Haber Detayı
30 Temmuz 2020 - Perşembe 14:19
 
Malatya'da Can Kaybı 44'e Yükseldi
Malatya Valisi Aydın Baruş Malatya'daki Covid-19 vakalarında artış yaşandığını ifade ederek can kaybının 44'e yükseldiğini söyledi.
GÜNDEM Haberi
Malatya'da Can Kaybı 44'e Yükseldi

Malatya Valisi Aydın Baruş Malatya'daki Covid-19 vakalarında artış yaşandığını ifade ederek can kaybının 44'e yükseldiğini söyledi.
 

BELİRTİ VERMEYEN HASTALAR VAR

Vali Aydın Baruş, 44 vatandaşın koronavirüsten dolayı hayatını kaybettiğini söylerken: "Bugüne kadar özverili bir şekilde kontrollü bir şekilde salgını yönettik. Bundan sonraki günlerde de kontrolü kaybetmeden salgını atlatabilmek için vatandaşlarımıza çok büyük görev ve sorumluluklar düşüyor. 'Bana bir şey olmaz' şeklinde yanlış bir düşünceye kapılmamalıyız. Belirti vermeden tamamen tesadüfü olarak yapılan test sonucu pozitif olan birçok hastamız oldu. Bu hastalarımız, farkında olmadan birden fazla kişiye bulaştırdılar" diye konuştu. 

 

 

"MASKE ELDE, CEPTE FAYDA ETMEZ"


Maske kullanıma ve sosyal mesafeye öncelik verilmesi gerektiğini anımsatan Baruş;" 1 Haziran'dan itibaren yeni normalleşme kapsamında kontrollü sosyal hayata geçtik. Pandeminin artık olmazsa olmaz kuralı maske, sosyal mesafe ve hijyendir. Bu 3 kural hayatımızın bir parçası haline gelmeli. Maskeyi kolda, cepte, çantada taşımanın virüsten korunmaya hiçbir faydasının olmadığı oldukça açıktır. Maskeler ağzı ve burnu birlikte kapatacak, nemlendikçe değiştirilecek ve dış yüzeyiyle mümkün olduğunca fazla temas edilmeyecek şekilde kullanılmalı. " dedi. 
 

 KALABALIK ÜRKÜTÜYOR


Şehir merkezinin aşırı kalabalık olması virüsün artmasına neden olacağına işaret eden Vali Baruş;"Şehir merkezinin olması gerekenden fazla kalabalık olduğunu görüyoruz. Vatandaşlarımızın mecbur kalmadıkça kalabalık olan bütün ortamlardan uzak kalmasını istiyoruz. Salgının bitmediğini, aksine hasta sayısının arttığını, bulaştırıcılığın yükseldiğini aklımızdan çıkarmayalım. Bayram için yeterli tedbirleri almış bulunmaktayız. Ancak, kurban bayramı süresince vatandaşlarımızın uyması gereken hususlar, özellikle bayram öncesi ve sırasında dikkat edilmesi gereken hususların başında maske kullanımı, sosyal mesafe ve hijyen gelmektedir. Bu anlamda sosyal mesafeye uymama şuandaki en zayıf noktamız. Hastalığın nereden bulaşacağı belli değil. Kalabalı ve yoğun ortamlardan kaçınalım. Caddelerdeki kalabalığı gördükçe karamsarlığımız artıyor. Düğün, taziye, mevlit, sohbet ve yemek amaçlı toplantılarda uzun süre kalmamaya dikkat edelim ve sosyal mesafe şartlarına orada da uyalım." Şeklinde konuştu. 
 

"BAYRAMLAŞMAYA DİKKAT"


Bayramda gönül selamı vererek bayramlaşmalıyız diyen Baruş;"Kurban bayramında kendimizi ve yakınlarımızı kurban etmeyelim. Biz tedbirlerimizi almasak, bayramdan sonraki süreç zor geçebilir. Bayram namazına giderken mutlaka apteslerimizi evimizde alalım, maskemiz ve seccademizle birlikte gidelim. Bayram namazının ardından toplu bayramlaşma yapmayalım. Bayramlaşmayı fiziksel temas olmadan yapalım. İyilik yapalım derken kötülüğü çağırmayalım. Pozitif vaka tespit edilenler kesinlikle evlerini terk etmesinler, misafir kabul etmesinler. Bu hususa uymayanlar hakkında idari para cezası ile birlikte, toplum sağlığını tehlikeye atmaktan dolayı suç duyurusunda bulunulmaktadır."  İfadelerinde bulundu.

 

 

malatyatekhaber.com

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: malatya haber
Yorumlar
Haber Yazılımı