Haber Detayı
20 Temmuz 2019 - Cumartesi 15:34
 
İlber Ortaylı'dan gençlere 8 öğüt
Birçok kişinin severek kitaplarını okuduğu, katıldığı programları can kulağıyla takip ettiği İlber Ortaylı'dan gençlere altın değerinde 8 öğütü derledik.
KÜLTÜR Haberi
İlber Ortaylı'dan gençlere 8 öğüt

Birçok kişinin severek kitaplarını okuduğu, katıldığı programları can kulağıyla takip ettiği İlber Ortaylı'dan gençlere altın değerinde 8 öğütü derledik. Tecrübeli isimleri dinlemekte fayda var diyoruz ve Ortaylı'nın 8 öğüdünü gençlerle paylaşıyoruz:
 
 
 
8) "İlgilenin. Fanatizmden önce ilgi gösterin, araştırın, kim kimdir, nedir öğrenin. Zaten biraz ilgilendiğinizde bu toplumun ve bu ülkenin tarihine dair Mustafa Kemal Atatürk'ün adının olmadığı tek bir cümle dahi kuramayacaksınız."
 
 
7) "Gençler, hem gezmeyi, hem okumayı ihmal etmeyin. Bilmek için ikisi de lazım. Sorguladığınız ya da merak ettiğiniz her şey hakkında kitap okuyun. Sadece ders kitaplarıyla gerçekleri öğrenemezsiniz."
 
 
6) " Ben insanları arar bulurum. İyi hocalardan eğitim almak için bizzat çok uğraşmışımdır. Neticede kimse gelip beni keşfetmedi. Kimsenin gelecek hali de yoktu! "
 
 
5) " İnsanlar gezip görmeli, bu sadece paralı sınıflara yönelik bir ayrıcalık olmaktan çıkmalı, eğitimin bir parçası olmalı. "
 
 
 
4) " Gezin, görün, keşfedin, başkalarıyla ilgilenin, okuyun, sevin. Bunları dolu dolu yapın ki izleri yüzlerinize yansısın. Yüzünüz ifadesiz kalmasın. "
 
 
3) " Gereken tek şey, yaptığın işi sevmen ve kendini derviş sabrıyla adamayı öğrenmendir. "
 
 
2) " İlişki yürümediği zaman ''karşı tarafı düzeltirim" gibi bir ahmaklık yapmayın. "
 
 
1) " Yalnız kalma konusunda yetenekli değiliz, bu yüzden iyi düşünür de çıkaramıyoruz. "
 
 
 
malatyatekhaber.com
Kaynak: Editör:
Etiketler: yalnız, düşünür, mustafa kemal atatürk, ilber ortaylı,
Yorumlar
Haber Yazılımı