Haber Detayı
19 Haziran 2018 - Salı 18:19
 
AĞBABA: TAŞERON-KADROLU AYRIMINI ORTADAN KALDIRACAĞIZ
SİYASET Haberi
AĞBABA: TAŞERON-KADROLU AYRIMINI ORTADAN KALDIRACAĞIZ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ;  “Biz iktidar olursak hükümetin sendikası olmayacak işçinin sendikası olacaktır. Dolayısıyla sendikaların hükümete muhalif olmasını ve eleştirel tutumunu doğal karşılayacağız. Sendikalar arası ayrım yapmayacağız” Dedi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, TÜRK-İŞ’e bağlı sendikaların şube başkanları ile bir araya geldi. Demiryol-İş Sendikası’nda Şube Başkanı ve TÜRK-İŞ İl Temsilcisi Nurettin Öndeş ile Türk-İş’e bağlı sendika başkanları ile uzun süre sohbet eden Ağbaba, emek dünyası ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

SEÇİM BİLDİRGEMİZİ SENDİKALARIN FİKİRLERİNİ ALARAK HAZIRLADIK

İşçi sendikaları ve STK lardan sorumlu genel başkan yardımcısı olarak görev yaptığını belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba “Dolayısıyla sendikalarla çok diyalogumuz var. TÜRK-İŞ  Genel Başkanı Ergin Atalay ile hem de diğer sendikalarla istişare içerisinde partimizin politikalarını belirliyoruz. Yapılması gerekenleri onların düşüncesini alarak yapıyoruz. Seçim bildirgemizi oluştururken 3 işçi konfederasyonuna yazı yazarak bu konuda ki görüşlerini aldık. Birçok taleplerini de seçim bildirgemizde yer verdik. Özellikle TÜRK-İŞ bu konuda büyük bir katkı sundu. Bizim prensip olarak en başından beri söylediğimiz gibi, sendikaların ‘evet’ dediği hiçbir şeye hayır demeyiz ve sendikaların ‘hayır’ dediği hiçbir şeye ‘evet’ demeyiz.  Hem TÜRK-İŞ hem de bizim söylediğimiz ortak bir söz var: ‘ hükümetin sendikası olmaz işçinin sendikası olur.’Biz iktidar olursak hükümetin sendikası olmayacak işçinin sendikası olacaktır. Dolayısıyla sendikaların hükümete muhalif olmasını ve eleştirel tutumunu doğal karşılayacağız. Sendikalar arası ayrım yapmayacağız. İşçi hangi sendikayı istiyorsa, hangi sendika daha iyi çalışıyorsa biz hükümet olduğumuz zaman ona destek olacağız. Sendikanın siyasi görüşü olmaz, sendika işçi sınıfının yansımasıdır” şeklinde konuştu.

TAŞERON-KADROLU AYRIMINI ORTADAN KALDIRCAĞIZ

Ağbaba, “Biz geçen yaz sizi ziyarete geldiğimizde taşeronu sendikaya alacağız demiştik, asgari ücreti 1.500 TL yapacağız demiştik, emekliye 2 maaş ikramiye vereceğiz demiştik. O gün söylemiş olduğumuz vaatlerimiz ve bugün söylediğimiz vaatlerimizi bağdaştırmak istiyorum. Biz bu bildirgeyi hazırlarken bütün vaatlerimizi hesaplayıp bildirgemizde yer verdik. Bugün asgari ücret 900 TL den 1.500 TL ye yükselmişse bu CHP sayesindedir. Bütün olumsuzluklara rağmen taşeron kadro almışsa CHP sayesindedir. Emeklimiz bugün 1.000 TL ikramiye almışsa CHP sayesindedir. Taşeron 1.600 TL maaş alıyor ama toplu sözleşme hakkından faydalanmıyor. CHP iktidar olduğu zaman kadrolu hangi toplu sözleşme hakkından faydalanıyorsa taşeronda aynı haktan faydalanacak. Taşeron kardeşlerimiz ile kadrolu kardeşlerimiz aynı işi yapıyorsa aynı maaşı alacak ve toplu sözleşme hakkından faydalanacak.Demiryolunda ki geçici işçiye kadro vereceğiz. Asgari ücreti 2.200 yapacağız. Böylece işçinin maaşları artacak”dedi.

HERKES GİYİMİNDE ÖZGÜRDÜR

“CHP İktidarında 48 saat içinde OHAL’i kaldıracağız”ifadelerini kullanan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “ AKP hükümeti şu anda OHAL olduğu için bütün grev haklarınızı elinizden alıyor. Biz bu engeli kaldıracağız. OHAL taşeron için kadro verilirken mahkeme hakkının elinden alınmasıdır. Dolayısıyla taşeron işçi için OHAL kanun hükmünde kararname ile kadro verildi. Biz bu engeli ortadan kaldıracağız. Sendikaların önündeki engelleri kaldıracağız. Emeklilere intibak yasası çıkaracağız. Emekliye 2 maaş ikramiye vereceğiz. Kurban bayramında iktidar olduğumuz takdir de emekliye ilk maaş ikramiyesini vereceğiz. Emeklilerin en az maaşı Bin beşyüz TL olacak. Biz bu ülkenin barışı, huzuru ve güvenliği için iktidar olmayı istiyoruz. CHP iktidarında bir kişi yükselirken riyakâtı kaldıracağız. En büyük amacımız Türkiye de yoksulluğu yenmek. Yoksulluk herkesi eşit oranda vurur. Bizim amacımız yoksulluğu yenmek. Rantları keseceğiz. Zenginleşen rant üzerinden geçinenler. CHP gelirse sosyal yardımlar 2 kat artacak. Aile sigortası yardımı başlatacağız. Her eve en az 1.000 TL para girecek. Kılık kıyafetlere asla karışmayacağız. Türban olup olmaması CHP iktidarını ilgilendiren bir durum değildir. Herkes giyiminde özgürdür. Malatya’nın bütün değerlerini yaşatacağız. Dünyanın hiçbir yerinde bizim sahip olduğumuz değerler yoktur. Biz kültür dayatmasıyla karşı karşıyayız. Memleketin değerlerine sahip çıkmalıyız. Malatya’nın değerlerini öne çıkarmalıyız” şeklinde konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: AĞBABA:, TAŞERON-KADROLU, AYRIMINI, ORTADAN, KALDIRACAĞIZ,
Yorumlar
Haber Yazılımı