Haber Detayı
15 Aralık 2018 - Cumartesi 16:45
 
Oyuncu Bülent Alkış: “Arızalı tipleri canlandırmayı isterim”
Sev Kardeşim’in Tahir’i, Filinta’nın Padişah’ı, İsimsizler’in Dayı’sı daha bunun gibi pek çok dizide yer alan Bülent Alkış ile oyunculuk üzerine röportaj yaptık. Alkış, tüm rollerde kendisinden bir şeyler olduğunu belirterek, “Oynamak istediğim çok karakter var. Mesela arızalı karakterleri istiyorum .Çakal Carlos gibi hastalıklı bir adamı canlandırmak isterim” dedi.
MALATYA HABER Haberi
Oyuncu Bülent Alkış: “Arızalı tipleri canlandırmayı isterim”

Sev Kardeşim’in Tahir’i, Filinta’nın Padişah’ı, İsimsizler’in Dayı’sı daha bunun gibi pek çok dizide yer alan Bülent Alkış ile oyunculuk üzerine röportaj yaptık. Alkış, tüm rollerde kendisinden bir şeyler olduğunu belirterek, “Oynamak istediğim çok karakter var. Mesela arızalı karakterleri istiyorum .Çakal Carlos gibi hastalıklı bir adamı canlandırmak isterim” dedi.

 

-Oyunculuk kariyeriniz nasıl başladı?

-Oyunculuk hayatıma lisede amatör bir tiyatro oyunuyla başladım. Liseden sonra amatör tiyatroya girdim. Daha sonra İzmir Konak Belediyesi Güzelyalı Kültür Merkezi’nde amatör olarak devam ettim. En son Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde oyunculuk bölümünü kazanarak bu mesleğe profesyonel geçiş yaptım.

-Aileniz oyunculuk yapmak istemenize nasıl tepki verdi?

Birçok meslek dalına ilgi duydum fakat oyunculuk hepsini kapsayan bir meslek olduğu için o alana yöneldim. Sanat ve sanatçının sevildiği bir evde yetiştim. Ailem her zaman destek verdi, yardımcı oldu. Elimden tutup İzmir’e gelen her oyuna götürdüler. Yüzlerce oyunun yanı sıra çocuk operetleri bile izledim. ‘Çevremdekilerin yetenek sınavlarına gir’ demesi üzerine bölümü kazandım ve bu şekilde tiyatro serüvenime devam ettim.

-Tiyatro ve sinema arasında seçim yapmak durumunda kalsanız hangisini tercih edersiniz?

Oyunculuk temel olunca tiyatroyu seçerim. Dizi ve film daha teknik işler, tabi ki büyülü sanatlar ama esasen tiyatro hazzı bambaşka…

-Oynadığınız rollerden birini seçseniz hangisini seçersiniz?

Şu ana kadar bütün karakterleri içime sinerek, severek oynadım. Tiyatro, sinema, dizi iz bırakanlar oldu. Ama en çok gerçekten ‘İsimsizler Dayı’ karakteri. Onun yeri bende ayrı.

-Role nasıl hazırlanırsınız_

 İlk iş, senaryoyu en az 3 defa okurum. Daha sonra okumuş olanlarla tartışırım. Ondan tam olarak ne istediğini öğrenmeye çalışırım. Daha sonra uzun yürüyüşler yapar, hayatım verdiğim kişi hangi müzikleri dinler, neden ve nasıl ağlar, nelere güler, ne ister diye düşünürüm.

-Bir rolde sizin için en önemli şey nedir?

Bir rolde ayakkabılar çok önemlidir. Ayakkabıların oyuna katkı sağladığını düşünürüm. Ayakkabı konusu benim için büyülü ve sırlı bir konu.

-Rolü kabul ederken paraya mı yoksa senaryoya mı dikkat edersiniz?

Rol seçerken nicelik ve niteliğe takılırım Piyasada uyduruk işler var. Daha çok para için yapılmış. Az olsun ama nitelikli olsun. Oyunculuk yöntemdir. Doğru yöntemlerle zaten güzel ve kolay sonuçlar bulursunuz. Oyunculuk evet zor ama cahil birisine sanat anlatmak en zoru bu.

-Canlandırmak istediğiniz bir karakter var mı?

“Ben buyum dediğim bir rol yok ama oynamak istediğim çok karakter var. Mesela arızalı karakterleri istiyorum. Çakal Carlos gibi hastalıklı bir adamı canlandırmak isterim.

-İdeal oyuncu tipiniz nasıldır?

Bu meslek görselliğe dayanıyor. Oyuncunun mutlaka fiziki olarak dikkat çekici özelliklerinin olması gerekiyor. Yakışıklılık ve karizma arasında seçim yapmak durumunda kalındığında karizmanın daha ağır basıyor. Yakışıklı olup odun gibi olanlar var yetmez. Ya da çok esnek harika bir dans fiziği var ama kafa basmıyor yine yetmez. O yüzden her tür insana ihtiyaç var. Hayat farklı renklerin bir araya gelmesiyle çeşitlilik oluşturur. Rolleri oluşturan renklerdir. Roller renklerle tatlı olur ama eleğin üstünde kalmak için farklar lazım.

-Rol seçerken nelere dikkat edersiniz?

Rol seçerken hitap ettiğin kitlelere dikkat etmek gerekir. Oynamam dediğim rol oldu. Bizim ahlak değerlerimize ters. Ülkenizi, halkınızı unutmamalısınız gibi zorunlu bir yapı var. Ülke gerçeğini de silemezsiniz bir yerde. Rol seçerken özellikle büyük kitlelere hitap ediyorsa tamam derim. Çünkü anlatılmak istenen ve anlatılan farklı olursa fatura ilk önce oynayana kesiliyor.

-Mesleğinizi ne zamana kadar devam ettirmeyi düşünüyorsunuz?

 7 yaşımdan beri farklı işlerin içerisinde bulundum, ticaretle ilgilendim. Ün, şan, şöhret takıntım olmadı hiçbir zaman. Her işi yapabileceğime inanıyorum. En azından taşın altına elimi sokarım. Nefes aldığım sürece bu mesleğe devam ederim ama bu iş bir gün durursa pazarda tezgâh başına ya da simit tablasının yanına da geçerim.

 

Aynalı Tahir, Sev Kardeşim, Filinta, İsimsizler gibi dizilerin yanı sıra 4N1K, Kırımlı, Aşkın 5 Hali gibi pek çok sinema ve yapımda rol alan Oyuncu Bülent Alkış, oyunculuk serüvenini anlattı. Alkış, “Nefes aldığım sürece oyunculuğa devam edeceğim.” ifadelerini kullandı.

 

Sevinç ÇETİN

 

malatyatekhaber.com

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sev Kardeşim, Filinta, İsimsizler, Bülent Alkış
Yorumlar
Haber Yazılımı