Haber Detayı
11 Mayıs 2019 - Cumartesi 12:22
 
Türkiye'nin görülmesi gereken 7 güzel şelalesi. Bir tanesi Malatya'da
Türkiye'nin gezilip görülmesi gereken 7 şelalesini sizler için derledik.
KÜLTÜR Haberi
Türkiye'nin görülmesi gereken 7 güzel şelalesi. Bir tanesi Malatya'da

Türkiye'nin gezilip görülmesi gereken 7 şelalesini sizler için derledik. İçinde Malatya'dan da bir şelale var.

 

1) Düden Şelalesi

 

Antalya'da bulunan Düden Şelalesi, turistlerin ilk ilgisini çeken yerlerden birisi. Antalya şehir merkezine 8 km. uzaklıktadır. Şelalede bir de mağara vardır. Bu mağara, şelaleyi daha güzel yapmaktadır. Düden Şelalesi, bu mağaradan 10 km sonra başka bir güzelliği daha Lara'dan Akdeniz'e dökülerek bir kez daha insanlara güzelliğini göstermektedir.

 

 

2) Yerköprü Şelalesi

 

Konya'nın Hadim ilçesinde yer alan Yerköprü Şelalesi, Konya'ya 110 km uzaklıkta yer alırken Karaman'a ise 60km uzaklıktadır. 

 

3) Erfelek Şelalesi - Tatlıca Şelaleleri

 

Erfelek Şelalesi, içinde yaklaşık 28 ayrı şelaleyi barındırmaktadır. Erfelek'e yaklaşık 10 km Sinop'a ise 45 km uzaklıkta yer almaktadır.

 

4) Gelintülü Şelalesi

 

Gelintülü Şelalesi, Ayder Yaylası'nda yer almaktadır. Rize İl merkezine 90 km mesafede olan Ayder Yaylası'nda yer almaktadır. Suyun düşüş şekli gelin tülünü andırdığı için bu adı alan şelale görülmeye değer bir tabiat harikasıdır.

 

5) Darende Günpınar Şelalesi

 

Günpınar Şelalesi, Malatya'nın Darende İlçesi’nin 10 km kadar batı yönünde yer almaktadır. Günpınar Çayı çok yüksek bir yerden akmakta ve kaynağından çıktıktan sonra kayalar arasında oldukça hızlı bir akış yapmaktadır. Suyun çıkış yerinden yere düşüş mesafesi yaklaşık 40 - 45 metre kadardır. Bu mesafeden suyun akışı ve yere düşüş anı izlenmeye değerdir.

 

 

6) Tortum Şelalesi

Erzurum'un Tortum ilçesinde bulunun şelaleden sular, 22 metrelik genişlikten ve 48 metre yükseklikten düşmektedir. Düşen sular, üstte gökkuşağı, altta koca bir dev kazanı meydana getirmektedir, tortum şelalesi aynı zamanda doğal anıttır. 

 

7) İrvelik Şelalesi

Erzincan'a 14 km. uzaklıktadır. 

 

 

 

malatyatekhaber.com

Kaynak: Editör:
Etiketler: Türkiye'nin, görülmesi, gereken, 7, güzel, şelalesi., Bir, tanesi, Malatya'da,
Yorumlar
Haber Yazılımı