermek gayesiyle açılmış bir cephedir. Tabi burada kendilerince rahatlıkla kazanacaklarını düşündükleri; fakat evdeki hesabın çarşıya uymadığını Çanakkale'ye gelince karşılaştıkları direnişle anlamışlardır.

Çanakkale Savaşı, 32 milletten insanların savaştığı ve yüz altmış milyonda bir ihtimalinin gerçekleştiği yani mermilerin bile çarpışacağı kadar büyük ve emsalsiz bir savaştır. Gazi Mustafa Kemal'in; ''Biz burada bir üniversite gömdük.'' dediği savaştır; çünkü savaşanlar içerisinde tıp ve mülkiye öğrencileri olduğu gibi öğretmenler ve harbiyelilerde çok sayıda yer alıyordu. Bu savaş, bizim tarihimize yön verdiği kadar Ruslar'ın da tarihini derinden sarsmış ve Çarlık içerisinden yeni bir devletin doğmasının zeminini oluşturmuştur. Bunun faydasını da 16 Mart 1921 günü imzalanan Moskova Barış Antlaşması'yla görmüşüzdür. Aynı zamanda bu emsalsiz savaş, Yeni Zelanda'yı ve kıta devleti Avustralya tarihini de derinden etkilemiştir. Her yıl 25 Nisan'da Anzak Günü adıyla Çanakkale Savaşı hasebiyle bu ülkelerde resmi tatil olur ve Çanakkale'ye atalarının savaştıkları yerleri ziyarete gelirler. Bu Anzak Günü için yine Gazi Mustafa Kemal'in tarihi bir sözü vardır:

 "Bu Memleketin toprakları üstünde kanlarını döken kahramanlar! Burada dost bir vatanın toprağındasınız. Huzur ve sükun içinde uyuyunuz. Sizler Mehmetçiklerle yan yana koyun koyunasınız. Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır, huzur içindedirler ve huzur içinde rahat rahat uyuyacaklardır. Onlar bu toprakta canlarını verdikten sonra artık bizim evlatlarımız olmuşlardır."

Çanakkale Savaşı'nın toplumlar üzerindeki etkisine değindiğimiz kadar bu savaştaki kayıplardan da bahsetmekte fayda var. İtilaf Devletleri, bu savaşta 252 bin kayıp verirken Osmanlı İmparatorluğu'da 253 bin kayıp verdi; lakin burada Osmanlı İmparatorluğu'nun verdiği kayıpların sayısından emin değiliz; çünkü Genelkurmay Başkanlığı'nın 1997 yılında yayımlamış olduğu ''Birinci Dünya Harbi'nde Türk Harbi 5. Cilt Çanakkale Cephesi Harekatı Birinci, İkinci ve Üçüncü Kitapların Özetlenmiş Tarihi" kitabının 244. sayfasında yer alan bilgilere göre; Osmanlı İmparatorluğu'nun Çanakkale Harbi'nde 250 bin değil; 57 bin şehit verildiği yazmaktadır. Genelkurmay Başkanlığı Askeri Tarih Araştırmaları Strateji Etüdler Daire Başkanlığı tarafından yürütülen bir başka araştırmada ise;

253 bin şehit rakamının askeri kayıtlardaki ''kayıp'' ifadesinin yanlış yorumlanmasından kaynaklandığını ortaya çıkardı. Cephede şehit düşen 55 bin 801 kişinin ismini tek tek belirleyen Genelkurmay Başkanlığı, ''kayıp'' ifadesinin hastalık, esirlik, kaybolan, kaçan, yaralanan, sonradan savaşamayacak duruma düşenleri kapsadığına dikkat çekti. Buna göre, şehit olarak ifade edilen 253 bin kişiden 195 bini resmi kayıtlarda kayıp olarak görünüyor.

İşte Çanakkale; tarihe yön verenlerin, gelecek kuşakları derin etkiler altında bırakacakların savaşıydı. ''Yavrum babasız büyürde vatansız büyümez'' sözünü şiar edinmiş insanların direnişi olduğu kadar, hiç tanımadıkları bir kral için hayatlarını tehlikeye atanların savaşıydı.

O dönemin şartlarında binlerce gencin hayatını kaybettiği bu büyük savaş için şehitlerimizi rahmetle, bu ülkede kalan o genç askerleri de saygıyla anıyorum. Ümid ediyorum ki, hayatlarının baharında şiir okuması, şarkı söylemesi gereken gençlerin ölmediği, çocukların yüzlerindeki tebessümü düşürmediği bir dünya olsun; savaşların hiçbir zaman kazananı yoktur; yalnızca az kaybedeni vardır. Sözlerimi Yaşar Kemal'in çok sevdiğim bir sözüyle bitirmek istiyorum:

" SAVAŞI İCAT EDEN GÖRMESİN CENNET."

 

malatyatekhaber.com

 
Etiketler: Osmanlı İmparatorluğu, Çanakkale Zaferi, Lenin, Çarlık Rusya
Yorumlar
Haber Yazılımı