Haber Detayı
10 Haziran 2018 - Pazar 16:12
 
SİYASET Haberi

Cumhurbaşkanı Adayı ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Malatya’da gerçekleştireceği miting öncesi Malatyalılara mesaj gönderdi. Kayısısı ile dünyaca ünlü Malatya’da olacağı için büyük mutluluk duyduğunu söyleyen Akşener, Malatya’nın sorunlarına değinerek vaatlerini sıraladı. Akşener, kayısının İYİ Parti iktidarıyla yeniden para edeceğini ve kayısı ürünlerinin işleneceği entegre tesisinin kurulacağını söyledi.

TARIMDA KOTA KALKACAK

Kota ve taban fiyatlar yüzünden dünyaca ünlü kayısı ile ünlü Malatya’da üreticilerin zor günler geçirmesinin oldukça üzücü olduğunu söyleyen Akşener, “Ekonomisi tarıma ve tarımsal sanayiye dayalı Malatya’da çiftçilerimiz bir zamanlar buğday, arpa, nohut, tütün, şeker pancarı ekerdi. Tütüne ve şeker pancarına kota getirdiler. Mahsulü elinde kalan çiftçilerimize iktidar sahip çıkmayınca çiftçimiz torağına küstü. Şeker fabrikalarını satarak şeker pancarı üreticimize son darbeyi vurdular. AKP gelmeden önce ülkemiz tahıl ambarıydı, yurtdışına tahılı biz satardık. Şimdi buğdayı Rusya’dan, nohudu Meksika’dan, arpayı Ukrayna’dan alan iktidar, yerli ve milli olduğunu söylemeye utanmıyor. Malatyalı çiftçilerimize söz veriyorum, İYİ Parti iktidarıyla çiftçilerimiz mazotu yarı fiyatına kullanacak, kotalar ortadan kalkacak. Türkiye yeniden kendi kendine yeten bir ülke olacak.”

KAYISIMIZ PARA EDECEK

İktidarın senelerdir Malatyalılara kayısı entegre tesisi sözü verdiği halde Malatya’ya hiç yatırım yapmadığını ifade eden Akşener, “Devlet olarak kayısıya sahip çıkmayan iktidarın, taban fiyatı belirlemediği için üreticilerin özel sektör altında ezildiğini biliyorum. Dünya kayısı piyasasına en çok katkıyı verdiği halde üreticilerimiz işçilerinin parasını bile veremez hale geldi. İYİ Parti iktidarıyla kilogram başına üreticimizi destekleyeceğiz. Malatyalı çiftçimizin özel sektör altında ezilmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Kayısıdan yapılan ürünlerin işlendiği büyük bir entegre tesisi kurarak Malatya’da istihdam alanı yaratacağız. Tarıma dayalı sanayinin gelişmesiyle Malatya yeniden üreten bir kent olacak.”

ŞEKER FABRİKASINA KİMSE DOKUNAMAZ

Malatya’da satılan fabrikaların hesabının sorulacağını dile getirerek, AKP’nin fabrikaların arazilerini yandaşlarına verdiğini söyleyen Akşener, “Malatya’daki Sümerbank Fabrikası’nı yandaşlarına devredip yerine ruhsatı olmadığı halde AVM ve rezidance yaptılar. Tekel Fabrikası’nı kapattılar. Binlerce kişiyi işsiz bırakan AKP, şimdi de gözünü şeker fabrikalarına dikti. Malatyalı hemşerilerimin şeker fabrikasının kapatılacağı endişesi yaşadığını biliyorum. Hiç merak etmeyin, şeker fabrikanıza dokunmak isteyen karşısında beni bulur. 15 yıl önce tekstil sanayide binlerce kişiye iş imkanı sağlayan kuruluşların yok olması gibi Malatya’da ayakta kalmayı başarmış fabrikalarımızın kapanmasına asla müsaade etmeyeceğiz” dedi.

HIZLI TRENİ BİZ YAPACAĞIZ

Malatya gibi bir ilde hala çevre yolu ve hızlı tren olmadığı gibi iktidarın 15 yıldır aynı vaatlerle Malatyalıları oyaladığını söyleyen Akşener, “İnşallah Malatya’ya hızlı treni de çevre yolunu da yapmak bize nasip olacak. Kalesi, çarşısı, camileri, kümbetleri, kervansaraylarıyla tarihi ve kültürel yapısıyla turizm potansiyeli olan Malatya’nın değerlerini ortaya çıkaracağız. Turizm gelirleri hem kentin ekonomisine katkı sağlayacak hem de Malatyalı gençlerimize iş imkanı sağlayacaktır. Biz gençlerimize iş bulma sözü vermiş bir partiyiz. Üniversite mezunu gençlerimize iş bulana kadar maaş bağlayacağız.”

MALATYALILAR SANDIKTA HESAP SORACAK

Başta üzüm, elma, nar ve kiraz olmak üzere meyve üretiminde önemli yer tutan Malatya’da İYİ Parti iktidarıyla üretimin artacağını belirten Akşener, hayvancılığa da teşvik verileceğini söyledi. Akşener, “Plato, yayla ve zengin çayırlarıyla hayvancılığa müsait olan Malatya’da iktidarın yanlış politikaları yüzünden hayvancılık da bitti. Önceden Malatya yaylalarında koyunlar, kıl keçileri, sığırlar otlardı. Eti Malatya’dan almak varken Fransa’dan Polonya’dan hastalıklı etleri getirip milletimize yedirenlere Malatyalı hemşerilerim sandıkta hesap soracağından hiç şüphem yok” dedi.

 

Bülten

Kaynak: Editör:
Etiketler: ,
Yorumlar
Haber Yazılımı