Haber Detayı
17 Ocak 2020 - Cuma 16:48
 
Seçime Katılamayacağı Açıklanan Gelecek Partisi'nden İlk Açıklama
Yüksek Seçim Kurulu (YSK) bir açıklama yaparak olası bir seçimde seçimlere katılabilecek partilerin listesini açıklamıştı.
GÜNDEM Haberi
Seçime Katılamayacağı Açıklanan Gelecek Partisi'nden İlk Açıklama

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) bir açıklama yaparak olası bir seçimde seçimlere katılabilecek partilerin listesini açıklamıştı.

15 partinin yer aldığı listede eski başbakanlardan Ahmet Davutoğlu’nun geçtiğimiz aralık ayında kurduğu Gelecek Partisi yer almamıştı. Eski Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Ali Babacan'ın da parti kurma hazırlığında olduğu biliniyor.

SEÇİME KATILMA ŞARTLARI NELER?

YSK’nın açıkladığı liste, hem Davutoğlu’nun kurduğu Gelecek Partisi’nin hem de Babacan’ın kurmaya hazırlandığı siyasi partinin seçimlere katılıp katılamayacağı konusunda kafa karışıklığı oluşturdu.

Independent Türkçe'de yer alan habere göre Siyasi Partiler Kanuna’na göre seçime girmek isteyen bir parti, oy verme gününden 6 ay önce ülkenin yarısında ve söz konusu illerin 3’te 1'inde teşkilatını kurmuş olmalı.

Partilerin seçime girmesinin diğer bir formülü de TBMM’de gruplarının olması.

Partiler milletvekili transferiyle grup kurmayı başarırsa teşkilat şartı aranmadan seçime katılabilecek.

GELECEK PARTİSİ'NDEN AÇIKLAMA GELDİ

Gelecek Partisi’nin Sözcüsü Selim Temurci, partinin teşkilatlanma çalışmasına hız verdiğini söyledi.

Baskın bir seçim beklemediklerini dile getiren Temurci, “7 Temmuz’dan önce hiçbir surette seçim beklemiyoruz. 7 Temmuz’da milletvekilleri 2 yıllarını dolduruyor. Öncesinde seçim olmaz” dedi.

"SEÇİMLERE KATILACAĞIZ"

Temurci’ye göre Gelecek Partisi’nin seçime katılamayacağına yönelik çıkartılan söylentiler maksatlı.

Ekonominin gidişatının kötü olduğunu ifade eden Temurci, bu nedenle hükümetin bu yıl içinde seçime yanaşmayacağını savundu.

Temurci, seçim kararı alınsa da Gelecek Partisi’nin teşkilatlanmasını tamamlayacağını ve seçime katılacaklarını söyledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: gelecek partisi seçim, gelecek partisi ysk
Yorumlar
Haber Yazılımı