Haber Detayı
09 Ağustos 2019 - Cuma 14:07
 
Kiraz'dan Selahattin Gürkan'a Çağrı: Geçmiş Yönetimler Hakkında Savcılığa Başvurması Gerekiyor
Malatya Büyükşehir Belediyesinde özel kalemin 4 yılda gelen misafirlere 11 Milyon 459 bin TL para harcamasına CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz sert tepki gösterdi. Kiraz, mevcut başkan Selahattin Gürkan'a, geçmiş dönemlere soruşturma açma çağrısında bulundu.
GÜNDEM Haberi
Kiraz'dan Selahattin Gürkan'a Çağrı: Geçmiş Yönetimler Hakkında Savcılığa Başvurması Gerekiyor

Malatya Büyükşehir Belediyesinde özel kalemin 4 yılda gelen misafirlere 11 Milyon 459 bin TL para harcamasına CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz sert tepki gösterdi. Kiraz, mevcut başkan Selahattin Gürkan'a,  geçmiş dönemlere soruşturma açma çağrısında bulundu.

Cumhuriyet Halk Partisi Belediye meclisi grup başkanları ve sözcüleri tarafından, Büyükşehir Belediyesi faaliyet raporları incelenerek ortaya çıkarılan özel kalem müdürlüğünün harcamaları, tartışılmaya devam ediyor. Konuyla ilgili CHP Malatya il binasında açıklama yapan CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz: Bizzat Malatya Büyükşehir'in faaliyet raporuyla hazırlamış olduğumuz veriler. Malatya Büyükşehir Belediyesinin özel kalem müdürlerinin görevleri arasında yurtiçi ve yurtdışı protokoller ile temsilci misafirlerinin karşılanması,  ağırlanması ve ikram bulunmaktadır.  Bu kapsamda 2015 yılına bakıldığında 50 tane misafir gelmiş ve 50 tane misafire toplamda 2 milyon 295 bin TL para harcanmış. Yani bir kişiye ortalama 45 bin 900 lira harcanmış. Yine 2016 yılında 7 tane misafir gelmiş ve toplamda 2 milyon 279 bin TL para harcanmış. Bir kişi için 36 bin 800 TL harcamış. Burada biraz daha tasarruflu davranmış gibi gözüküyorlar. 2017 yılında 89 misafir gelmiş ve harcanan para 2 milyon 785 bin TL. Kişi başına 31 bin 200 TL harcanmış. 2018 yılında 45 tane misafir gelmiş ve harcanan para 3 milyon 800 bin TL. Kişi başına 75 bin 100 TL harcanmış. Toplamda 4 yıl içerisinde 254 kişi gelmiş, bu 254 kişi ne yedilerse ne içtilerse nerede kaldılarsa 11 milyon 459 Bin TL para harcanmış. Bir kişiye ortalama, 45 Bin TL misafir ağırlama gideri olarak para harcanmış." dedi.

GÜRKAN'A ÇAĞRI

Kiraz harcamalarla ilgili olarak Gürkan'a çağrıda bulunurken: "Malatya'da bu kadar parayla misafir ağırlayacağımız bir yer var mı merak ediyoruz? Götürdükleri yerlerde yemekler altın tabaklarda mı sunuluyor?  Bu rakamlara göre Malatya Büyükşehir Belediyesi har vurup harman savurmuş ama böylesini göreceğimiz hiç aklımıza gelmezdi. Malatya Büyükşehir Belediyesi bu kadar zengin mi? Bu ağırlama giderlerini nasıl harcadınız? Mevcut yönetimin geçmiş yönetimler hakkında şikayetçi olması gerekiyor.  Savcılığı başvurması gerekiyor ve bu soruşturmanın mutlaka yapılması gerekiyor. Kim bunu har vurup harman savurmuşsa faturayı onun ödemesi gerekiyor. Faturayı asgari ücretle evine ekmek götürmeye çalışan kişiye ödetmeye hakkı yoktur. Bu 45 bin TL 1 gün için bir misafire harcanmış ama bu şartlar da neredeyse bir asgari ücretlinin 2 yıllık maaşı. " şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

malatyatekhaber.com

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kiraz'dan, Selahattin, Gürkan'a, Çağrı:, Geçmiş, Yönetimler, Hakkında, Savcılığa, Başvurması, Gerekiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı