Haber Detayı
06 Mart 2021 - Cumartesi 21:48
 
Güvenç Mahallesi'nde İçme Suyunda Arsenik Tespit Edildi
Malatya'nın Hekimhan ilçesi Güvenç Mahallesi'nde içme suyunda arsenik tespit edildi.
GÜNDEM Haberi
Güvenç Mahallesi'nde İçme Suyunda Arsenik Tespit Edildi

Malatya'nın Hekimhan ilçesi Güvenç Mahallesi'nde içme suyunda arsenik tespit edildi.

 Malatya'nın Hekimhan ilçesi Güvenç mahallesinde içme suyuna kimyasal madde karıştığı gündeme geldi. Bir süredir Hekimhan'da siyanürle altın ve cevher aranmasına karşı çıkan ve sürekli olarak konuyu kamuoyuna duyuran Han Yolu Doğa Ve Kültür Varlıklarını Koruma Platformu tarafından yapılan açıklamada İlçeye bağlı Güvenç mahallesinde içme suyuna Arsenik kimyasal maddesi karıştığının tespit edildiği belirtildi. 

Konu ile alakalı yapılan açıklamada Han Yolu Doğa Ve Kültür Varlıklarını Koruma Platformu tarafından yapılan açıklamada: "Hekimhan Güvenç Mahallesi muhtarı Feyzullah Çelebi Mahallesindeki ölümlerin büyük bölümünün kanserden olduğunu gerekçe göstererek içme sularının maden sahasından geldiğini belirterek sağlık açısından uygun olup olmadığının araştırılması ve su analizinin yapılması için 08/01/2021 tarihinde Malatya Sağlık İl Müdürlüğüne dilekçe ile başvuruda bulunmuş.
Malatya ve Kayseri Halk sağlığı laboratuarlarında yapılan Su analiz sonuçlarının kendisine ulaştığını bildiren Muhtar Feyzullah Çelebi; " içme sularında yüksek oranda arsenik tespit edildiğini" Çelebi ayrıca söyledi. Sağlık İl Müdürlüğünün ilgili raporları MASKİ ye bildirdiğini ve kendisinin de MASKİ yetkilileri ile görüştüğünü, MASKİ yetkililerinin gerekli çalışmaları yapacağını açıkladı.
Han Yolu Doğa Ve Kültür Varlıklarını Koruma Platformunun açıklamasının devamında ise‘’Hiçbir zenginlik bir canlının hayatından daha değerli değildir.’ Bu nedenle Han Yolu Doğa ve Kültür Varlıkları Koruma Platformu olarak olayın takipçisi" ifadelerine yer verildi.

 

 

 

 

malatyatekhaber.com

 

Kaynak: () - habermerkezi Editör: malatyatekhaber
Etiketler: malatya haber,
Yorumlar
Haber Yazılımı