Haber Detayı
24 Şubat 2021 - Çarşamba 17:12
 
Üretici İçin Zor Günler Kapıda
Hava sıcaklığının mevsim normallerinin altına düşmesinden dolayı Darende ve bölgesinde kayısı ağaçlarının meyve gözelerinde ciddi zararların olduğu belirtildi.
GÜNDEM Haberi
Üretici İçin Zor Günler Kapıda

Darende ziraat odası başkanı Orhan Karaca sigorta kapsamında olmayan bu olaydan dolayı çiftçilerimizin çok mağdur olacaklarını söyledi. Karaca: “Havalar mevsim seviyeleri üzerinde seyrederken kayısı ağaçlarının tomurcukları da iyice kabarmıştı. Geçen hafta soğukluğu -10/-20 derecelere düşmesi ile Darende ilçemizde kayısı ağaçlarının meyve gözleri soğuk sebebi ile zarar görmüş üreticimiz de bu sıkıntılarını mahalle muhtarları aracılığı ile İlçe Tarım Müdürlüğüne dilekçe ile müracaatta bulunmuşlardır.

Dolayısı ile çiftçilerimiz bu olaydan tarım sigortaları kapsamında olmadığından dolayı kayısı üreticilerimiz ciddi sorun yaşayacaktır Bir taraftan pandemi diğer tarafta Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi borçları derken gübre, mazot ve ilaç fiyatlarındaki artışın yanında bir de doğa koşulları eklenmiş olup üretimimiz zor duruma düşmüştür. Hatta tarımsal faaliyetlerini sürdüremez duruma gelmiştir. Önümüzdeki günlerde havalar ısındığın da zararın boyutu da ortaya çıkacaktır. Tarım İl Müdürlüğümüze bu konuda büyük bir sorumluluk düşmektedir. Üreticimizin zararını tespit noktasında titiz bir çalışmanın yapılıp hasarın tespit edilip raporlaştırılması gerekmektedir. Raporlaştırılıp hazırlanan veriler kapsamında üreticimizin zararı devletimiz tarafından karşılanıp Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi borçlarının ertelenerek çiftçilerimizin mağduriyetleri giderilmelidir.”dedi.

 

 

 

malatyatekhaeber.com

Kaynak: () - habermerkezi Editör: malatyatekhaber
Etiketler: malatya haber,
Yorumlar
Haber Yazılımı