Haber Detayı
05 Temmuz 2019 - Cuma 19:36
 
"Kayısının Kaderi Bir Kaç Kişinin Eline Bırakıldı"
Kayısı Diyarı Toplum Dayanış Derneği Başkanı Sevda Kök kayısıyla ilgili yaptığı değerlendirmede: "Rekolte açıklanan rekolte değil. Kayısı bu yıl don, dolu gibi etkenlerden çok etkilendi. Açıklanan rekolteyi mümkün yok çıkartamazlar. Bu rekolte abartı olarak yazılıyor ve bu durumda kayısının fiyatının düşmesine neden olarak buradaki fırsatçıların işine yarıyor." dedi.
GÜNDEM Haberi

Kayısı Diyarı Toplum Dayanış Derneği Başkanı Sevda Kök kayısıyla ilgili yaptığı değerlendirmede: "Rekolte açıklanan rekolte değil. Kayısı bu yıl don, dolu gibi etkenlerden çok etkilendi. Açıklanan rekolteyi mümkün yok çıkartamazlar. Bu rekolte abartı olarak yazılıyor ve bu durumda kayısının fiyatının düşmesine neden olarak buradaki fırsatçıların işine yarıyor."  dedi.

"ÇİFTÇİ MAĞDUR"

Çiftçinin durumu, Malatya gündemi ve kayısıda açıklanan rekolteyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Kök:  Malatya'da kayısı hiçbir zaman 10 numara 5 yıldız olmadı. Aramasıyla, tadıyla, lezzetiyle dünya çapında marka. Ama geliyoruz çiftçi üretimine bakıyoruz  ne üretimde kalite, ne tezgahta kalite, ne sunumda kalite, ne reklamda kalite var. O yüzdende pazar olanağından zayıf kaldığımızdan dolayı, kazanç elde edemiyoruz. Kazancı elde edemeyince, çiftçi haliyle mağdur."

"KAYISININ KADERİ BİR KAÇ KİŞİNİN ELİNE BIRAKILDI"

Kayısının kaderinin bir kaç kişinin eline bırakıldığını savunan Kök: "Kayısı konusu bir kaç kişinin eline bırakılmış. O bir kaç kişi Malatya'nın kaderini çiziyor. Belli kişiler, aradaki komisyoncular, büyük firmalar kayısının kaderini belirliyor. Malatya Milletvekillerinden beklediğimiz, meclis kürsüsünden bizleri savunmalarıdır. Biz buna hasret kalmışken bugün yeni yeni, sayın Fendoğlu kürsüye çıkıp hem Malatya konusunu hem de kayısı konusunu ele alan bir vekilimiz oldu. Bugünlerde yeniden söylenen bir söz, sayın Bakanımızın yeniden bakanlığı. Sayın Bülent Tüfenkci çok saygı duyduğum bir insandır. Ama maalesef çok önemli bir bakanlık elindeyken, Malatya'da hiçbir şey değiştiremedi. Malatya'nın sorunlarını bir kez kürsüde dile getirmedi. Bakanlar kuruluna götürmedi. Malatya'ya bir yatırım yapmadı, burada kalkıp tekrar Bülent Tüfenkci diyemeyiz. Ben isterim ki Fendoğlu olsun, isterim ki Öznur Çalık olsun. Çalık'ın eksisi, doğrusu, yanlışı olabilir. Bizi ilgilendiren Öznur Çalık'ın iş yapıp yapmaması. Sayın Çalık Malatya'ya hizmet getirir mi? İsterse getirir. Keşke Malatyalı Bülent Tüfenkci'nin arkasında durduğu gibi, Tüfenkci'de birilerinin karşısında ceket ilikleyeceği yerde, hayır deyip yetkisini kullanabilseydi." dedi.

"KAYISIDAKİ REKOLTE AÇIKLANAN REKOLTE DEĞİL"

Açıklanan rekolte'nin gerçekleri yansıtmadığını belirten Kök: "Çiftçi 3 liraya 5 liraya ürünü vermek istemiyor. Ama şu anda durum bu. 3 lira 5 lira çiftçinin ne gübre parasını  ne ilaç parasını ne de Mart'tan beri ömrünü ağaç diplerinde geçiren çiftçinin emeğini  karşılıyor.  Rekolte açıklanırken çiftçi temsilcilerinin orada olması lazım. Rekolte açıklanan rekolte değil. Kayısı bu yıl don, dolu gibi etkenlerden çok etkilendi. Açıklanan rekolteyi mümkün yok çıkartamazlar. Bu rekolte abartı olarak yazılıyor ve bu durumda kayısının fiyatının düşmesine neden olarak buradaki fırsatçıların işine yarıyor. Tarım İl Müdürlüğü ise hiçbir şeyle ilgilenmiyor. Müdür beyin bir iki ezberlediği sözleri söylemesine bakmayın. Biz defalarca söyledik üzerimize düşen bir şeyler varsa bizde yardımcı olalım diye. Biz para istemiyoruz. Sadece toplantıların olduğu zaman haber verin, bizde gelelim fikirlerimizi açıklayalım. Ama bunları yapmıyorlar. Yapmadıkları içinde buradaki o fırsatçı düzen devam ediyor. Ben özellikle rekolte konusunda Vali Beyin samimiyetine inanıyorum. Ama yanlış bilgiler veriliyor Vali Beye. "

"ARACILAR OLDUĞU ZAMAN ÇİFTÇİ KAZANAMAZ"

Kök, çiftçinin en büyük sorununun pazar olduğunu söylerken şu açıklamalarda bulundu:

"Şu an da çiftçinin en büyük sorunu pazar. Bizde bu konuda ilçelerde temsilciliklerimizi kurduk. Sayın Valimizin de önerisiyle, kayısı kontrol merkezleri kurmaya çalışıyoruz. Ama hasat dönemine denk geldiği için, çok fazla aktif olamadık. Bir iki ilçede şu an da kontrol merkezi hazırlıkları devam ediyor. Sezondan sonra tüm ilçelerde kayısı kontrol merkezlerini kurup, ilacından, gübresine, işçisine kontrol merkezlerinde dönecek bir sistem oluşturmaya çalışıyoruz. Aradaki aracıları çıkartmaya çalışıyoruz. Aracılar olduğu sürece çiftçi hiçbir zaman kazanamaz.

"ÖNCELİKLE KAPIMIZIN ÖNÜNÜ TEMİZLEMELİYİZ"

Dernek olarak Malatya'da yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgiler veren Kök:  "Malatya'da kayısıyla ilgili 10 yıldır çalışmalar yapıyoruz. Ayrıca Malatya'nın genel sorunlarıyla alakalı çalışmalar yapıyoruz. Örneğin ilçenin birinde atık su sorunu varsa veya içme suyu sorunu varsa her sorunla ilgileniyoruz. Çünkü gördüğümüz şeylerin iyileştirilmesinden yanayız. Daha güzel hizmet olmasından yanayız. Ben Malatya'nın Milletvekiliyim, muhtarıyım, Belediye Başkanıyım, Ziraat odası başkanıyım. Bunu söylememim sebebi toplum için yapılacak her şeyde mazbatamın olup olmaması önemli değil. Ben Malatya'da gönüllü olarak muhtarım, Milletvekiliyim her şeyim ve bir dernek başkanıyım. İnsanlarda bunu benimserse, öncelikle kapımızın önünü temizlersek, Malatya çok daha yaşanır bir memleket haline gelir. " şeklinde konuştu.

 

 

malatyatekhaber.com

 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: "Kayısının, Kaderi, Bir, Kaç, Kişinin, Eline, Bırakıldı",
Yorumlar
Haber Yazılımı