Haber Detayı
03 Ocak 2020 - Cuma 17:02
 
"Cumhuriyet Tarihinde İlk"
Hazine ve Maliye Bakanımızın açıkladığı Türkiye'deki Esnaf ve Sanatkârlara kullandırılan kredilerin faiz oranlarını düşürmesi esnafı sevindirirken, Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifleri 21. Bölge Birliği Başkanı İsmet Bayram, kredi faiz oranlarının bu kadar düşeceğini tahmin etmediklerini söyleyerek, esnafın bu fırsatları iyi değerlendirmesini talep etti.
EKONOMİ Haberi

Hazine ve Maliye Bakanımızın açıkladığı Türkiye'deki Esnaf ve Sanatkârlara kullandırılan kredilerin faiz oranlarını düşürmesi esnafı sevindirirken, Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifleri 21. Bölge Birliği Başkanı İsmet Bayram, kredi faiz oranlarının bu kadar düşeceğini tahmin etmediklerini söyleyerek, esnafın bu fırsatları iyi değerlendirmesini talep etti. 
 

"CUMHURİYET TARİHİNDE İLK"


Faiz oranlarında yaşanan bu kadar düşüşün Cumhuriyet tarihinde ilk olduğunu ifade eden Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifleri 21. Bölge Birliği Başkanı İsmet Bayram; "Hazine ve Maliye Bakanımızın açıkladığı Türkiye'deki Esnaf ve Sanatkârlara kullandırılan kredilerin faiz oranlarını düşürdü. Tabi bu krediler Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifleri aracılığıyla kullandırılan krediler. Cumhuriyet tarihinde ilk defa faiz 4,5'la kredi vermeye başlayacak. Cumhuriyet tarihinde ilk defa böyle bir kredi vereceğiz. Bu bizim için hem önümüzün açılması hem can suyu hem ticaret hacminin azaldığı panzehir sıcak paradır. Sıcak paranın piyasaya girmesi, küçük esnafın kalkınmasında rolünün hepimiz biliyorsunuz" dedi. 
 

 "SÜRPRİZ OLDU"


2 derece düşüş beklemediklerini ifade eden Bayram; "Bundan 6,7 ay önce faiz oranlarımız, ekonomik ve döviz kurundaki dalgalanmalardan dolayı 8'e çıkmıştı. Ancak kısa vade içerisinde hükümetin, müdahaleleriyle önce 6'ya şimdi de 4,5 e düşürüldü. Bu bizim için büyük bir sürpriz oldu. Kısa bir dönem içerisinde Esnaf ve Sanatkârların kullanmış oldukları kredilerde faiz oranları aşağılara çekildi. Mukayese edilemeyecek kadar. Bizim kredilerin en cazip tarafı ekslem bakiye sistemine göre faizlerin değişmesi. Bankalardan kredi kullandığınız zaman ilk taksitte ne ödüyorsanız, son taksite de onu ödüyorsunuz. Ama bizde ana para yattıkça borç eksildikçe, faiz oranları da aşağıya doğru kendi kendine aşağı doğru iniyor. Bizim vermiş olduğumuz krediler amacıda kullanılır, zamanında ödenirse, bugünkü faiz sistemi içerisinde bedava para denecek kadar aşağılarda. Yeter ki esnaf arkadaşımız aldığı parayı amacında kullansın, zamanında ödesin. Amacında kullanmayıp, zamanında ödemediği taktirde sıfır faizli kredi de versek bir gün onu ödemekte sıkıntı çekecektir" diye konuştu. 
 

"BULUNMAZ BİR FIRSAT"


Faiz oranlarında yaşanan düşüşlerin esnaf için bulunmaz bir fırsat olduğuna vurgu yapan Bayram; "Özellikle bizim bölgemizde ticaret hacmi, batı bölgelerine göre her geçen gün daha da daralıyor. Bunun en büyük etkeni, internet alış verişleri. küçük esnaf ve sanatkarı yaraladı.Artık bırakın ülkedeki internet mağazacılığını, dünyadaki internet alış verişi ülkemizdeki küçük esnafı etkiledi. Cumhurbaşkanımız, faiz konusunda çok titiz. Merkez Bankası faiz indirimine gittikçe bizimkilerde kredi oranlarını aşağıya çekilecek. Malumuz üzere olduğu gibi bizim kredilerimizin faizinin 50'sini hazineden sürbülanse ediyor.Yani kaç lira aldıysa o paranın faizinin yarısını biz yarısını da devlet veriyor. Son şekline baktığımızda 4,5'unu esnaf veriyorsa, 4,5'unu da devlet Hazineden Merkez Bankasına ödüyor. Devlet 50'sini sürbülanse ediyor. Buda esnaf ve sanatkar için bulunmaz bir fırsat" dedi. 
 

ESNAFA TAVSİYE


Bayram esnafın bu fırsatı iyi değerlendirmesini isteyerek; "Şunu tekrar ifade etmek istiyorum ki, ticaret hacminin daraldığı yerde panzehir sıcak paradır.Sıcak parada küçük esnaf ve sanatkar, bizim vasıtamızla erişiliyor. Krediye erişim noktasında, biz Tansu Çiller döneminde güzel günler yaşadık. Ama şu günlerde biz altın çağımızı yaşıyoruz diyebiliriz. Bölge birliğimize bağlı 5 il ve illerin ilçeleri var. Hiç bir kooperatifimizin finansman sıkıntısı yoktur. Erişim noktasında sıkıntı yoktur. Yeter ki idareci arkadaşlarımız biraz çaba göstersinler. Kredilerimizi esnaf ve sanatkara anlatsınlar. Sadece yerimizde masada oturmakla olmaz bu işler. Esnafa tavsiyede bulunan Bayram, almış olduğunuz krediyi amacında kullanın. Esnaf bizden almış olduğu parayı işletmeye girerse, o para  bu sistem içerisinde zarar etmez. Alır çar çur eder, getirisi olmayan şeylere yatırırsa gider. Bizde teşkilat olarak bir adım da biz attık. 1,5 olan hizmet komisyonlarımızı 1'e çektik. Yani şuanda demektir ki, devletin desteğiyle faizleri 1,5 aşağı çekmesiyle yarım puanda biz ekledik. 2 aşağı inmiş durumda. Şuanda geldiğimiz nokta, son yıllarda geldiğimiz en iyi noktalardan bir tanesi" ifadelerinde bulundu.

 

 

malatyatekhaber.com

Kaynak: Editör:
Etiketler: esnaf ve sanatkarlar, malatya haber, malatya tek haber, ismet bayram
Yorumlar
Haber Yazılımı