Haber Detayı
27 Kasım 2020 - Cuma 17:37
 
Malatya İçin Korkutan Uyarı: Depremin Nerede Olacağını Biliyoruz
GÜNDEM Haberi
Malatya İçin Korkutan Uyarı: Depremin Nerede Olacağını Biliyoruz

Malatya'nın Battalgazi ve Pütürge ilçesinde yaşanan depremin ardından deprem bilimcilerinden açıklama geldi. Uzmanlar stresin Erkenek fay hattına doğru ilerlediğini ifade ediyor. Konuyla ilgili açıklama yapan İnönü Üniversitesi Öğretim Görevlisi İnşaat mühendisler odası başkan yardımcısı Vehbi Aluçlu: "Bu faydaki depremler bizi çok etkileyecek. Burada eğer bir deprem meydana gelirse, Sincik'den sonraki kısımda Bu Erkenek sekmenin öncü depremi olacak yani Ana depremin habercisi olacak. Burada enerji bitince stres bu tarafa doğru arttı. Bu taraftanda Palu sekmenine doğru arttı. Depremin nerede olacağını biliyoruz. Bunları konuşmasakta artık ne yapacağımızı konuşsak" dedi.   

Malatya'da dün yaşanan 4,7'lik deprem korku yaratırken, deprem bilimcileri dikkatleri Erkenek sekmenine çevirdi ve yaşanan bu depremlerin bu fay hattında strese neden olduğuna işaret etti.  
 

"STRES BU FAYA YOĞUNLAŞTI"


Pütürge kaynaklı depremlerin Erkenek fay hattında strese neden olduğuna işaret eden İnönü Üniversitesi Öğretim Görevlisi İnşaat mühendisler odası başkan yardımcısı Vehbi Aluçlu, "Öncelikle Malatya'mıza geçmiş olsun diyorum. Edindiğimiz bilgilere göre can ve mal kaybı yaşanmadığı ifade ediliyor. Dün yaşanan deprem, Pütürge sekmendin de yaşanan bir artçı deprem. Bildiğiniz gibi 5,2'lik bir deprem yaşamıştık. İşte bu depremler bu ana depremin artçılarını oluşturuyor. Esas bizim korkmamız yada tedbir almamız gereken bundan sonra olacak Sincik, Çelikhan, Erkenek, Gölbaşı, Pazarcık fayı. Bu faydaki depremler bizi çok etkileyecek. Burada eğer bir deprem meydana gelirse, Sincik'den sonraki kısımda Bu Erkenek sekmenin öncü depremi olacak yani Ana depremin habercisi olacak. Burada enerji bitince stres bu tarafa doğru arttı. Bu taraftanda Palu sekmenine doğru arttı. Depremin nerede olacağını biliyoruz. Bunları konuşmasakta artık ne yapacağımızı konuşsak" dedi.   
 

"YOĞUN YERLERE ACİL DÖNÜŞÜM"


Malatya'da nüfusun yoğun olduğu alanlarda acil bir dönüşüm yapılmalı diyen Aluçlu; "Yerel yöneticilerimiz binaların tek tek envanterini, deprem dayanıklılık kimlik belgelerini çıkartacak. Malatya'nın yoğunluğunun fazla olduğu İstasyon, Kışla, İnönü Caddesi, Emeksiz, Sıtmapınarı gibi ana arterlerde, nüfusun yoğun olduğu alanlarda yüksek katlı binaların biran önce deprem dayanım performansını tespit edip buradaki dönüşümü kentsel dönüşümle birleştirerek dönüştürmek zorundayız. Kentsel dönüşümü yoğunluğun az olduğu bölgelerde yapmayacağız, yoğunluğun fazla olduğu yerlerde yapacağız ki, olası büyük bir depremde Malatya'nın ekonomik olarak çöküntüye uğrayabilir buna sebebiyet vermeden dönüşümü sağlamış oluruz." dedi.  
 

"YENİ CİHAZLARLA HIZLI TARAMA YAPILABİLİR"


Yeni cihazlarla binaların depreme dayanma ölçümleri hızlı bir şekilde yapılır diyen Aluçlu;"Eskiden biz binalardan kolon ve kirşlerden karot dediğimiz parçalar çıkartırdık. Onu götürür beton presinde kırar, o betonun değerini ölçerdik. Şimdi yeni bir cihaz çıktı. Kolona zarar vermeden sadece ses dalgası göndererek betonun mukametini ölçen cihazlar var artık. Bu cihazlarla işlemleri hızlandırabiliriz. Yani Malatya'nın tamamını hızlı bir şekilde tarama yapabiliriz." Şeklinde konuştu.       
 

GÖRÜR: DEPREM ERKENEK FAY HATTINA DAYANDI


Deprem Uzmanı Prof. Dr. Naci Görür Malatya'daki 4,7 büyüklüğündeki deprem sonrası açıklamalarda bulundu. Görür depremin Çelikhan-Erkenek hattına dayandığını söylerken, burada yaşayanların dikkatli olmasını istedi. Görür'ün sosyal medyadan yaptığı açıklama şöyle: "Arkadaşlar, Malatya- Uluköy’de 4,9'luk bir deprem oldu. Elazığ depremi ile kırılan Sivrice-Pütürge kolu gittikçe kırılarak hemen hemen Çelikhan-Erkenek hattına dayandı. Bu depremler bu hattı stres transferiyle yüklemektedirler. Buradaki yerleşimler dikkatli olmalı selamlar."

 

 

malatyatekhaber.com

Kaynak: Editör:
Etiketler: malatya haber, malatya yerel haber, malatya deprem
Yorumlar
Haber Yazılımı