Haber Detayı
16 Ekim 2020 - Cuma 21:55
 
Malatya'da Vaka Sayısı Yeniden Artışa Geçti
Pandemi salgını nedeniyle denetimlere katılan Malatya Valisi Aydın Baruş; "Bu kalabalıkları azaltmamız lazım, yoksa önümüzdeki günler bizi tekrar sıkıntılı bir sürece doğru ilerleme yönünde endişelere sevk edecek." dedi.
GÜNDEM Haberi
Malatya'da Vaka Sayısı Yeniden Artışa Geçti

Pandemi salgını nedeniyle denetimlere katılan Malatya Valisi Aydın Baruş; "Bu kalabalıkları azaltmamız lazım, yoksa önümüzdeki günler bizi tekrar sıkıntılı bir sürece doğru ilerleme yönünde endişelere sevk edecek." dedi.

İçişleri bakanlığı genelgesi doğrultusunda coronavirüs ile mücadele için denetimler etkin bir şekilde devam ediyor. Bu kapsamda Malatya Valisi Aydın Baruş, pandemi kurulu üyeleri ile birlikte Malatya'da denetime çıktı. Denetim sırasında Vali Baruş, vakalar ve pandemi ile mücadele konusunda bilgiler paylaştı.

"YENİDEN ARTIŞA GEÇTİ"

Haftalar itibariyle düşen vaka sayılarının yeniden yükselişe geçtiğine dikkat çeken Vali Baruş; "Esnaflara gerekli uyarıları yapıyoruz. Şu anda hepimizin gördüğü gibi bugün caddelerde hiç görmediğimiz kadar kalabalık var. Havaların da güzel olması nedeniyle vatandaşlarımız alışveriş için dışarıya çıkıyor. Ben buradan uyarmak istiyorum. Bu kadar kalabalık iyi değil. Çünkü maske takma şartına hemen hemen tamimiyle riayet edildiğini görüyoruz. Ancak maskenin yanında sosyal mesafe çok önemli, kalabalıkların arasına girmemek önemli. Hastalığın bulaşısı açısından bu riskli bir konu. İnsanların gruplar halinde dolaştığı görmek bizi üzüyor. Şu andaki an rehavet zamanı değil. Rehavete kolay kolay kapılmamamız gerekiyor. Çünkü henüz hastalık tehlikesini atlatamadık. İlimizde de Eylül ayının ortalarında sıkıntılı bir sürece girmiştik. O günden bu güne bir rahatlamamız oldu. Hastanelere, pandemi polikliniklere başvuran vatandaş sayımızda bir azalma olmuştu. Ancak son birkaç gündür Türkiye genelinde olduğu gibi ilimizde de tekrar vaka sayısında bir hareketlenme görüyoruz. Vaka sayısında bir artış söz konusu. Dolayısıyla biz rehavet içerisinde girersek bu artışların önüne geçemeyiz. Vatandaşlarımızı yaptığımız ilanlarla uyarıyoruz. Ancak vatandaşımızdaki bu rahatlama havası bizi üzüyor. Onun için özellikle vatandaşlarımızdaki ricamız alışveriş için günün öğle saatlerini tercih etmiyoruz. Çünkü bu saatlerde caddeler çok kalabalık oluyor, sosyal mesafeyi korumak mümkün olmuyor." dedi.

"KALABALIĞI AZALTMALIYIZ"

Özellikle merkezi noktalarda yoğun kalabalık olduğuna dikkat çeken Baruş;"Biz aldığımız tedbirleri aynen devam ettiriyoruz. Ekiplerimiz sahada çalışıyorlar. Diğer taraftan vakalara, hasta olan insanlarımıza ulaşmada filyasyon ekiplerimiz büyük bir gayretle çalışıyorlar. Hastanelerimizde sağlık görevlilerimiz tedavi gören vatandaşlarımızı iyileştirmek için çok yoğun bir çaba sarf ediyorlar. Çok uzun zamandan beri bu emeği, bu çalışmayı görüyoruz. Kendilerine çok çok teşekkür ediyorum. Sağlık görevlilerimiz hakikaten canla başla mücadele ediyorlar. Onların bu mücadelesini boşa çıkartmamak lazım. Bundan dolayı çok dikkat etmemiz gerekiyor. Lütfen dışarıya çıkarken maske koşuluna uyalım, sosyal mesafeyi koruyamadığımız yerlerde dolaşmayalım. İşi gücü olmayanlar, sadece gezmek için sokağa çıkanlar maalesef bu kalabalıkların oluşmasına neden oluyor. işi gücü olmayanlar lütfen evlerine dönsün. Bu kalabalıkları azaltmamız lazım, yoksa önümüzdeki günler bizi tekrar sıkıntılı bir sürece doğru ilerleme yönünde endişelere sevk edecek. vatandaşlarımız özellikle ev ziyaretlerini, taziye ziyaretlerini, arkadaş ziyaretlerini bir müddet ertelesinler. Çünkü ev içerisinde bu yayılımın fazla olduğunu görüyoruz. Yaptığımız filyasyon çalışmalarında bu ortaya çıkıyor. Hem sokakta hem evde dikkatli olacağız, temizliğe, hijyene çok dikkat etmemiz gerekiyor." diye konuştu.

 

 

malatyatekhaber.com

Kaynak: Editör:
Etiketler: malatya haber, aydın baruş,
Yorumlar
Haber Yazılımı