Haber Detayı
24 Ocak 2021 - Pazar 02:31
 
Elazığ Depreminin Yıldönümü
24 Ocak 2020 yılında yerel saatle 20.55'te Elazığ'ın Sivrice ilçesinde meydana gelen ve Malatya başta olmak üzere birçok ilde şiddetli hissedilen, 4'ü Malatya 37'si Elazığ'dan 41 vatandaşın hayatını kaybettiği depremin yıldönümü.
GÜNDEM Haberi
Elazığ Depreminin Yıldönümü

24 Ocak 2020 yılında yerel saatle 20.55'te Elazığ'ın Sivrice ilçesinde meydana gelen ve Malatya başta olmak üzere birçok ilde şiddetli hissedilen, 4'ü Malatya 37'si Elazığ'dan 41 vatandaşın hayatını kaybettiği depremin yıldönümü.

2020 Elâzığ depremi, 24 Ocak 2020 tarihinde yerel saatle 20.55'te Türkiye'nin Elâzığ ilinde meydana gelen ve başta Elâzığ ve Malatya olmak üzere tüm Doğu Anadolu bölgesini etkisi altına alan merkez üssü Elâzığ'nın Sivrice ilçesine bağlı Çevrimtaş köyü olan 5 ve yaklaşık 22 saniye kadar süren deprem. Deprem Doğu Anadolu Fay Hattı üzerinde, Anadolu ve Avrasya plakaları arasındaki sınırda meydana geldi. Depremin büyüklüğü Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından büyüklüğünü 6,5 Mw, USGS tarafından 6,7 Mw, AFAD tarafından 6,8 Mw, Avrupa deprem araştırma şirketi EMSC tarafından 6,8 Mw olarak açıklandı. USGS depremin derinliğini 10 kilometre, EMSC ise 15 kilometre olarak açıkladı.

ÇOK SAYIDA İLDE HİSSEDİLDİ

Deprem; Adıyaman, Adana, Batman, Bingöl, Çorum, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Mardin, Osmaniye, Samsun, Sivas, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tokat ve Tunceli gibi birçok il ve Irak, İran, İsrail, Lübnan ve Suriye'de de hissedildi.

Depremde Elâzığ, Malatya, Kahramanmaraş, Diyarbakır, Şanlıurfa, Adıyaman ve Batman'da bazı binalar yıkıldı. Depremin kırsal bölgelere olan yakınlığı nedeni ile nihai hasarın tespitinin zaman alacağı belirtildi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, son açıklamasında 37'si Elâzığ, 4'ü Malatya'da olmak üzere 41 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Depremin ardından ilk açıklamaları yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun açıklamalarına göre, 41 kişi öldü ve 1.466 kişi hafif ve orta derecede yaralandı. Bazı binalar yıkıldı. NTV canlı yayınına katılan Elâzığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, kent genelinde 3 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Malatya Valisi Aydın Baruş da "Malatya'daki depremde şu ana kadar toplam 3 vatandaşımız öldü. Doğanyol, Pütürge ve Kale ilçelerimizde toplam 45 kişi yaralandı." belirtti. 
 
AFAD, Elâzığ'da meydana gelen depremde 41 kişinin hayatını kaybettiğini, enkazdan sağ kurtarılan kişi sayısının 45 olduğunu, 1.607 kişinin ise hastanelere başvurduğunu açıkladı.

Kahramanmaraş'ta bir kişi,  Adıyaman'da bir kişi  ve Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde bir kişi deprem sebebiyle kalp krizi sonucu öldü.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un açıklamalarına göre Elâzığ'da 5, Malatya'da 25 bina yıkıldı.

 

Jandarma Ekipleri Deprem Bölgesinde

 

 

Malatya Valisi Aydın Baruş Hasarlı Binalarda İncelemelerde Bulunuyor

 

 

Malatya'da hasar alan bir ev
 
 
 
 
 
 
Deprem sonrası hasar alan ve daha sonra yıkımı gerçekleştirilen 4K sitesi
 
 
 
 
 
Depremin şiddetiyle yıkılan bir mesken
 
 
 
 
 
 
Depremde hasar alan Cami'nin Kubbesi
 
 
 
 
 
Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan incelemelerde bulunuyor
 
 
 
 
 
 
Depremde evlerini kaybeden bir aile Malatya Milletvekili Veli Ağbaba'dan yardım istiyorlar 
 
 
 
 
Gürkan ve Vali Baruş incelemelerde bulunuyorlar
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
malatyatekhaber.com
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak: () - habermerkezi Editör: malatyatekhaber
Etiketler: malatya deprem, elazığ deprem
Yorumlar
Haber Yazılımı