Haber Detayı
08 Haziran 2018 - Cuma 17:46
 
Eğitim Sen'den Yılsonu Değerlendirmesi
2017-2018 eğitim öğretim yılının sona ermesi ile birlikte ülke genelinde yaklaşık 18 milyon öğrenci karnesini aldı. Eğitim Sen Malatya Şube Başkanı Tarık Kaya, yılsonu değerlendirmesi yaparak, eğitim ve öğretimde yaşanan sıkıntıları gündeme getirdi.
EĞİTİM Haberi
Eğitim Sen'den Yılsonu Değerlendirmesi

2017-2018 eğitim öğretim yılının sona ermesi ile birlikte ülke genelinde yaklaşık 18 milyon öğrenci karnesini aldı. Eğitim Sen Malatya Şube Başkanı Tarık Kaya, yılsonu değerlendirmesi yaparak, eğitim ve öğretimde yaşanan sıkıntıları gündeme getirdi.

Sendika binasında sendika üyeleri ile birlikte bir basın açıklaması gerçekleştiren Tarık Kaya, 2017-2018 eğitim öğretim yılında emek veren eğitim emekçilerine teşekkür ederek, öğrencilere de başarılar diledi.

“CİNSEL İSTİSMAR VAKALARI ARTTI”

‘Son dönemlerde cinsel istismarın arttığını’ belirten Kaya; “Eğitimde yaşanan ve yapısal hale gelen sorunlar her ne kadar görmezden gelinmeye çalışılsa da, eğitim sorunu halkın en temel gündemini oluşturmayı sürdürmektedir. Çocuklarımız eğitim hakkından eşit koşullarda yararlanamamış, çocuk yaşta evlenmeyi özendiren düzenlemeler yapılmış, çocuk işçiler sorunu büyümüş, okullarda, yurtlarda, kurslarda çocuklara yönelik cinsel istismar ve şiddet vakaları artmıştır. Eğitimde ve toplumsal yaşamda yaşanan çocuk istismarının üzerini örtme çabalarına rağmen, geçtiğimiz dönemde cinsel istismar ve cinsel saldırıların artmasına yol açacak yasal düzenlemeler gündeme gelirken, kadına ve çocuğa yönelik çok sayıda taciz ve tecavüz olayı yaşanmıştır” dedi.

“GÖZYAŞI İLE DIŞARI ÇIKTILAR”

TEOG sınav sistemini değerlendiren Kaya; “2017-2018 eğitim öğretim yılı başından itibaren uygulanmaya başlanan yeni müfredatın bilimsel değerlendirme ve pilot uygulama yapılmadan uygulanmaya başlanması ve yıllar içinde yapboz tahtasına çevrilerek sürekli değiştirilen sınav sistemleri nedeniyle öğrenci ve velilerin kafası hiç olmadığı kadar karıştırılmıştır. TEOG yerine getirilen sistemin, üniversiteye giriş sınavı gibi olmadığını, dolayısıyla öğrencilerimizin ikinci bir şansının bulunmadığı, bu nedenle öğrencilerin telafisinin mümkün olmayan bir dayatmaya mahkûm edildiği açıktır. AKP ve MEB tarafından yaratılan sınav kaosunun sonucunun çocuklarımızda nasıl bir travmaya neden olduğunu 2 Haziran’da yapılan sınav günü okul bahçelerinde, soru kitapçıklarının başında ağlayan yüz binlerce çocuğun gözyaşları ailelerinin öfkesi göstermiştir. MEB’in ‘sınavı kaldıracağız’ söylemiyle başlayan ve devamında gelen çelişkili açıklamalar, yerleştirme kılavuzunun açıklanmamasıyla öğrencilerin ve velilerin ne ile karşılaşacaklarını bilmedikleri bir liseye geçiş sistemi ortaya çıkmıştır. Sınav yerleştirme kılavuzunun seçim sonrasına, 25 Haziran’a ertelenmesi, öğrenci ve veliler açısından yaratılan kaosun devam edeceğini göstermiştir” şeklinde konuştu.

“SİYASİ TORPİL VAR”

‘Öğretmen atamalarında siyasi torpilin uygulandığını’ iddia eden Kaya; “Öğretmen atamalarında temel sorun, toplumun hemen her kesimi tarafından ‘siyasi torpil’ ve ‘kayırmacılık’ olarak algılanan mülakat sınavı ile sınırlı değildir. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ataması yapılmayan öğretmen sayısını 438 bin, resmi öğretmen açığını ise 109 bin olarak açıklamıştır. Eğitimde ciddi anlamda öğretmen açığı olmasına rağmen, yeterince atama yapılmaması nedeniyle 2003-2017 yılları arasında KPSS’ye giren her 100 öğretmenden ortalama 17’sinin ataması yapılmış, geriye kalan 83 işsiz öğretmen ya tekrar sınava girmek ya da başka alanlarda çalışmak zorunda bırakılmıştır” ifadelerinde bulundu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Eğitim, Sen'den, Yılsonu, Değerlendirmesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı