Haber Detayı
18 Şubat 2019 - Pazartesi 20:02
 
Eğitim Sen'den Üyelerinin Tutuklanmasına Tepki
Eğitim Sen Malatya Şubesi tarafından yapılan açıklamada üyeleri Tarık Kaya ve Songül Tunçdemir'in tutuklanmasına tepki gösterildi.
GÜNDEM Haberi
Eğitim Sen'den Üyelerinin Tutuklanmasına Tepki

Eğitim Sen Malatya Şubesi tarafından yapılan açıklamada üyeleri Tarık Kaya ve Songül Tunçdemir'in tutuklanmasına tepki gösterildi.

Eğitim Sen Malatya Şube Başkanı Kazım Albayrak tarafından yapılan açıklamada Tarak Kaya ve Songül Tunçdemir'in tutuklanmalarının hukuki bir gerekçesi olmadığı savunulurken: "Tutuklanan arkadaşların adresleri belli olup,kaçma şüphesi de bulunmamaktadır. Tutuklama gerekçesi olarak sosyal medya ve propaganda gösterilmektedir. Eski Şube Başkanımız Tarık KAYA sosyal medya kullanmadığı gibi sendikal faaliyetlerde genel merkezimizin almış olduğu kararlar doğrultusunda kamuoyuna açıklamalarda bulunmuştur. Yasadışı faaliyet sayılabilecek hiçbir açıklaması olmamıştır. Genel merkezimizin almadığı hiçbir uygulamaya gitmemiştir. Tutuklama bir tedbir alma yöntemidir.Eski yöneticilerimiz ve üyelerimiz belirli bir ikametgaha sahip olup, ayrıca Tarık KAYA öğretmen olarak görev yapmaktadır. Bu karar bir önlem olmaktan çok tamamı ile cezaya dönüşmüştür. 15/02/2019 Cuma günü yapılan mahkemede 2.Ağır Ceza Mahkemesi 2019/129 sorgu talebi ile tutuksuz yargılama kararı vermiş, ancak Savcılığın 2019/3808 sayılı itirazı doğrultusunda 5.Ağır Ceza Mahkemesi tutuklamaya dönüştürmüştür. Bu durum sürecin Hukuki değil siyasi olduğunun kanıtıdır.

Albayrak, tutuklamaların Eğtim Sen'e yönelik bir algı oluşturma çabası taşıdığını savunurken: "Son yıllarda her seçim öncesi bu tip gözaltı ve tutuklamalar, sendikamıza, partilere ve demokratik kitle örgütlerine yönelik bir algı oluşturma amaçlı olup, hukuksuz, mesnetsiz suçlamalar ile yapılan bu tutuklamaların derhal sonlandırılmasını talep ediyoruz. Genel Merkezimiz tarafından alınan kararları, eylem ve etkinlikleri yasa dışı faaliyet gibi göstererek, yapılan yıldırmaya yönelik hukuksuz işlemleri tanımıyoruz. Tutuklanan üyelerimizin; eski şube yöneticileri olarak yaptığı basın açıklamaları; mitinglere katılımı, düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamındaki paylaşımları, demokratik eylem ve etkinlikleri, Anayasa ile güvence altına alınmış temel hak ve özgürlükler kapsamındadır." dedi.

 

malatyatekhaber.com-bülten

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: tarık kaya, songül tunçdemir, kasım albayrak, eğitim sen, malatya
Yorumlar
Haber Yazılımı