Haber Detayı
11 Şubat 2020 - Salı 16:06
 
JMO'dan Hasarlı ve Yıkılan Binalar İçin Çağrı: Cumhuriyet Savcılarını Göreve Davet Ediyoruz
TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası, deprem sonrası hasarlı ve yıkılan evlerden sorumlu kişiler hakkında yasal işlem başlatılması amacıyla Cumhuriyet Savcılarını göreve davet etti.
GÜNDEM Haberi
JMO'dan Hasarlı ve Yıkılan Binalar İçin Çağrı: Cumhuriyet Savcılarını Göreve Davet Ediyoruz

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası, deprem sonrası hasarlı ve yıkılan evlerden sorumlu kişiler hakkında yasal işlem başlatılması amacıyla Cumhuriyet Savcılarını göreve davet etti.

"YAŞANANLARIN ÜSTÜ ÖRTÜLÜYOR"

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası tarafından yapılan yazılı açıklamada: "Elâzığ-Sivrice’de meydana gelen deprem sonucunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ağır hasarlı olduğu tespit edilen binaların sorumluları hakkında suç duyurusunda bulunulup, mahkeme vasıtasıyla gerekli tespitler yapılmaksızın yıktırılması, suç delillerinin yok edilmesine, suçlunun korunmasına ve yaşananların üstünün örtülmesine neden oluyor." denildi.

"200'Ü AŞKIN BİNA ACİLEN YIKTIRILDI"

Toplam bilançoya değinen TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası: "24.01.2020, saat 20.55 de meydana gelen Mw: 6.8 büyüklüğündeki depremde 41 yurttaşımız yaşamını yitirmiş, 1600 aşkın kişi yaralanmış, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalarda ise gün itibariyle Elazığ’da 8519 bina, Malatya’da 2800 bina olmak üzere toplam 11.319 binanın yıkık, acil yıkılacak veya ağır hasarlı olduğu belirtilmiştir. Bugüne kadar, 200’ü aşkın binanın acilen yıktırıldığı da yapılan açıklamalardan anlaşılmaktadır." açıklamasında bulundu.

"SORUMLULUKLAR TANIMLANDI"

AFAD tarafından hazırlanan rapora da değinilirken: "İçişleri Bakanlığı AFAD Başkanlığı tarafından yapılan açıklama ve ekte yer alan rapordan da anlaşıldığı üzere, Elâzığ’da yer alan 2301 nolu istasyonda yapılan ölçümde en yüksek deprem ivme değerinin doğu-batı yönünde 149.838 gal olduğu belirlenmiştir. Söz konusu raporda Elâzığ merkezde ölçülen 149.838 gal ivme değeri dikkate alındığında, ağır hasar gören çoğu binanın mevcut deprem düzeyine göre hasar görmemesi gerektiği düşünülmektedir. Oysa yukarıda da belirtildiği üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yüksek oranda bina hasarlarının tespit edilmiş olması, hasar gören binaların etüt ve proje müelliflerinin, denetim süreçleri içerisinde yer alan fenni mesullerin, bu binalara ruhsat veren belediye veya ilgili valilikler ile müteahhit firmalarının görevlerini yapmadıklarını açıkça göstermektedir. Gerek 3194 sayılı imar kanunu, gerekse 4708 sayılı yapı denetimi hakkındaki kanun, yapı üretim süreçlerinde görev alan ve ruhsat eki etüt ve projelerin hazırlanmasını gerçekleştiren proje müellifleri, fenni mesuller, müteahhit firma ve ruhsat veren kurumların sorumluluklarını tek tek tanımlamış durumdadır." denildi.

"TEK BİR KİŞİ HAKKINDA SORUŞTURMA AÇILMADI"

Depremden 15 günü aşkın bir  süre geçmesine rağmen sorumlu kişiler hakkında işlem başlatılmaması eleştirilirken:  Depremin üzerinden on beş günü aşkın süre geçmesine rağmen, Cumhuriyet Savcıları harekete geçmemiş, yapı üretim ve denetim süreçlerinde yer alan tek bir kişi hakkında soruşturma açılmadığı gibi, buna ilişkin delillerin de Cumhuriyet Savcıları veya ilgili mahkemeler tarafından tespitleri yapılmaksızın, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından alınan idari kararla hızla yıktırılmakta olduğu görülmektedir. Önümüzdeki süreçte, evleri hasar gören vatandaşlarımızın sorumlular hakkında yargı yolu ile işlem yapmasını önleyecek nitelikteki bu uygulama, Bakanlıkça bazı sorunların üstünün örtülmek istenildiği izlenimini vermektedir." denildi.

"SAVCILARI GÖREVE DAVET EDİYORUZ"

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası deprem ivme değerleri baz alındığında, bu oranda çok sayıda binanın hasar görmemesi gerektiğini belirtirken: "İçişleri Bakanlığı AFAD Başkanlığı tarafından açıklanan raporda belirtilen deprem ivme değerleri baz alındığında, bu oranda çok sayıda binanın hasar görmemesi gerektiği düşünülmektedir. Binaların yıkılması veya bu oranda ağır hasar görmesinin temel dört nedeni olduğu bilinmektedir. Bunlara sırası ile bakacak olursak; Zemin araştırmalarının tanımlanan standartlara göre yapılmaması veya denetlenmemesi, Taşıyıcı sistem yapısı ve geometrisinin standartların ve uygulama mevzuatının öngördüğü ölçütlere göre yapılmaması veya yaptırılmaması, Yapıda kullanılan malzeme ve işçiliğin günün öngördüğü standartlarda yapılmaması, Fenni mesul ve ruhsat veren kurumların kontrol ve denetim hizmetlerini gerçekleştirmemesinden, kaynaklandığı bilinmektedir. TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası olarak cumhuriyet savcılarını göreve davet ediyoruz!!!" denildi.

"YIKIMLAR ACİLEN DURDURULMALI"

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası  bu kapsamda şu açıklamalarda bulundu: "Elazığ-Sivrice’de meydana gelen Mw: 6.8 büyüklüğündeki depremin odak üssü baz alındığında, Elazığ şehir merkezine kuş uçuşu yaklaşık 35 km mesafede olmasına rağmen toplamda 11.319’u aşkın binanın ağır hasar görmesi, 41 yurttaşımızın yaşamını yitirmesi, 1600’ü aşkın vatandaşımızın yaralanmasına neden olduğu görülmektedir. İnşa tarihi itibariyle o günün norm ve standartlarına göre binaların inşa edilmemesi nedeniyle hasar görmelerine sebebiyet veren müteahhit firmalar, etüt ve proje müellifleri, fenni mesul ve ruhsat veren kurumlarda sorumluluğu bulunan kişilerin tek tek belirlenmesi, sorumlular hakkında soruşturma açılarak gerekli yasal işlemlerin başlatılmasına, Mahkemelerden gerekli yıkım kararı çıkmadan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının idari kararla yıkım kararı vererek hasarlı binaları yıktırmasının delilleri karartabileceği düşüncesi ile yıkımların acilen durdurulmasına, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca ağır hasarlı olduğu tespit edilen her bir bina için sorumluların ortaya çıkarılması ve vatandaşlarımızın mağduriyetinin önlenmesi amacıyla Cumhuriyet Savcılığına kamusal sorumluluğu gereğince suç duyurusunda bulunması gerektiği, Elazığ ve Malatya’da konutları hasar gören her bir vatandaşımızın sorumluların ortaya çıkarılması, bundan sonra olası bir depremde vatandaşlarımızın can ve mal güvenliklerinin sağlanmasına yardımcı olmaları amacıyla Elazığ ve Malatya’da evleri yıkılan veya hasar gören vatandaşların kendi yapılarının ağır hasar görmesine neden olan ve görev ve sorumluluklarını yerine getirmeyen, etüt ve projeleri günün norm ve standartlarına göre hazırlamayan, kontrol ve denetim görevini yapmayan, malzeme ve işçilikten çalarak vatandaşlarımızın yaşamını yitirmesine, yaralanmasına neden olan kişilerin görev ve sorumluluklarını eksiksiz olarak yerine getirmelerini sağlamak amacıyla “yurttaş inisiyatifi” üstlenerek Cumhuriyet Savcılıklarına suç duyurusunda bulunmaları, gerektiği düşünülmektedir."

 

 

malatyatekhaber.com

Kaynak: Editör:
Etiketler: JMO'dan, Hasarlı, ve, Yıkılan, Binalar, İçin, Çağrı:, Cumhuriyet, Savcılarını, Göreve, Davet, Ediyoruz,
Yorumlar
Haber Yazılımı