Haber Detayı
13 Ekim 2020 - Salı 14:48
 
MTSO Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu Sanayi Üretim Endeksini Değerlendirdi
Ağustos ayı sanayi üretim endeksi sonuçlarını değerlendiren Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, “Aylık bazda tüm kalemlerin pozitif gerçekleşmesi önümüzdeki döneme dair umutlarımızı daha da arttırıyor. Malatya TSO olarak, nitelikli ve ihracat odaklı yeni yatırımlara kapı açmaya devam ediyoruz. Malatya sanayisinin bölgesinde üretim üssü olması yolunda çalışıyor, çözüm üretiyoruz” dedi.
EKONOMİ Haberi
MTSO Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu Sanayi Üretim Endeksini Değerlendirdi

 Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ağustos ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını açıkladı.

 SANAYİ ÜRETİMİ 2019'UN AYNI AYINA GÖRE YÜZDE 10,4 ARTTI

 Açıklanan rakamlar hakkında bilgi veren Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, “Ağustos’ta takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi 2019'un aynı ayına göre yüzde 10,4 arttı. Arındırılmamış sanayi üretim endeksi de yüzde 16 artış görüldü. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, ağustosta madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi 2019'un aynı ayına göre yüzde 5,2, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 11,4 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 2,3 artış gösterdi. Ayrıca mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi de ağustosta bir önceki aya kıyasla yüzde 3,4 arttı” dedi.

 SADIKOĞLU: “NİTELİKLİ VE İHRACAT ODAKLI YENİ YATIRIMLARA KAPI AÇMAYA DEVAM EDİYORUZ”

 TÜİK tarafından açıklanan ağustos ayı sanayi üretim verilerinin, pandemi dönemindeki kayıpları telafi etme adına son derece önemli olduğunu belirten Başkan Sadıkoğlu, “Aylık bazda tüm kalemlerin pozitif gerçekleşmesi önümüzdeki döneme dair umutlarımızı daha da artırdı. Pandemi koşullarına rağmen sanayinin çarklarının dönüyor olması son derece önemli. Sanayi üretimi büyümenin öncü göstergelerinin başında gelmektedir. Türkiye'nin geleceğine inanan, yatırım yapan, üreten tüm sanayicilerimizin gayretleriyle bu büyümeyi hız kesmeden devam ettirmenin gayreti içinde olacağız. Malatya TSO olarak, nitelikli ve ihracat odaklı yeni yatırımlara kapı açmaya devam ediyoruz. Malatya’nın 6. Teşvik bölgesi imkanlarından faydalanma süresinin uzatılması da hedeflerimiz açısından önemli bir gelişme oldu. Bu konuda verdiğimiz mücadelenin sonucunu almak bizleri mutlu etti. Malatya sanayisinin bölgesinde üretim üssü olması yolunda çalışmaya, çözüm üretmeye devam ediyoruz” diye konuştu.

 

 

malatyatekhaber.com

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: malatya haber, mtso, oğuzhan ata sadıkoğlu,
Yorumlar
Haber Yazılımı