Haber Detayı
06 Şubat 2020 - Perşembe 16:41
 
Malatya'nın Bekası!!
24 Ocak Elazığ depremi uzun süredir bölge için konuşulan deprem uyarılarını da ciddiye almamızı sağladı. Deprem gerçeği, oluşturabileceği tehdit ve büyük çaplı felaket tekrar hatırlandı...
GÜNDEM Haberi
Malatya'nın Bekası!!

24 Ocak Elazığ depremi uzun süredir bölge için konuşulan deprem uyarılarını da ciddiye almamızı sağladı. Deprem gerçeği, oluşturabileceği tehdit ve büyük çaplı felaket tekrar hatırlandı.

Deprem akşamından beri Malatya konuşulan tek konu, Deprem!! Suni gündemleri terk etti vatandaşlar. Bunu insanlar arasında görebiliyoruz. Ankara siyasetinin bilinçli oluşturduğu sahte gündeme kapılan vatandaşlar, deprem felaketiyle gerçek gündemlerine döndüler. Bu noktada gerçek gündemi, "Malatya'nın Bekası" olarak tanımlamakta yarar var. Beka, çünkü deprem sonrası Malatya'daki hasar rakamları her geçen gün artıyor. İncelenen evlerin yarısına yakını ağır hasarlı. Evini kaybeden yüzlerce vatandaşımız ev arıyor, çadırlarda veya geçici barınmayla konteynır kentlerde kalıyor. En önemlisi de hayatını kaybeden vatandaşlarımızın olması. Tablo kötü!!

Depreme her haliyle hazırlıksız yakalanan bir şehir. Bu durumu en iyi Malatya Valisi Aydın Baruş'un Battalgazi İlçe Kaymakamlık toplantı salonunda muhtarlarla düzenlediği toplantıda söylediği: "Bu şunu gösteriyor biz depreme yeterli kadar hazırlıklı değiliz. Deprem bölgesi olan ilimizde binalarımızı, ilimizin zemin şartlarına uygun bir şekilde inşa etmemiz gerekiyor. Gördüğümüz kırsal yapılarda tabii toprak ve kerpiçten yapılmasından dolayı zaten taşıma sisteminin elverişsiz olması nedeniyle önemli hasarlar görüyoruz. Fakat yeni yapılan binalarda da özellikle 20-30 yıllık binalarda taşıyıcı sistemlerde önemli çatlaklar oluştuğunu bununda hayati açıdan risk oluşturduğunu görüyoruz. Onun için deprem bilincini tüm toplum olarak oluşturmak zorundayız”  sözlerinden anlıyoruz.

Özellikle Türkiye'de bir hastalık haline gelen kentsel dönüşümün rantsal dönüşüm halini alması sorunların başını çekiyor. Malatya merkez ve mahallelerindeki kentsel dönüşümlerin yerine getirilmemesi, şehri değiştirmeden sadece alt yapı, park, yol ( asfalt) odaklı çalışmak sorunun bir başka boyutu. Örneğin şehri planlayanlar özellikle deprem olasılığına karşı mimarlar odası gibi odalardan kaç kez uzman görüşü alıp, uygulamışlardır? Başta AFAD olmak üzere genel hatlarıyla deprem sonrasında büyük özveriyle çalışan kuruluşların verdikleri mücadele kadar, bizlerde deprem öncesine büyük bir mücadeleyle hazırlanmalıyız. Mimarimizi, bakış açımızı, önceliklerimizi değiştirmeliyiz. Yıllarca deprem bölgesi olarak uyarılan Malatya'nın Fahri Kayahanına, Tecdesine, Beydağısına devasa binalara izin vermemeliyiz.

"Söylemek, konuşmak, yazmak kolay" diye itiraz edenler olabilir ama uygulamak ve hayata geçirmek daha kolay. Hayatıyla, geleceğiyle, sağlığıyla hepimizi ve geleceğimizi ilgilendiren deprem konusu Malatya'nın beka konusudur!!

 

Malatya'nın Bekası / Erkan Yılmaz Çakır

Kaynak: Editör:
Etiketler: erkan yılmaz çakır, malatyanın bekası, malatya deprem
Yorumlar
Haber Yazılımı