Haber Detayı
21 Mayıs 2019 - Salı 17:17
 
Çin, Türklere ait madenleri çalıyor
69 Yıldır Çin esareti altında tüm özgürlüklerinden mahrum bırakılan, bitmek tükenmek bilmeyen baskı ve zulüm uygulamalarının yanı sıra Doğu Türkistan’daki tüm zenginlikler keyfi bir şekilde talan edilerek bölge ekonomik açıdan epey yıprandı.
DÜNYA Haberi
Çin, Türklere ait madenleri çalıyor

Çin işgali altındaki Doğu Türkistan, yer altı zenginliklerine ve bereketli topraklarına rağmen, Çin işgalindeki fakir bölgelerinden biridir.

Çin sömürgeci ekonomisinin temel hammadde sağlayıcısının Doğu Türkistan olduğu göz önüne alınırsa bölgenin neden fakir olduğu ortaya çıkar.
Çin sömürge yönetimi Doğu Türkistan’ın uranyum, doğal gaz, petrol, altın gibi madenleri Çin’e transfer edilmekte ve bu doğal kaynakların kullanımı her yönüyle merkezi yönetimin denetimi altında tutulmaktadır. Bu kaynakların gerçek sahibi olan Doğu Türkistan Müslüman Türklerinin ise “ne kadar üretim yapıldığı, kar paylarının ne olduğu” gibi konularda bilgi edinmeleri dahi mümkün değildir.

Çeşitli bahaneler ile hapsedilen veya ”Yeniden Terbiye Merkezi” adıyla Toplama kamplarına kapatılan, yüz binlercesi Çin’in iç kesimlerine ucuz iş gücü olarak gönderilen Müslüman Türklere ait toprakların tüm zenginlikleri hâlâ Çin komünist yönetimi tarafından hunharca çalınıyor.

Çin Merkezi Halk Radyo İstasyonunda Doğu Türkistan’ın batı kesiminde sefere başlayan 10 bin ton kapasiteli yük taşıma tren istasyonlarının aktif olarak ilk sefer rotalarının belirlendiği ve korla’dan yola çıktığı yer alıyor.

Haberde Taşıyıcı trenlerin tam 1600 metre ve 101 vagonlu olduğu ileri sürülüyor. Ve buda bölgedeki yeraltı kaynakların ve doğal madenlerin hızlıca çalınması anlamına geliyor.

 

Kaynak: Türkistan Press

Kaynak: Editör:
Etiketler: doğu türkistan, çin, uranyum, altın, petrol
Yorumlar
Haber Yazılımı