Haber Detayı
17 Haziran 2019 - Pazartesi 22:43
 
Şaşırtıcı 10 Üniversite Kütüphanesi
Kütüphaneler “üniversitenin kalbi” olarak tanımlandı ve belki de dünya çapında yüksek öğretim kurumları, bu hayati alanlara çağdaşlaşma, yeni teknolojilere yatırım yapma ve modern tasarım unsurlarını karşılama ihtiyacını fark etti. Dünyanın dört bir yanından 10 şaşırtıcı modern üniversite kütüphanesi için, derlediğimiz haberimize göz atın. Buyurun, şaşırtıcı 10 üniversite kütüphanesi:
KÜLTÜR Haberi
Şaşırtıcı 10 Üniversite Kütüphanesi

10. California Geisel Kütüphanesi Üniversitesi - San Diego, ABD

2011'de, California Üniversitesi, San Diego (UCSD) ünlü kütüphanesinin 40. yıldönümünü kutladı. Kendine özgü Geisel Kütüphanesi, 1995 yılında, daha iyi Dr. Seuss ve dul olarak bilinen UCSD bağışçıları Ted ve Audrey Geisel'e saygı işareti olarak yeniden düzenlendi. Kulenin eşsiz mimarisi, kütüphanenin resmi web sitesinde, Star Trek serisinde göründüğü spekülasyonlarını içeren bir “Şehir Efsaneleri” bölümü bile yarattı .

Orijinal bina 1960'ların sonlarında mimar William Pereira tarafından tasarlandı ve 1970'te açıldı ve gerçekten de acımasız tasarımın çarpıcı bir örneği - yıllarının ötesinde çağdaş bir görünüm. UCSD logosunda bile bulunur.

Binanın kendine özgü tasarımı “fener” olarak tanımlanmış ve bir uzay gemisiyle karşılaştırıldığında, iç mekânda öğrencileri kitaplara mümkün olduğunca yaklaştırmak için tasarlanmıştı. Yine de, bazılarının üniversitenin kütüphanenin aslında herhangi bir Star Trek taksitinde bulunmadığını doğruladığını duyması üzülmüş olmalı.

 

9. Macquarie Üniversitesi Kütüphanesi - Sidney, Avustralya

1.8 milyondan fazla elektronik ve basılı eşyayla dolu olan şık Macquarie University Library, kuzey Sidney'deki türünün en büyük merkezidir. Ağustos 2011'de açılan müthiş yapı, şirketlere “akademik kütüphaneler hakkında bildiğiniz her şeyi unutacağınızı” söyleyen bir tasarım konsepti özeti oldu.

Ödüllü Avustralya mimarlık firması Francis-Jones Morehen Thorp, kampüsün çarpıcı manzarasından (özellikle okalip ormanı) ilham alan ve sürdürülebilirliği ve ışığı dikkate alan bir konseptle görevlendirildi.

Konseptin bir diğer önemli yönü de, Avustralya’da bir ilk olan kütüphanenin otomatik alma sistemi sayesinde, kitap deposunda açık yer alanını tercih etme şeklidir. Kütüphanenin günde 5.500 ziyaret alması ve 40 yıllık tahmini bir ömre sahip olması nedeniyle, tasarımın da sağlam ve dayanıklı olması gerekiyordu.

8. Aberdeen Kütüphanesi Üniversitesi - Aberdeen, İskoçya

The Guardian'daki 2012 tarihli bir makale , yeni Aberdeen Üniversite Kütüphanesini “üniversite yapılarının dağınıklığından kusursuz bir geometrik cam monolit gibi yükseliyor” olarak nitelendirdi. 2011'de açılan Aberdeen'de 25 yıl boyunca ilk büyük bina projesi oldu ve hızla yükseldi. çevreleyen ufuk çizgisinin üzerinde.

40 milyon Euro'luk (51 milyon dolarlık) kütüphane, binayı bölgenin ışığını ve buzunu hatırlatan bir küp olarak planlayan Danimarkalı mimarlık firması Schmidt Hammer Lassen tarafından tasarlanmıştır. Çarpıcı ve fütüristik tasarımı, yedi katın hepsinde çapraz olarak yükselen süpürme eğrileri ile asimetrik bir atriyum içeriyor.

Schmidt Hammer Lassen ortağı Morten Schmidt, “Aberdeen Üniversitesi'nin yeni kütüphanesi, Üniversite ve Aberdeen topluluğunun öğrencileri için bir buluşma yeri ve kültür merkezi olacak” dedi. “Binanın cephesi gün içinde parlayacak ve geceleri yumuşakça parlayacak, tüm Aberdeen şehri için bir işaret - bir işaret - yaratacak” diye eklemeye devam etti.

7. Delft Teknoloji Kütüphanesi Üniversitesi - Delft, Hollanda

1997 yılında tamamlanan Delft Teknoloji Üniversitesi Kütüphanesi, yerel mimari firması Mecanoo tarafından tasarlandı ve ertesi yıl binanın kendine özgü tasarımı, Hollanda Ulusal Çelik Ödülü'nün “Çelik Yapılar ve Hibrit Yapılar” kategorisinde kazandı. 

İnsanların binanın tepesine yürüyebilmesi için eğimli olan ve yukarıdan, yapının yerden yükseldiği ve toprağı yukarı ittiği izlenimini veren çim kaplı çatı ile doğal yalıtım sağlanır.

Çatıdan çelik bir koni de çıkıyor ve tavan penceresi bina için doğal aydınlatmanın ana kaynağı olarak hizmet ediyor ve kütüphanenin bin çalışma alanına sığacak kadar parlak olmasını sağlıyor. Yapının büyük pencereleri ve kolonları etkileyici tasarıma ilave olarak daha fazla aydınlatma sağlar.

6. Özgür Berlin Filoloji Kütüphanesi Üniversitesi - Berlin, Almanya

2005 yılında açılan Berlin Özgür Üniversitesi Filoloji Kütüphanesi, ünlü İngiliz mimar Norman Foster tarafından tasarlanmıştır. Üniversitenin orijinal avlularından altı tanesini bir araya getiriyor ve alüminyum, cam paneller ve çelik bir çerçeve kullanılarak inşa edilmiş, doğal olarak havalandırılan, yumurtaya benzer bir muhafaza içinde dört kata yayılıyor.

İçeride, net bir “iç zar” gün ışığını damıtır ve çalışma dostu bir ortamın geliştirilmesine yardımcı olur. Her seviyede merkezi olarak konumlandırılmış kitap yığınları ve kenarların etrafına yayılmış okuma alanları sayesinde binanın kıvrılma düzeni, öğrencilerin çalışabileceği iyi aydınlatılmış alanlar dizisi oluşturur.

Bu eşsiz kütüphane 700.000 cilt barındırıyor ve bir miktar kranyal benzerliği “The Berlin Brain” olarak adlandırıldığını gördü.

5. Brandenburg Teknoloji Üniversitesi ICMC - Brandenburg, Almanya

Brandenburg Teknoloji Üniversitesi Bilgi, Kommunikations ve Medienzentrum (IKMZ) - veya Bilgi, İletişim ve Medya Merkezi (ICMC) - 2004 yılında açıldı. Bina, dünyaca ünlü İsviçre mimarlık firması Herzog & de Meuron tarafından tasarlandı. Münih'in Londra'daki Tate Modern ve Allianz Arena gibi çağdaş uluslararası yapılar.

Tekrarlanan beyaz görüntülerde ve metinde kıvrılan IKMZ'nin sırlı cam dış yüzeyi, binaya çarpıcı bir görünüm kazandırır, ancak içinde monokromatik bir desen bekleyenler, 20 metre genişliğinde, pembe ve yeşil renkte göz alıcı bir şeyler bulmak için şaşırtabilir. merdiven.

Binanın şekli, bir amiple karşılaştırılmıştır ve görünüşte rastgele cephesi olmasına rağmen, tasarım, hareket etrafında yapılan iyi planlanmış ve test edilmiş bir düzenlemenin sonucudur.

4. Varşova Üniversitesi Kütüphanesi - Varşova, Polonya

Romalı filozof Cicero bir keresinde, “Bir bahçeniz ve kütüphaneniz varsa, ihtiyacınız olan her şeye sahip olursunuz” dedi. Polonya Varşova Üniversitesi 1990'lı yıllarda kütüphanesini yeniden geliştirdiğinde, mimar Marek Budzyński ve Zbigniew Badowski de aynı fikirde görünüyordu.

1999 Aralık ayında açılan, Papa John Paul II tarafından kutsanmış olan yeni tasarım doğa ve kültürle evlenir. Yeşil dış kısmı, eski Lehçe, İbranice ve Klasik Yunanca da dahil olmak üzere matematiksel formüller, müzik notasyonu ve farklı senaryolarda yazılmış klasik metinlerle kültürel alana saygı gösteren büyük tabletleri içeriyor.

Baştan sona, binanın çatısında peyzaj mimarı Irena Bajerska tarafından tasarlanan, bir hektarlık, iki katlı bir botanik bahçesi var. Ayrıca bir dere ve su çağlayanına sahip, Avrupa'nın en büyük çatı bahçelerinden biridir ve halka açıktır.

3. Chicago Joe Üniversitesi ve Rika Mansueto Kütüphanesi - Chicago, ABD

2011'de açılan Joe & Rika Mansueto Kütüphanesi, Chicago yatırım araştırma şirketi Morningstar, Inc.'in kurucusu Joe Mansueto ve projeye 25 milyon dolar bağış yapan eşi Rika'nın adını aldı.

Alman-Amerikalı mimar Helmut Jahn tarafından tasarlanan kütüphane, yakınlardaki Henry Moore anıtına bir selam olarak hafifçe açılı bir eksenle inşa edilmiş, pırıl pırıl bir cam kubbenin altında 180 öğrenciyi ağırlıyor. Cam, gelen güneş ısısının yüzde 73'ünü engeller ancak görünür ışığın yüzde 50'sine izin vererek öğrencilerin çok fazla ısınmadan doğal güneş ışığında çalışmalarını sağlar.

“Geleceğin kütüphanesi” hedefiyle buradaki amaç, ciddi öğrenmeyi teşvik eden kabul edilebilir bir ortam yaratmaktı. Ve 8000 metrekarelik Büyük Okuma Odası'nın altında, gelişmiş bir kitap alma sistemi, olağanüstü kütüphane raflarının işgal edebileceği alanın yedinci bir bölümünde olağanüstü miktarda metin depolanmasına izin veriyor.

2. Galway-Mayo Teknoloji Kütüphanesi Enstitüsü - Galway, İrlanda

Galway'in batısındaki Galway'deki yeni Galway-Mayo Teknoloji Enstitüsü kütüphanesinin özeti, binanın 600 öğrenciyi barındırması, kitap biriktirme ve çalışma alanlarının yanı sıra en son teknolojiye sahip BT olanaklarını içermesi gerekiyordu.

Buna rağmen, İrlandalı firma Blacam & Meagher, 1.06 milyon metreküp küp (30.000 metreküp) hacminde çarpıcı ve ödüllü bir yapı oluşturma zorluğuna yükseldi. Geliştirmede, binanın sofistike cephesini üretmek için, o zaman İrlanda'da genç ve gelişen bir teknoloji olan dinamik termal modellemeyi kullandılar.

Çarpıcı dış cephe, güneşten gelen güneşe gölge katar, aynı zamanda kütüphane okuma alanlarını yıkamak için binanın camlı doğu tarafına giren doğal ışığa izin verir. Tasarım aynı zamanda mekanik soğutmadan daha ekonomik olan ve hem minimum enerji tüketimi hem de öğrenciler ve personel için daha fazla konfor sunan doğal havalandırma kullanıyor.

1. Tama Sanat Üniversitesi Kütüphanesi - Tokyo, Japonya

2007 yılında tamamlanan Tokyo'daki Tama Sanat Üniversitesi Kütüphanesi, Japon mimar Toyo Ito tarafından tasarlanmıştır. Konseptin kilit bir yönü, tüm üniversite fakültesi için açık bir alan yaratmaktı - ve sonuç hem içte hem dışta çarpıcı bir yapı.

Zemin seviyesindeki galeri geçidi, kütüphaneye girmeseler bile kampüste yürüyenlerin girmesini sağlar. Bu arada, beton kaplı çelik plakalardan yapılmış büyük kemerler, bir dizi eğri çizgiyi takip edecek şekilde yapılandırılmıştır. Çeşitli noktalarda kesişen yerlerde, eğimli zemin ve pitoresk ön bahçenin binanın iç kısmına doğru devam ettiği izlenimini veriyorlar.

Kemerler ayrıca kütüphane alanlarını nazikçe ayırır ve binanın mekansal sürekliliğini kolaylaştırmanın yanı sıra doğal ışığa izin vermeye de yardımcı olur. 2013 yılında Ito, saygın Pritzker Mimarlık Ödülü'ne layık görüldü.

 

Kaynak: superscholar

Kaynak: Editör:
Etiketler: aberdeen üniversite, avustralya, hollanda, berlin, isviçre,
Yorumlar
Haber Yazılımı