Haber Detayı
18 Mayıs 2020 - Pazartesi 16:31
 
Malatya'daki Berber ve Kuaförlerden İl Sağlık Müdürüne Sert Tepki
Malatya'da bulunan berber, kuaför ve güzellik merkezi esnafı sağlık il müdürlüğü önünde toplanarak; "Hangi meslek dalı bu kadar hedef haline getirildi ki. Hangi kurumda, meslekte kimim hasta olduğunu kim biliyor. Sadece sayı verildi. Ama il müdürümüz doğrudan berber ve kuaförleri hedef aldı" dedi.
GÜNDEM Haberi
Malatya'daki Berber ve Kuaförlerden İl Sağlık Müdürüne Sert Tepki

Malatya'da bulunan berber, kuaför ve güzellik merkezi esnafı sağlık il müdürlüğü önünde toplanarak; "Hangi meslek dalı bu kadar hedef haline getirildi ki. Hangi kurumda, meslekte kimim hasta olduğunu kim biliyor. Sadece sayı verildi. Ama il müdürümüz doğrudan berber ve kuaförleri hedef aldı" dedi. 
Normalleşme süreci kapsamında 11 Mayıs Pazartesi günü itibariyle ülke genelinde berber, kuaför ve güzellik merkezleri esnafına uygulanan geçici kapatma uygulaması son bulmuş, esnaf belirli çerçevelerde dükkanlarını açarak iş başı yapmıştı. Geçtiğimiz günlerde sağlık il müdürlüğü tarafından "Malatya'da bazı berberlerde koronavirüs testleri pozitif çıktı" haberinin ardından Malatya'da berber, kuaför ve güzellik merkezlerinin işleri bir anda bıçak gibi kesildi. 
 Malatya'da bulunan berber, kuaför ve güzellik merkezi esnafları, sağlık il müdürlüğü önüne giderek, eylem yaptı. İş araç ve gereçlerini il müdürlüğü önüne bırakan esnaf, hedef gösterildiklerini ifade ederek, sağlık il müdürlüğünü protesto ettiler. 
 

 "HALK KORKAR OLDU"


Esnaf adına bir açıklama yapan, Erkan Aktaş; "Biz Malatya berber ve kuaförleri olarak İl Sağlık Müdürümüz Sayın Recep Bentli'ye yaptığı yanlış ve sorumsuzluğun farkında olsun diye her mahalleden temsilci arkadaşlarımız burada protesto edelim diye toplandık. Pandemiden dolayı kalabalık gelmedik.  Yaklaşık bin 500 bayan erkek kuaförü 6 bin çalışanı temsil ediyor. Tabi biz önce sağlıktan yanayız. Ama Dünyanın ve Türkiye'nin hiç bir yerinde; bu hastalığa yakalanan, iyileşen, vefat eden hiç kimsenin mesleği hedef gösterilmedi. Bir tek il müdürümüz Recep Bentli Twit atarak kuaförleri hedef gösterdi. Biz testlerimiz yaptırdık. Sonuç negatif çıktı. Salonlarımızda bütün sorumluluklarımızı yerine getirdik fakat müdürümüzün bizleri hedef gösterdiği için halk korkar oldu. Maddi kaybı boş verin, umurumuzda değil, akrabalarımız,  arkadaşlarımız bile bizden kaçar oldu." dedi. 
 

 "BU YANLIŞTAN DÖNÜLSÜN"


Aktaş açıklamasının devamında ise; "Hangi meslek dalı bu kadar hedef haline getirildi ki. Hangi kurumda, meslekte kimim hasta olduğunu kim biliyor. Sadece sayı verildi. Ama il müdürümüz doğudan berber ve kuaförleri hedef aldı. Bunu yapacağına karantinaya alsaydı, tedavi ettirseydi.  Niye ülkenin hiç bir tarafında yapılmadı da il müdürümüz yaptı. Kuaförleri hedef almasındaki sebep ne? Kimlerin gazına geldi? Kuaförler denetlensin.  Biz her kurala uyalım diyoruz. Önce sağlık diyoruz.  Gerekirse dükkanlarımızı kapatırız. Neden berber ve kuaförler hedef tahtasına kondu. Bunca meslek dalı varken. Neden kuaförler hedef tahtası yapıldı.  Ve insanlar bize virüslü gibi bakar oldu. Ailemiz bizden kaçar oldu. Biz para için toplanmadık. İl Müdürümüz adımızı kirletti.  Oturduğu koltuğun sorumluluğunda değil, bilgisayar başında twit attı. Bin 500 iş yeri ve 6 bin çalışana hastalıklı damgası yapıştırdı. Zan altında bıraktı. Müdürümüzün bu yanlıştan dönmesi lazım. Tek isteğimiz bu. Oturduğun yerde twit atmakla il müdürlüğü yapılmaz. Biz kuaför ve berberler olarak sağlık çalışanları alkışlarken, destek verirken, il müdürümüz neden bize hastalıklı damgası vurdu.  Talimatı veren kim bunu açıklanmasını istiyoruz. Ve bu yanlıştan dönülsün. Biz hijyene uyuyoruz. Tek sıkıntımız bu." İfadelerine yer verdi.

 

 

 

 

 

malatyatekhaber.com

Kaynak: Editör:
Etiketler: malatya haber
Yorumlar
Haber Yazılımı