Haber Detayı
10 Temmuz 2019 - Çarşamba 16:40
 
"Malatya Büyükşehir Belediyesinde bankamatik memuru var mı? "
CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz; "Malatya Büyükşehir belediyesinde bankamatik memuru var mı? varsa bunların sayısı ne kadar" diyerek, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan'ın bunu açıklamasını beklediklerini söyledi.
GÜNDEM Haberi

CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz; "Malatya Büyükşehir belediyesinde bankamatik memuru var mı? varsa bunların sayısı ne kadar" diyerek, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan'ın bunu açıklamasını beklediklerini söyledi.

CHP Malatya İl Başkanlığında belediye meclis üyeleri ve parti yönetimi ile bir açıklama yapan CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan'a birçok konuda sorular yöneltti.

"RAKAMLARI PAYLAŞ"

Kiraz, kendisinden önce belediye başkanlığı yapmış kişilerin harcamalar konusunda açıklamaları olmasına rağmen, Selahattin Gürkan'ın açıklama yapmamasını eleştirerek şunları söyledi; "İyi yapılan, doğru yapılan her şeyin yanında, yanlışında karşında olmaya devam edeceğiz. Belediye Başkanı koltuğuna oturup bir açıklama yaptıktan sonra bir borç rakamı açıkladı. Biz defalarca bir çağrıda bulunduk, bu rakamların detaylarını merak ediyoruz. Kendisinden öncesinde belediye başkanlık yapan herkes çıktı ve burcu farklı rakamlarla verdi. Şuanda kafa karışıklığı var. Objektif bir belediye başkanlığı açısından bu rakamların paylaşılması gerekiyor"

"VAR MI, YOK MU?"

Konuşmasını bankamatik memurlarına getiren Kiraz; "Yine Belediye Başkanı çıktı,' Bakanlıklardan daha fazla daire başkanlıkları vardı' dedi. Yine Malatya Belediyesinin '400 tane aracı vardı bu belediyeye yettiği halde, araçlar 600 tane fazladan iş makinesi araç kiralaması yapılmıştı bunları iptal ettik' dedi.  Yani böyle bir yeri har vurup, harman savurmuşlar ve babalarının çiftliği gibi kullanmışlar. Şimdi bir soru daha soruyoruz, CHP'nin kazandığı bütün belediyelerde bunu açıkladık. Şuanda, Malatya Büyükşehir Belediyesinde bankamatik personel sayısı kaç? Yani işe gitmeden, sadece ay sonunda gidip bankamatiğe kartını sokup maaşını alan kaç personel var? Var mı yok mu? bunu da şuan ki belediye başkanına soruyoruz" dedi.

 "EMEKÇİNİN SIRTINA YÜKLEDİ"

Bazı birimlerde çalışanların tazminatlarının kesildiğini iddia eden Kiraz; "Yine bizim karşı çıktığımız ve karşı durduğumuz, geçmişteki belediye başkanlarının yaptıkları işlerin faturasını işçiye, emekçiye kesilmesine de her zaman karşı durduk. Az öncede söyledik, doğru olan her şeyin yanındayız diye, fazla araçların azaltılması, yolsuzlukların yada kayıp paraların önüne geçilmesi doğru olan bu. Tasarrufu yapacaksan buraya bakacaksın ama gidip işinin maaşı, ekmeğinden kesiyorsan elbette hepimiz bunun karşısında dururuz. Belediye memurlarının 'Sosyal denge tazminatlarının' kesilmiş olduğunu görüyoruz. Yine biliriz ki, belirli çalışma saatleri vardır, bunun dışında bir mesai ücreti olur. İşçiyi, çalışanı fazla çalıştırıyorsan mesaisini vermek zorundasın. Fazla çalışma mesailerinin, yemek paralarının kesilmiş olduğunu görüyoruz. Tasarruf yapılacak birçok kalem vardır. Birçok kalem bulunmuştur, Ama birçok daha bulunabilecek kalem vardır. Tasarruf yapacaklarsa oralarda yapılsın"  ifadelerinde bulundu.

"NEDEN İNTİHARA KALKIŞTI"

Geçtiğimiz haftalarda Malatya Büyükşehir Belediye Binasına çıkarak intihar etmek isteyen kişi üzerinden sorularını sürdüren Kiraz; "Diğer konumuz  bu konularla bağlantılı olabilir diye soruyorum? Geçenler de maalesef basın dada çok tartışılmadı veya çok gündeme gelmeyen bir konu vardı.  Belediye çalışanının neden belediye binasında intihara kalkıştığını merak ediyoruz. Bunu da çıkıp Belediye başkanı açıklamalıdır. Bir belediye çalışanı neden kendi çalıştığı kurumda intihara kalkışmıştır? bunun mutlaka kamuoyuna açıklaması yapılmalıdır. Çünkü bu çok önemli bir konu ve durumdur. Gerçekten  geçmişte AK Partili başkan ve yöneticilerin hiç birini bir birinden ayırmıyoruz. kimisi ödüllendirildi millet vekili yapıldı, kimisi ödüllendirildi başka kurumlara getirildi hiç bunlarla ilgilenmiyoruz. tabi belediyeyi ne hale soktukları çok açık ve net bir şekilde görünüyor. Onun için bir kaç konuda kamuoyu objektif bilgilendirilmelidir ve bu konuda bunların har vurup harman savurduğu alanlarda yapılmalıdır. Mutlaka bunun hesabı bu kişilerden sorulmalıdır. Gerek siyasi olarak, gerek belediyenin yeni yönetimi hukuki olarak bu hesabı geçmiş yöneticilerden sormakla mükellefti" dedi.

"26'INCI SIRADAYIZ"

Marka büyükşehirler kategorisinde 26. sırada yer aldığımızı ifade eden Kiraz, konuşmasının sonunda ise;  "Bugün bir rakam daha açıklandı, maalesef otuz büyükşehir ve marka içerisinde Malatya yirmi altıncı sırada yer alıyor. Yani Malatya bir marka şehir olmadı olmaktan da uzak, neden peki bu soruda bir an önce yerel yöneticiler tarafından sorulmalıdır. Bir an önce 10 yıldır bizi yöneten AKP iktidar milletvekilleri tarafından mutlaka büyük soru işareti ile sorulması gerekiyor . meclis üyelerimizde mecliste soracaklar bunun nedenlerini ama bunun nedenlerinden birisi yıllardır yapılmayan Malatya'nın en önemli ürünü olan Kayısı festivali olabilir mi?"dedi.

 

 

malatyatekhaber.com-malatyasoz.com-Onay Ozan

Kaynak: Editör:
Etiketler: "Malatya, Büyükşehir, Belediyesinde, bankamatik, memuru, var, mı?, ",
Yorumlar
Haber Yazılımı