Haber Detayı
08 Haziran 2018 - Cuma 15:32
 
CHP’DEN ALEVİ EŞİT YURTTAŞLIK DERNEĞİNE ZİYARET
Cumhuriyet Halk Partisinden, Alevi Eşit Yurttaşlık Derneğine ziyaret gerçekleştirildi. Ziyarette Alevilerin yaşadığı sıkıntılar ve talepleri konuşuldu.
SİYASET Haberi
CHP’DEN ALEVİ EŞİT YURTTAŞLIK DERNEĞİNE ZİYARET

Paşaköşkü mahallesinde bulunan dernek ziyaretine, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, CHP Malatya Milletvekili 3. Sıra adayı Berna Karadaş ve parti yöneticileri ile birçok STK temsilcisi ve dernek yönetimi katıldı.

AĞBABA’YA 10 MADDELİK DOSYA TESLİM EDİLDİ

 Gerçekleştirilen ziyarette CHP’li Veli Ağbaba’ya, Alevilerin sorunları ve taleplerini içeren bir dosya teslim edildi. Alevi Eşit Yurttaşlık Derneği Başkanı Erdoğan Ünverdi, dosyayı teslim etmeden önce, ziyaretlerinden dolayı CHP heyetine teşekkür etti. Ünverdi ayrıca ; “Bir seçim süreci yaşamaktayız. Bu seçim süreci Türkiye için önemli bir süreç. Tek adam dayatması, tek adamın egemen olduğu ve her dediğinin olduğu bir süreçten geçiyoruz. Bu anti demokratik sisteme dur diyebilmek için, demokrasiden, çoğulculuktan yana güçlerin bir araya gelerek tek adam egemenliğine dur demesi gerekiyor. Bunun için demokrasiden yana olan güçlerin bir arada çalışması daha da önemli olduğunu görüyoruz. Bir oy ile bir şey olmaz dememiz lazım. Hepimiz sandıklara gitmeliyiz. Şunu asla unutmamalıyız ki, Türkiye önemli bir süreçten geçiyor” dedi.

“AYRIMCILIK YAPMAYACAĞIZ”

‘Bizim iktidarlarımızda Alevi, Sünni, Kürt, Türk ayrımı olmayacak’ ifadelerine yer veren CHP Malatya Milletvekili adayı Berna Karadaş ise; “Son 16 yıldır Aleviler, asimile ve inkâr edilen bir toplum olmuştur. Hala Cem evleri ibadet hane olsun mu, olmasın mı tartışmaları devam etmektedir. Biz CHP’li belediyelerimizde bu sorunu çözmüş durumdayız. Alevilerin sorunları sadece Cem evleri ile sınırlı değil elbette. Özellikle eğitim anlamında ciddi bir asimilasyon politikası yürütülmektedir. Bizim iktidarlarımızda Alevi, Sünni, Kürt, Türk ayrımı olmayacak” şeklinde konuştu.

 “EĞİTİMDE 3. DÜNYA ÜLKELERİ ARASINDAYIZ”

Türkiye’deki eğitim sisteminin 3. Dünya ülkeleri arasında yer aldığını dile getiren CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba; “Türkiye’de son dönemde eğitim sistemi tamamen bozulmuş durumda. Laik ve bilimsel eğitimden uzak, sadece tek tip insan yetiştirilme amaçlanmış bir eğitim sistemi dayatılıyor. Türkiye eğitimde 3. Dünya ülkeleri arasında yerini almış durumda. Hiç kimse hiçbir çocuk zorla bir okula gönderilmemeli. İmam Hatiplere giden çocuklarımızın da önü kesilmemeli, Hiçbir çocukta zorla imam hatip okullarına gönderilmemeli. Bugün dayatılan, herkesi tek tip okulda yetiştirmek” dedi.

 “İLK İŞİMİZ OHAL’İ KALDIRMAK OLACAK”

İktidara geldiklerinde ilk işlerinin OHAL’i kaldırmak olduğunu kaydeden Ağbaba;  “15 Temmuz sonrası 20 Temmuz’da yapılan sivil darbe yapıldı. Sivil darbeyi ilk söyleyen biziz, bizim genel başkanımız dile getirdi. Kimse çok anlamadı, sivil darbenin ne olduğunu. OHAL, Taşeron işçilerinin kadroya alınmaması, muhalif memurlar içinde meslekten atıla demektir OHAL. Yapılacak ilk işin OHAL’in kaldırılmasıdır. Mutlaka OHAL’i kaldıracağız. Yargıya güvenin sıfırlandığı, hiçbir bağımsız mahkemenin karar veremediği, yargının tamamen siyasallaştığı bir dönemle karşı karşıyayız. Türkiye’de Dolar’ın, Euro’nun ve işsizliğin artması tamamen OHAL ile ilgilidir. OHAL kaldırılsın Dolar’da düşer, işsizlikte azalır. Hukuka güven olsa yatırımcı da gelir. Can ve mal güvenliğinin olmadığı bir yerde bunların olması beklenemez”

“BİZ ZATEN TANIMIŞTIK”

 Bazı Partilerin seçim beyanlarında, ‘ Cem evleri ve Aleviler’e’ yönelik beyanlarına karşılık biz zaten  bunları yaptık diyen Ağbaba; “Biz Cem evlerini yasal ibadethane olarak tanıdık. AİHM Kararına dayanarak 230 delegemizle, CHP’ye ait belediyelerde Cem evlerini ibadethane olarak kabul ettik. Camilerde ne uygulama yapıyorsanız, cem evlerine de aynı uygulamayı yapın diyerek bir genelge ile duyurmuştuk ve bu ilk defa devletin kayıtlarında yer aldı” ifadelerinde bulundu.

 KARNE İÇİN NOT İSTEMİ

Ağbaba, konuşmasının sonunda, 2017-2018 eğitim öğretim için öğrencilere karne verilecek deyip, partisi ve kendi yaptığı çalışmaları hatırlatarak, 24 Haziran seçimlerde karneleri için not istedi. 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: CHP’DEN, ALEVİ, EŞİT, YURTTAŞLIK, DERNEĞİNE, ZİYARET,
Yorumlar
Haber Yazılımı