Haber Detayı
21 Şubat 2020 - Cuma 21:46
 
Dünya üzerinde en önemli 8 mimari yapı
Dünya üzerinde yapılan ve ziyaret edilmesi gerekli olan en önemli 8 mimari yapıyı sizler için derledik. Bu yapılar hangileri, nerede, ne zaman ve kimler tarafından yapılmış... Teferruatlar haber içeriğimizde...
KÜLTÜR Haberi
Dünya üzerinde en önemli 8 mimari yapı

8-) Brasilia Katedrali - Brezilya:

Hiperbölik şekle sahip betonarme bir katedraldir. 40 metre yüksekliğinde her biri 90 ton ağırlığında 16 sütundan meydana gelen yapının tepe ve yan kısımları camdır. 1970'de sadece iki yılda tamamlanan yapı ülkenin en çok turist çeken yapılarındandır.

7-) Kubbet-üs Sahra - Filistin:

Yedinci yüzyılın sonlarına doğru inşa edilen bu yapı genellikle Mescidi Aksa ve Hz. Ömer'in inşa ettirdiği camii ile karıştırılmaktadır. Kanuni zamanında da eklemeler yapılan tarihi yapı, İslam mimarisinin baş yapıtlarından birisi olarak kabul edilir.

6-) Aziz Vasil Katedrali - Rusya:

1561'de tamamlanan yapı Moskova'nın en dikkat çeken yapılarının başında gelir. Kızıl Meydan'ın güney kısmında bulunan katedral ilginç mimarisi ve rengarenk desenleri ile Rusya'nın sembolüdür. Ayrıca yapı UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer almaktadır.

5-) Lotus Tapınağı - Hindistan:

Yeni Delhi'de yer alan bu tapınak saflığı temsil eden ve açmış bir lotos çiçeğinden esinlenerek beyaz mermerden inşa edilmiştir. 1986'da tamamlanan 70 metre yüksekliğindeki yapı, bugüne dek 70 milyondan fazla kişi tarafından ziyaret edildi.

4-) Ayasofya - Türkiye:

Kutsal bilgelik anlamına gelen Ayasofya, birinci Justinianus tarafından 532 yılında yapımına başlanan ve 537 yılında tamamlanan bir yapıdır. 916 yıl kilise, 480 yıl cami olmak üzere 1400 yıl ibadete açık olan bir mabettir. 1935 yılından itibaren ise müze olarak hizmet vermektedir.

3-) Dhammakaya Tapınağı - Tayland:

1970 yılında yapımına başlanan bu devasa tapınak, heykelleri ve ilginç mimarisi ile turistlerin oldukça ilgisini çeken bir yapıdır. Tapınağın merkezinde kocaman bir kubbe ve kubbenin içinde, çevresinde ise bir milyondan fazla Buda heykeli bulunmaktadır.

2-) La Sağrada Familia - İspanya:

Halk arasında bitmeyen kilise olarak bilinen bu yapının inşaatına 1882 yılında başlanmıştır. Birçok kez yarım kalan kilisenin inşaatı hala devam etmekte ve 2026'da biteceği öngörülmektedir. Barcelona'nın en çok ziyaret edilen yerlerinden birisidir.

1-) Kabe-i Şerif - Suudi Arabistan:

İslam dünyasının nabzının attığı kutsal yapının tarihi, rivayete göre Hz. Adem'e kadar uzanmaktadır. Hz. İbrahim ve Hz. İsmail tarafından temelleri atılan, birçok kez tamirattan geçmiş ve en son Osmanlı Padişahlarından 4. Murad tarafından tamiratı yapılmıştır.

malatyatekhaber.com

Kaynak: Editör:
Etiketler: kabei şerif, türkiye, ayasofya, rusya, hindistan, brezilya,
Yorumlar
Haber Yazılımı