Haber Detayı
13 Haziran 2018 - Çarşamba 11:04
 
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, seçim çalışmaları kapsamında Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Malatya Şubesi’ni ziyaret etti. AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “ben hepsinin paşasıyım” ifadesini eleştiren Ağbaba, “Sen bizim değil, Devlet Bahçeli’nin paşasısın.” dedi.
SİYASET Haberi

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, seçim çalışmaları kapsamında Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Malatya Şubesi’ni ziyaret etti. AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “ben hepsinin paşasıyım” ifadesini eleştiren Ağbaba, “Sen bizim değil, Devlet Bahçeli’nin paşasısın.” dedi.

AKP ADAYLARI KENDİ FOTOĞRAFLARINI ASMAKTAN UTANIYORLAR

Cumhuriyet Halk Partisi’nin güçlü bir listeyle vatandaşın huzuruna çıktığını ifade eden Ağbaba, “Her tarafa kendi adaylarımızın, Genel Başkan ve Cumhurbaşkanı adayımızın fotoğraflarını asıyoruz biz. Bununla da övünüyoruz. Çünkü AKP’de iki dönem, üç dönem milletvekilliği yapıp kendi afişlerini asamayan arkadaşlar var. Allah onlara şapkalarını önlerine koyup düşünme fırsatı versin. Malatya’da sadece birkaç tane toplu fotoğrafları var onun dışında sadece Erdoğan var afişlerinde.” dedi. CHP olarak afişlerini kendi imkanları ile astıklarını ifade eden Ağbaba, “Bizim afişlerimizi Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri yapmıyor. Bazen afişlerimizi kesiyorlar ama biz sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. Büyük bir haksız rekabet var. AKP’nin iftarını TESK yapıyor, baskıyı TOBB yapıyor, afişlerini Büyükşehir Belediyesi asıyor. Bu lüks otellerde verilen iftarları milletin takdirine bırakıyoruz. Bizlerin cebinden iftar verip siyasi propaganda yapıyorlar. Bu hem kul hakkı yemektir, hem de siyasi ahlaka uymayan bir davranıştır.” diye konuştu

ALLAH KEMAL KILIÇDAROĞLU’NDAN RAZI OLSUN DEMEK LAZIM

Seçim bildirgelerinin doğru ve gerçekçi vaatler içerdiğini söyleyen Ağbaba, “Vaatlerimizin herkes tarafından ciddiye alındığını görüyoruz. Bugün emekliye bayramda bin lira ikramiye verildiyse, bu CHP ve Kemal Kılıçdaroğlu sayesindedir. Emekliye, parayı cebinize koyarken ‘Allah Kemal Kılıçdaroğlu’ndan razı olsun’ deyin diyoruz. Asgari ücret Bin 600 lira olduysa, taşeron işçisine kadro verildiyse CHP sayesinde. Bunlar verdiğimiz sözlerin doğruluğunu kanıtlıyor.” ifadelerini kullandı.

ORTADOĞUDA YANAN ATEŞİ SÖNDÜRECEĞİZ

İktidar partisinin dış politikada büyük yanlışlar yaptığını ve Türkiye’yi bataklığa sürüklediğini ifade eden Ağbaba, “Suriye’de yanan ateşe benzinle gittiler, o ateş bizim topraklarımıza da sıçradı. Sandılar ki sadece orada Suriye Devletinin başındakini götürmek kendilerine kâr getirecek. Ama görüldü ki büyük zararları oldu. Şuanda ülkemizde 3,5 milyonu aşkın mülteci var ve bu insanlara 30 milyar dolar para harcandı. Biz geldiğimizde dış politikada yapacağımız şey, bu coğrafyaya barışı getireceğiz ve mülteciler de topraklarına dönebilecek. Bizim de 16 milyonu aşkın yoksul insanımız var. Bu sorunun hızla çözülmesi gerekiyor.” dedi.

RANTİYECİLER BÜYÜYOR, HALK FAKİRLEŞİYOR

Türkiye ekonomisinin kötü yönetildiğini ifade eden Ağbaba, “İnanmayan kendi cebine bakabilir. Her gün çıkıp 3,5 kat büyüdük, dünya bizi kıskanıyor gibi hikayeler anlatıyorlar. Vatandaşta 3 buçuk kat büyüyen hiç kimse yok. 3 buçuk kat büyüyen ne var derseniz altın var. Ben Milletvekili olduğumda çeyrek altın 115 liraydı. Çeyrek altın kat kat büyümüş, dolar, benzin büyümüş. Hiç kimsenin alım gücü arttı mı bu kadar, artmadı. Büyüyenler kim derseniz, nüfusun 1’i, gelirin tam tamına 60’ına sahip. 16 milyon yoksulumuz var, şu adaletsiz gelir dağılıma bakın. Büyüyenler, devletten ihale alanlar, AVM sahipleri, rantın üzerine konanlar. Fabrika sahipleri, üretim yapanlar dahi büyümüyor. Dünyada en çok kamu ihalesi alan 10 holdingden 5’i Türkiye’de bulunuyor. Ülkeyi yönetenler dolardan bize ne diyorlar. Köprü geçişleri dolar garantili, şehir hastaneleri dolar garantili. Dolar her yükseldiğinde bizler fakirleşiyoruz. Siz yoksullaştıkça, rantiyecilerin cebi büyüyor. 2011’de nüfusun 1’i gelirin 38’ine sahipken, bugün 60’a ulaşmış. Nereden zenginleşmişler, sizlerin cebinden zenginleşmişler.” ifadelerini kullandı.

ÇOCUKLAR GELECEKTEN UMUTLU DEĞİL

Eğitim alanında 16 yılda defalarca sistemin değiştirildiğini belirten Ağbaba, “Eğitim politikaları AKP’ye sıkı sıkıya bağlı insanların çocuklarını bile perişan etti. Çocuklar hangi sınava nasıl gireceğini bilmiyor. Her şeyi bilen bir adam var. TEOG’un kalkmasına o karar veriyor, üniversite sınavında ne sorulacağına o karar veriyor. Çocuklar gelecekten umutlu değil. Eğitim sistemi çökmüş durumda. Çocuklara istemedikleri okullar dayatılıyor. Hepimizin görüşleri var, ama herkesi aynı kalıba sokmak istiyorlar. Türkiye’nin tamamını imam hatiplerde okutmaya çalışıyorlar. Bunun kimseye faydası yok. İmam hatipte okuyan çocuklara da faydası yok. Hiç kimse bu okullardan memnun değil maalesef.” dedi.

AKP YALANLA OY İSTİYOR, BİZ YAPACAKLARIMIZI ANLATIYORUZ

AKP adaylarının CHP hakkında yalan ifadeler kurduğunu belirten Ağbaba, “Geçen gün bir AKP Milletvekili adayı çıkmış, CHP’nin bu ülkeye yapmış olduğu kötülüklerin haddi hesabı yok diyor. Hala aynı masallar okunuyor. Geldiğimizde camileri yıkacağımız, Kuran’ı yasaklayacağımız anlatılıyor. Böyle siyaset yapıyorlar. Biz bu saçma tartışmalara girmiyoruz. Biz diyoruz ki asgari ücreti iki bin 200 lira yapacağız, emeklinin en az maaşı bin 500 lira olacak diyoruz, gençlere bayramlarda karşılıksız burs vereceğiz diyoruz. Gençlerimiz yarın okula gittiğimde hangi yurtta, hangi cemaatin kucağına düşeceğim diye düşünmeyecek, çünkü yurt sorununu çözeceğiz diyoruz. 40 bin ziraat mühendisini, 180 bin ataması yapılmayan  öğretmeni atayacağız diyoruz. Televizyonlara çıkıp bize oy vermeyenlere hakaret etmeyeceğiz. Biz Türkiye’ye toplumsal barışı ve huzuru getireceğiz diyoruz.” ifadelerini kullandı.

SEN DEVLET BAHÇELİ’NİN PAŞASISIN

AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “ben hepsinin paşasıyım” ifadelerini eleştiren Ağbaba, “Sen herkesin paşası değilsin, sen Devlet Bahçeli’nin paşasısın. Bizim paşamız falan değilsin. Türk Silahlı Kuvvetleri hepimizin gözbebeği, peygamber ocağı dediğimiz, her asker gördüğümüzde yüreğimizin titrediği bir ocak. Kimse bunu siyasi geleceği için kullanamaz. 2.Ordu komutanıyla ilgili bir tartışma yürüyor. Biz hiç kimsenin iftara katılmasına itiraz etmiyoruz. Biz bir siyasi partinin ambleminin olduğu yerde, bir askerin bulunmasının etik olmadığını söylüyoruz. Bunun TSK’ya zarar verdiğini söylüyoruz. Ordu hepimizin ordusu. Askerde her partiden insanların çocukları var. Camiye, kışlaya, adliyeye siyaset girmemeli.” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ,
Yorumlar
Haber Yazılımı