Haber Detayı
04 Temmuz 2019 - Perşembe 17:42
 
Onur Güler yazdı: Amasra
Ankara'dan Amasra'ya kısa süren bir gezi yaptık. Bu yaptığımız iki günlük gezi, bize çok fazla şey kattı ve beklediğimden de güzel geçti.
KÜLTÜR Haberi
Onur Güler yazdı: Amasra

Ankara'dan Amasra'ya kısa süren bir gezi yaptık. Bu yaptığımız iki günlük gezi, bize çok fazla şey kattı ve beklediğimden de güzel geçti. Öncelikle bir tünelden geçiyorsunuz Bartın çıkışında, yaklaşık iki kilometre kadar ve tünelden çıkınca sağınız da masmavi deniz, dibinde küçük ve şirin bir kasaba, yüksekte bir yerdesiniz  aşağı inene kadar etrafa göz gezdirince yemyeşil doğa harikası manzaralar. Böyle başladı Amasra gezimiz, huzurla. Barış Akarsu'nun memleketi, benim en sevdiğim sanatçı olduğu için bu yazıyı, ölüm yıl dönümünde onu rahmetle anmak için kaleme alıyorum. Amasra; şirin, gezilip görülesi bir kasaba, insanların samimiyetiyse harikulade. Bir pazarları var, kısa ömrümde hiç denk gelmedim, tamamen kadınların çalıştığı bir yer. Kendi imkanlarıyla yaptıkları ürünleri orada satıyorlar insanlara ve çok samimiler, sıcak yaklaşıyorlar size. El yapımı ürünler satan küçük bir çarşısı var, orada da kısa bir gezi yaptık ama özellikle Ali Rıza amca diye birisi varmış, çekiç ustası ve Amasra'da bu işi yapan son kişi. Onunla kısa bir röportaj yapmak istedik, şansımıza oradaydı, bize çok sıcak yaklaştı ve o anda yaptığı bir ürünü bize hediye etti. Bu samimi insanların arasında insan huzursuzlukla karşılaşmaz diye düşünüyorum. Birde görmek istediğimiz bir teyzemiz vardı, eline geçen her şeyi saksı niyetine çicekle donatıyordu, evinin etrafı yeşillikten geçilmiyordu, deniz manzaralıydı da, kendisiyle görüşmek için gittik fakat evde yoktu. Bizde evin etrafında bol bol fotoğraf çektik, evin yukarısında Fatih Camii vardı, her Cuma namazında imam hutbeye kılıçla çıkıyormuş denk gelmedik, duyduk. Bu, yüzyıllardır gelenek haline gelmiş Fatih Camii'de.  Bu şehrin kısa tarihine de değinmek isterim; Amasra, 13. yüzyılda Cenevizliler tarafından ele geçirilmiş ve Fatih Sultan Mehmet liderliğindeki Osmanlı orduları Ekim 1460'ta bir sefer düzenlemiş. Rivayete göre Fatih, şehre hakim bir tepeye geldiğinde hayranlığını belli etmek için şu sözü sarfetmiş;

« "Lala, lala!, Çeşm-i Cihan bu mu ola" ve kaleye haber göndermiş bunun üzerine;

" Bu kadar güzel bir yere zarar vererek almak istemem kalenin anahtarını bana getiriniz. » demiş ve savaşmadan Amasra'yı almış.

Bu yere gitmek, Fatih misali dünyanın en güzel yeri gibi insana huzur verir. İmkanınız varsa sizlere de gitmenizi tavsiye ederim, ben sizlerin de tasavvur etmesi için kısa bir şekilde yazdım. Aşağıda da çektiğimiz fotoğrafları sizlerle paylaşacağım, ümid ederim ki cennet ülkemizin bu güzel yeri, daha da değerlenir ve herkesin gezip görebileceği bir yer haline gelir.

 

Onur GÜLER

 

Rahmetle anıyorum... 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

malatyatekhaber.com

Kaynak: Editör:
Etiketler: ankara, amasra, barış akarsu, fatih sultan mehmet
Yorumlar
Haber Yazılımı