Haber Detayı
10 Şubat 2021 - Çarşamba 23:39
 
Doğanşehir'den Rüşvetle Soruşturma Bilgilerini Sızdırdılar
Fetullahçı Terör Örgütü elebaşısı Fetullah Gülen’in avukatı Adnan Şeker’in de aralarında bulunduğu 7 sanığın, örgüt adına UYAP üzerinden soruşturma bilgilerinin rüşvetle sızdırılmasına ilişkin davada yargılamaya devam edildi. Şeker, mahkemede örgütsel kayıtların ‘mesleki’ olduğunu öne sürdü.
ASAYİŞ Haberi
Doğanşehir'den Rüşvetle Soruşturma Bilgilerini Sızdırdılar

Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Genel Müdürlüğü yetkililerinin 1 Temmuz 2016 ile 15 Ocak 2019 arasında Malatya Doğanşehir Adliyesinde yakalama ve soruşturmalara ilişkin sorgulamaların orantısız şekilde arttığını fark etmesi üzerine soruşturma başlatıldı. İlçe adliyesinin iş yoğunluğu dikkate alındığında sorgulama işlemlerini olağan dışı bulan yetkililerin araştırması sonucu, 9 bin 830 farklı T.C. kimlik numarasıyla 5 bin 738 FETÖ, 28 PKK, 2 DHKP-C, 4 terör örgütü MKP bağlantılı kişilerin bilgilerinin sorgulandığı ortaya çıktı. Usulsüz sorgulamanın yapıldığı bilgisayarın, Doğanşehir Adliyesi katiplerinden Nazif Gürkan Şen'e ait olduğu anlaşılması üzerine aralarında Şen ile FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in avukatlarından Adnan Şeker'in de bulunduğu birbirleriyle bağlantılı 7 şüpheli hakkında dava açıldı.

Sabah Gazetesinden Dihan Dumanoğlu'nun haberine göre, İddianamede, şüphelilerin, "FETÖ üyeliği", "zincirleme şekilde gizliliğin ihlali", "kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek veya yaymak", "rüşvet verme" ve "rüşvet alma" suçlarından cezalandırılmaları istendi.


"SORGULAMA YAPTIRDILAR"

Ankara 24. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen sanık Betül Fırat, davaya konu olan işlemlerin avukatlık mesleğinin gereği olduğunu, kimseye ait kişisel verileri özel olarak temin etmediğini ileri sürdü. Avukat olarak hukuk dışı herhangi bir şey yapmasının söz konusu olmadığını öne süren Fırat, "Ben yaptığım işlemler için kimseye para vermedim. Menfaat sağlamadım, rüşvet suçunu oluşturabilecek bir işlem yapmadım" dedi. Fırat, gözaltına alındığında evinde bulunan paralara ilişkin de mesleki faaliyetleri kapsamında elde ettiği birikimler olduğunu öne sürerek, paranın iadesini istedi. Kendisiyle alakalı soruşturma olup olmadığını sanıklardan Nazif Gürkan Şen'e sorgulatıp sorgulatmadığının sorulması üzerine, Fırat sorgulama yaptırdığını belirtti. Mahkeme başkanının 2013-2014'deki hakim savcılık sınavlarına girip girmediğini sorması üzerine sanık Fırat, Adli ve İdari yargı sınavlarına girdiğini bu sınavlara o dönem cemaat olarak bildiği örgütün, hakim-savcı çalışma evinde hazırlandığını belirtti.

'ÖRGÜTSEL KAYITLAR MESLEKİ GÖRÜŞME'

FETÖ elebaşı Gülen'in avukatı sanık Adnan Şeker de dava dosyasını detaylı inceleyemediğini, okuduğu kadarıyla hakkındaki suçlamaları kabul etmediğini belirterek, tahliye talebinde bulundu. Dava dosyasına giren ve örgütsel nitelikte olduğu tespit edilen telefon kayıtlarının mesleki görüşmeler olduğunu savunan Şeker, iletişim tespit tutanaklarının dava dosyasından çıkarılmasını istedi. Kovuşturma ve soruşturma aşamasında adil yargılanma ilkesinin ihlal edildiğini iddia eden Şeker, beraat talebinde bulundu. Mahkemede tanık Elif O, sanıklardan Hilal Kamacı'nın Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde okuduğu sırada örgüt evinde kaldığını ve kendisinin sanığın o dönem 'ev ablalığını' yaptığını söyledi. Tanık Fatma G ise, 2010-2013 yılları arasında o dönem cemaat olarak bildiği örgütün evlerinde kaldığını belirterek, "Hilal o dönem İstanbul Üsküdar'daki cemaat evinde kalıyordu. Sohbetlere birlikte katılırdık" diye konuştu. Mahkeme heyeti tutuklu sanıkların tahliye taleplerini reddederek mevcut hallerinin devamını kararlaştırarak davayı erteledi.

Kaynak: () - habermerkezi Editör: malatyatekhaber
Etiketler: malatya haber,
Yorumlar
Haber Yazılımı