Haber Detayı
04 Mart 2021 - Perşembe 19:33
 
Malatya'da Vaka Sayılarında Ciddi Yükseliş
İçişleri Bakanlığı’nın yayımladığı ‘Dinamik Denetim Süreci’ denetimlerine katılan Malatya Valisi Aydın Baruş, özellikle son 3 günde ilimizde vaka sayılarında ciddi bir yükselişin olduğunu belirterek, "İllerin risk gruplarının 2 haftada bir değerlendirilecek. 2 haftalık değerlendirmede değer risk grubunuz değişmişse bu kısıtlamalar değişecek. Bazı kısıtlamaların tekrar gündeme gelmesini istemiyorsak alınan tedbirlere harfiyen riayet etmemiz lazım" dedi.
GÜNDEM Haberi
Malatya'da Vaka Sayılarında Ciddi Yükseliş

İçişleri Bakanlığı’nın yayımladığı ‘Dinamik Denetim Süreci’ denetimlerine katılan Malatya Valisi Aydın Baruş, özellikle son 3 günde ilimizde vaka sayılarında ciddi bir yükselişin olduğunu belirterek, "İllerin risk gruplarının 2 haftada bir değerlendirilecek. 2 haftalık değerlendirmede değer risk grubunuz değişmişse bu kısıtlamalar değişecek. Bazı kısıtlamaların tekrar gündeme gelmesini istemiyorsak alınan tedbirlere harfiyen riayet etmemiz lazım" dedi. 

İçişleri Bakanlığı’nın yayımladığı ‘Dinamik Denetim Süreci’ genelgesi kapsamında Malatya'da denetimler yapıldı.  Vali Aydın Baruş, İl Pandemi Kurulu üyeleriyle Malatya merkezindeki Kanalboyu Caddesi’nde yaptığı denetimlerde vaka sayılarına dikkat çekerek vatandaşları uyardı. 

ENDİŞELİ ARTIŞLAR

Orta seviyede yer alan Malatya'da vaka sayılarının artması nedeniyle kaygılarını dile getiren Baruş; "Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu tarafından yapılan çalışmalar neticesinde, Türkiye'deki iller risk bakımından 4 gruba ayrıldı. Hepinizin bildiği gibi bu risk grubu içerisinde Malatya orta risk grubunda yer aldı. 100 bin kişiye düşen vaka sayısı bakımından ve diğer ölçümler bakımda değerlendirme sonucu. Kabinede alınan kararlar çerçevesinde de bazı kısıtlamaların ilimizde kaldırılması kararı alındı. İl hıfzıssıhha kararlarımızla da birlikte bunları 2 Mart'tan itibaren uygulamaya koyduk. Bu kısıtlamaların kalkması tabii hepimizi sevindirdi. Hem esnafımız, hem vatandaşımız biraz daha rahat hareket edebilme, sosyal hayatını daha rahat devam ettirebilme açısından belirli imkânları kavuştu. Ancak, şunu buradan hatırlatmak istiyorum. Özellikle son 3 günde ilimizde vaka sayılarında ciddi yükseliş var. Bu da şunu gösteriyor. Gerek havaların güzelleşmesi, sıcaklığın artması münasebetiyle vatandaşlarımızın dışarıya daha fazla çıkması, çocuklarımızın dışarıya daha fazla çıkması sonucu, temas anlamında artış olması nedeniyle, vaka sayılarındaki artışın oluştuğunu düşünüyoruz. Bu da bizi endişelendiriyor. Bunu açıkça söylemek lazım. Çünkü Sağlık Bakanımızın da bilgilendirmesi, kabineden yapılan açıklamalar çerçevesinde de illerin risk grupları her 2 haftada bir değerlendirilecek ve vaka sayıları da Sağlık Bakanlığımız tarafında haftada bir açıklanacak. 100 kişiye düşen vaka sayıları. 2 haftalık değerlendirmede değer risk grubunuz değişmişse bu kısıtlamalar değişecek. Dolayısıyla tekrar önceden olduğu gibi bazı kısıtlamalar gündeme gelmesini istemiyorsak bu alınan tedbirlere harfiyen riayet etmemiz lazım" dedi. 
 

"BELİRLENEN KURALLARA UYALIM"


Lokanta, pastane, kafeteryalarda oturma düzeni denetleyen vali Baruş; "Buralardaki oturma düzeninin belirlenen mesafe koşularına uyulması çok önemli. Sağlık Bakanlığımızın çalışma rehberinde bunlar var. Bunlara uymaları çok önemli.  İçerideki müşterilerin bu kurallara riayet etmesi, çalışanlarını riayet etmesi çok çok önemli. Arkadaşlarınızı yapacakları denetimlerde bunlara hassasiyetle dikkat ediyor." şeklinde konuştu.
 

KISITLAMA UYARISI


Malatya'nın orta risk grubundan, yüksek risk grubuna yükselmesi halinde karşılaşacağı kısıtlamalara değinen Baruş; "Şu anda sokağa çıkma yasağı hafta sonları için kaldırıldı. Ama eğer yüksek risk grubuna girersek bu kısıtlama tekrar gündeme gelecek. İkincisi, okullarımızda ara sınıflarda yani 5 6 7. sınıflar 9-10-11 sınıflar eğitimine tekrar devam edemeyecek. Sadece 8 ve 12. sınıflar eğitim alabilecek ve ilkokullar eğitim alabilecek. Halı saha gibi tesislerin tekrar kapanması gündeme gelecek.  65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşlarımızın belirli saatlerde sokağa çıkabilmesi mümkündü, eğer yüksek risk grubuna gelirsek tekrar aynı kısıtlama gündeme gelecek. Dolayısıyla sosyal hayatımıza yönelik tekrar kısıtlayıcı tedbirler gündeme gelecek. O açıdan hem mağdur olan esnafımızın şimdiye kadar işletmelerini kapalı tutma nedeniyle, hem okuluna devam edemeyen çocuklarımızın eğitim imkânlarının sürdürülmesi açısından bunlar çok önemli" dedi.
 

HAVALAR ISINDI KALABALIK ARTTI


Kalabalık ortamların oluşmamasına işaret eden Baruş; "Tüm vatandaşlarımıza şunu rica ediyoruz. Havaların iyi olması münasebetiyle çarşıda, sokaklarda, çok ciddi kalabalıklar meydana geliyor. Bu bizi gerçekten endişelendiriyor. Kalabalıklarda bulunduğumuz zaman biz kendimiz dikkat etsek bile başkalarının dikkat etmemiz sonucu hastalığı bize bulaşma riski oluşuyor. Yakın temas sonucu bu risk beliriyor. Diğer taraftan da insanların birbirlerine gidiş gelişleri taziye programları, cenazelere katılma oranının yoğun olması bu teması da arttırıyor. Evlere gittiğiniz zaman kapalı mekânlarda mutlaka maske kullanmanız lazım. Evlerinizde yaşı büyük insanlarımız var. Büyüklerimiz var. Onların sağladığı çok önemli. Hastaneye düşmeler açısından bir de hastalığın bulaşma riskini arttırma açısından bu ziyaretleri lütfen ara verelim biraz daha erteleyelim. Özellikle kadınlarımızdan rica ediyorum. Değişik adlar altında bir araya gelme, gün düzenleme gibi faaliyetlerden kesinlikle uzak dursunlar. Çünkü biz buna yakından şahit oluyoruz. Böyle bir organizasyon yapıldığı zaman 15-20 tane pozitif çıkıyor." ifadesini kullandı.

 

 

malatyatekhaber.com

Kaynak: () - habermerkezi Editör: malatyatekhaber
Etiketler: malatya haber,
Yorumlar
Haber Yazılımı