Haber Detayı
22 Haziran 2018 - Cuma 18:16
 
Eğitim Sen'den Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğine tepki
EĞİTİM Haberi
Eğitim Sen'den Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğine tepki

Eğitim Sen Malatya Şubesi tarafından yapılan yazılı basın açıklamasıyla Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumlarına Yönetici Görevlendirme Yönetmeliğine tepki gösterildi.

"YÖNETİCİLER YAZILI VE SÖZLÜ MÜLAKATTAN MUAF TUTULMUŞTUR"

Eğitim Sen Malatya Şube Başkanı Tarık Kaya tarafından yapılan yazılı basın açıklamasında, yeni yayınlanan yönetmeliğin Milli Eğitim Bakanlığı'nın mevcut yönetici kadrolarını korunduğu ve ayrıcalıklı hale getirildiği savunuldu. Kaya: "Hâlbuki ilgili yönetmelik 14 ay önce, 22.04.2017 tarihinde itirazlarımız dikkate alınmadan düzenlenmiş ve kadrolaşma amacıyla yönetici görevlendirmelerinde sözlü sınav tek usul olarak belirlenmişti. Ancak yayınlanan değişiklikle birlikte (md/14), değerlendirmelerin sözlü ve yazılı sınav şeklinde yapılacağı düzenlenmiştir. Seçimden 2 gün önce değiştirilen yönetmelik ile mevcut yönetici kadrolarının içlerine su serpen düzenlemeler yapılmış, şu anda yönetici olanların yeniden görevlendirilmeleri durumunda (md/27) yazılı ve sözlü sınavdan muaf tutulmaları sağlanmıştır." ifadelerini kullandı.

DEĞERLER EĞİTİMİ UYGULAMASINA ELEŞTİRİ

Ayrıca yönetmeliğin 16. maddesi ile yazılı sınav konusuna "değerler eğitimi" eklendiğini söyleyen Kaya: "Müfredatın tamamını bilimsel, pedagojik anlamda hiçbir karşılığı olmayan; kamuoyunda, eğitimciler nezdinde büyük tartışmalara neden olan değerler eğitimi üzerinden düzenleyen MEB, bu kez aynı ısrarını yönetici görevlendirme yazılı sınav konularında sürdürmektedir. Kaldı ki sözlü sınav konuları arasında önceki yönetmelikte yer alan Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi konuları yönetmeliğin 20. maddesi ile çıkarılmıştır." şeklinde konuştu.

LİYAKAT YERİNE SİYASAL YAKINLIK  

Kaya Yönetmeliğin dikkat çeken başka bir maddesin de geçici 1. maddesi olduğunu söylerken sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu maddeye göre eski yönetmelik kapsamında başlatılan görevlendirme işlemlerinin, yine eski hükümlere göre sonuçlandırılması düzenlenmektedir. Çok açıktır ki geçici 1. madde seçimden önce açıklanamayan, açıklanmasında kendilerince sakınca görünen sonuçları güvence altına almak için yönetmeliğe eklenmiştir. Sözlü sınavın tek araç kullanıldığı, liyakat yerine siyasal veya kişisel yakınlıkların belirleyici olduğu bir atama yöntemi sonucunda yöneticilik sözü verilenlere dönük bir güvencedir, bu madde… Haliyle bu düzenleme ile çok sayıda yöneticinin, sonuçları seçim sonrasına ertelenen mülakatlar üzerinden görevlendirilmesi planlanmaktadır. Bu yönetmelik, liyakatı ortadan kaldırarak görevlendirmeyi planladıkları kişileri korumayı amaçlayan bir uygulamadır, bir skandaldır."

Yönetmeliği tepki gösteren Eğitim Sen'in konuyla ilgili MEB'e yönettiği sorular şöyle:

  • Yalnızca 14 ay önce yönetici görevlendirmelerinde sözlü sınavı tek usul olarak düzenlemişken, seçime 2 gün kala bu yönetmeliğe yazılı sınavı eklemenizdeki amaç nedir?
  • Eğitim emekçilerinin taleplerine, uyarılarına sırtınızı dönüp öğretmenlere performans değerlendirmesi dayatmasındaki ısrarınızı sürdürürken, liyakat ilkesini ayaklar altına alarak sözlü sınavla aldığınız yöneticilerinize neden sınav muafiyeti getirmektesiniz?
  • Var olan yöneticileri yazılı ve sözlü sınavdan muaf tutmanız, ilk defa görevlendirmelerde ise yazılı, sözlü sınav uygulamasını uygulayacağınızı ifade etmeniz eşitlik ilkesine aykırı değil midir?
  • Geçici madde ile yaptığınız düzenleme ile neyi amaçlıyorsunuz?

 

 

BÜLTEN

Kaynak: Editör:
Etiketler: Eğitim, Sen'den, Yönetici, Görevlendirme, Yönetmeliğine, tepki, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı